Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vhodná výplň do polštářů a hrací podložky v duchu "non toxic". Co použít?

Zodpovězené
17. říj 2019

Dobrý den,

snažím se přejít na životní styl v duchu Non Toxic a aktuálně zjišťuji, jakou výplň zvolit do dekoračních polštářů a hrací podložky pro batole.
Nejčastěji se, s ohledem na užitné vlastnosti, doporučuje a používá polyesterové vlákno (duté vlákno, PES kuličky). Je to v rámci NT vhodné řešení? A je PES pro batolata zdravotně nezávadný?
Kdysi jsem někde vyčetla, že mikroskopické částečky polyesteru se uvolňují do ovzduší a ty pak společně s prachem vdechujeme.
Uvažovala jsem o bavlněné výplni, kterou jsem však bohužel sehnala pouze z konvenční produkce.
Myslíte, že by i přes rezidua pesticidů byla bavlněná výplň "menším zlem"? A nehrozí zde zase větší riziko výskytu roztočů?

Budu Vám velice vděčná za Vaše doporučení. Děkuji. L.

Dobrý den,
zde se nabízí několik možností, buď náplně z organické bavlny či kokosu, ale zde se rozcházejí názory na to, jak moc jsou vlastně vhodná pro alergiky a zda nejsou po nějakém čase náchylná na plísně. Jako náplň se dá využít také špaldové nebo pohankové slupky: https://www.proluzkoviny.cz/BIO-Spaldove-slupky...

Pokud by jste biologickému materiálu příliš nedůvěřovali, volila bych duté vlákno, které je vyrobeno nechemickou cestou, tedy vlákna jsou spojovány termickým pojením, nabízí např tento výrobce:https://www.deky-polstare.cz/dute-vlakno-jak-se-vyrabi-...

Důležitý je povlak, tedy lůžkovina, s kterou přijde dítě bezprostředně do styku, tam bych jednoznačně volila organic bavlnu s certifikací GOTS. Polštář na spaní i dekoraci by šel volit také z certifikované ovčí vlny, což je mi osobně nejsympatičtější.
Inspirovat se můžete např zde:
https://www.toconeos.cz/na-spani/


Přeji Vám krásný den.
Pavla