Suché ruce, pleť i pokožka hlavy, která svědí. Jakou používat kosmetiku?

18. pro 2018
Dobrý den,

přibližně tři měsíce kojím a jsem čím dál víc vysušená. Vypiju denně cca 3l tekutin. K vysušeným rukám a pleti se mi přidala pokožka hlavy. Vždy jsem ji měla spíš mastnější. Ale teď mám pocit, že si ji rozškrábu do krve. Je to fakt šílené. Už nevím jaký bych vyzkoušela šampon.
Vím, že zima té suchosti moc neprospěje, ven chodím jedině s čepicí a snažím se, aby doma byla normální vlhkost.

Můžete mi prosím poradit co s tím? Případně tip na nějakou nedráždivou kosmetiku?

Děkuji
Dobrý den, děkuji za dotaz.

Negativní projevy na pokožce často hlásí ženy, které procházejí hormonální změnou, tedy je to výrazné také během těhotenství, po porodu, během kojení. Mnohdy se objevují v tomto období ekzémy, mykozy, lupy, mastná, nebo naopak příliš suchá pokožka. Někdy se stav spontánně srovná sám, až se tělo vrátí do obvyklé hladiny hormonů, ale než se toho dočkáte, je pochopitelně vhodné zvolit šetrnou péči. Rozhodně bych tedy nesahala po běžné chemii a zapomněla na prošlapanou cestičku v drogerii, protože v době hormonálních výkyvů nechceme organismu ještě "přitápět" škodlivou syntetikou, neboť celá řada syntetických látek v kosmetice má také potenciál negativně hormony ovlivňovat, tím se pak může člověk dopracovat k velkému endokrinnímu chaosu.

Pokožka je v období těhotenství a kojení citlivá a je tomu tak dobře, buďte za to ráda. Často právě díky této citlivosti přestane žena používat běžné chemické produkty, které by mohly ovlivnit i vývoj dítěte nebo přecházet do organismu přes mléko. Jaké tedy volit alternativy? Rozhodně se vyhněte tekutým mýdlům, sprchovým gelům a šamponům, které obsahují dráždivé tenzidy (SLS, SLES), ty vás budou vysušovat ještě víc. Tekuté mýdlo vyměňte za přírodní tuhé, nebo vhodnou variantu tekutého mýdla bez dráždivých složek. Více jsem k této problematice zmínila v dotazu zde, můžete se tedy inspirovat s konkrétními produkty i péčí o ruce: https://www.modrykonik.cz/forum/poradna-prirodn... .

Pokožka hlavy je téma složitější, pokud je svědění z části také způsobeno hormonální disbalancí nebo kvasinkou, pak samotná výměna šamponu nemusí postačit v řešení. Zde bych tedy pro jistotu podpořila terapii také úpravou stravy zejména s ohledem na vynechání cukrů a vnitřně si dopřejte pupalkový olej (lze sehnat i v kapslích), ten lze užívat i během kojení. Má dobrý vliv na hormony, pokožku, působí protizánětlivě, prospívá zejména ženám. Vnější péči bych pak volila takovou, aby šampon neobsahoval SLS, SLES, ale ideálně ani SCS , tedy např. šampon Weleda, Khadi, Lavera atp. Více na toto téma jsem psala v odpovědi na tento dotaz, takže doporučuji také pročíst: https://www.modrykonik.cz/forum/poradna-prirodn...
Na uklidnění, hydrataci a vyrovnání ph bych doporučila používat na pokožku hlavy, případně i do délek hydrolát, tzv. květovou vodu. Můžete ji používat také k hydrataci obličeje, péči je vhodné doplnit o hutný přírodní krém, např. Skin food, nebo granátové jablko od weledy, případně čisté bambucké máslo (vždy mazat na vlhkou pleť). Z hydrolátů bych doporučila levandulový nebo růži. Kvalitní hydroláty, které mám ověřené a mám s nimi dobrou zkušenost mohu doporučit od francouzské značky Florihana, v ČR k sehnání zde: https://www.aroma-atelier.cz/hydrolaty . V kamenných prodejnách lze sehnat hydroláty značky Nobilis tilia nebo Purity Vision.

Přeji Vám krásný den.
Pavla
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli