Svědění kůže ve vlasech. Co by pomohlo?

Zodpovězené
8. bře 2020

Dobrý den,

již déle používám přírodní kosmetiku a chci k tomu motivovat manžela. Ten používá šampon proti lupům jisté značky, která obsahuje samozřejmě to nejhorší SLS po EDTA a jiné. Koupila jsem mu od Urtekramu šampon kopřivový proti lupům. Myl si s tím vlasy 14 dní cca obden a dnes zase sáhl po tom chemickém, že by se prý "udrbal" a že má mikinu plnou lupů.
Ještě přemýšlím o tuhém od Navia na lupy a třeba kombinaci s marockým jílem.

Můžete poradit, co by mohlo pomoci?

Děkuji

Dobrý den,

u mužů bývá sklon k lupům hodně podmíněn i hormonálně, mají aktivnější mazové žlázy, vlivem testosteronu se jim také mohou lupy více tvořit, ale i tak si nemyslím, že chemické šampony jsou ideální řešení. V podstatě si jen kůži kontinuálně přesušuje a dráždí, čímž se pak pokožka pochopitelně brání tvorbou dalšího mazu, maz pak dobře množí kvasinku a kvasinka se také hojně množí díky opakovanému narušování zdravého kožního mikrobiomu, který chemické šampony výrazně ničí.
Pokud se tyto vysadí, pochopitelně chvíli trvá, než se zdravá kožní flóra obnoví a v té době většina lidí nevydrží, zalekne se návratu potíží a hned zase sáhne po chemickém šamponu. Takto jsou pak defacto celoživotně odkázáni na šampony s antimykotickou složkou, protože jejich vlastní kůže se již nedokáže sama lupům bránit.
Jakmile by však nastal problém s tolerancí dráždivých složek v šamponech, jakými jsou např. právě Vámi zmíněné SLS a jiné, bylo by pak velmi těžké skloubit péči šetrnou a zároveň účinnou také proti lupům.
Proto bych se spíše přikláněla k tomu, snažit se najít vhodný lowpoo šampon již teď.
Pokud manžela svědí kůže po šamponu Urtekram, nevzdávejte to a zkuste jiný lowpoo šampon. Urtekram obsahuje SCS a mnoho lidí s ním nemá dobrou zkušenost, protože i SCS dost významně dráždí pokožku u citlivějších osob. Zkusila bych buď tekutý Khadi neem, protože neem je velmi účinný proti lupům a kvasince, ale doporučila bych ještě okyselit šampon kvůli snížení pH, pak bude lépe snášen. Zajistíte to tak, že si odlijete dávku šamponu na jedno mytí do skleničky a přidáte asi lžičku citronové šťávy a malé množství nechlorované vody, cca lžíci. Místo citronové šťávy můžete ale použít třeba kefír, nebo pár kapek jablečného octa. Kefír se mi však velmi osvědčil, dodá pokožce i jiné hodnotné látky.

Mezi mytím lze pokožku s lupy ošetřovat mátovým hydrolátem, zmíněná značka Navia ho nabízí. Můžete zkusit také naředit do filtrované vody (ne chlorované, spíše použijte kojeneckou, pokud nemáte vlastní filtr), jablečný ocet, cca 1lžičku na 100-150 ml a tuto směs vetřít do pokožky, pokud tedy nebude manželovi vadit ten octový odér. Takto ředěný však není pach octa tak výrazný.
Lupy jsou často na pokožce známkou příliš agresivní a vysušující péče a nesprávného pH. Proto někdy ani lowpoo nebo nopoo metody nevyhovují, pokud nemá mycí směs dostatečně kyselé pH, mělo by se pohybovat mezi 4,5 a max 5,5.
Dobré tipy na přírodní péči o vlasy s lupy najdete také na blogu natubea, zejména tipy na nopoo péči a také ošetření vlasů s lupy.
https://www.natubea.cz/blog/vlasove-trapeni--lupy/
https://www.natubea.cz/blog/vlasove-trapeni--pr...

Přeji Vám krásný den.
Pavla