Vyrážka nebo pohlavní nemoc?

Zodpovězené
8. srp 2021

Dobrý den,

omluvte mě, bohužel nejsem v Česku a nemám jak se dostat ke své doktorce.
Trpím už dluho ekzémem po těle, nedávno se mi udělala vyražka, jen v podpaží, mám červené pupínky s bílou hlavou okolo podpaží.

Může se jednat o pohlavní nemoc nebo jen vyrážku?

S přítelem jsem už dlouho, ale i tak se bojím.

Děkuji

Dobrý den,

spíše se jedná o infekční kožní vyrážku, například některý typ impetiga, nebo i druh plísně. Těžko se to z takové fotky určuje a opravdu by bylo vhodnější, kdyby to mohl konzultovat lékař.

V případě bakteriálního impetiga se to obtížně řeší bez lokálních atb.

Nemáte-li možnost navštívit lékaře, pak se samozřejmě můžete pokoušet o samoléčbu, ale výsledek pochopitelně bude nejistý.

Z přírodní lékárničky by Vám mohlo být nápomocné například sangre de drago a propolis (pokud nemáte alergii), propolis dle snášenlivosti naředit 1:1-1:3 s vodou, obvykle se neředěný špatně snáší, jedná se o alkoholovou tinkturu, takže by neředěný štípal.
Většinou ale i s těmito přírodními antimikrobiálními prostředky může léčba trvat týdny až měsíce.

Určitě nepoužívejte v této fázi komerční deodorant, ideálně žádný, pouze omývat čistým non toxic mýdlem, můžete použít např. syrské allepo nebo čisté olivové. Běžná drogerie může už takto podrážděnou pokožku ještě více sensibilisovat.

Přeji Vám krásný den.
Pavla