Vyrážka u ročního miminka. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
12. dub 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda nevíte, co by to mohlo být. Byla jsem už s tím u pediatra, ten mi řekl, že je to nějaký ekzém, ale dál nic neřešil. Předepsal Lipobase, ale mažu ostošest a nepomáhá. Vyrážka se dále rozlézá a tak, jak si ji syn vůbec neškrábal, tak teď začal.

Fleky se nám objevily na hrudníčku, boku, na stehýnku, ale na rukách se nám to rozlezlo do ošklivé vyrážky. Bohužel syn už v době, kdy se osypal, jedl vše, takže eliminační dieta bude asi na ukrutně dlouhou dobu. Nicméně jsem vysadila u sebe i u syna mléčné výrobky a u syna i lepek. Kupujeme kvalitní příkrmy, ovoce se snažím jen bio, nebo od Hami, pokud bio není. Začali jsme i trochu solit. Přípravky používáme Lovelu na přání a Sensitive produkty na tělo. Byla jsem i u dermatologa a ten hodně tápal, řekl, že to vypadá na kožní mykózu a předepsal Imacort, kortikoidy nám vůbec nepomohly, ani náznakem, tak jsem vysadila a jsem objednaná k jinému kožnímu a na alergologii, vše bohužel za měsíc a já mám pocit, že nás ta vyrážka do té doby sežere. :(

Prozatím mažem vitamínovou mastí namíchanou z lékárny, zinkovou mastí a Lipobasem třikrát denně. Jsem zoufalá, protože nechci, aby syn trpěl nějakým atopákem. Mně se po porodu atopák objevil, ale bylo mi řečeno, že je to dědičné a u nás v rodině nikdo podobné obtíže nemá. Nikdy jsem nebyla na nic alergická, tak jsem z toho o to více v rozpacích, co by to mohlo být.

Moc děkuji.

Cepek

Dobrý den,

pohledově mi to taky zavání mykotickým ekzémem, nicméně dle non toxic přístupu neexistuje jednoduché a zázračné řešení, protože vyrážka je jen ukazatelem problému, který má hlubší a podhoubí a většinou se pojí s narušeným střevním mikrobiomem a též oslabeným kožním mikrobiomem, plus celkově horší obranyschopností. Problémy se mohou projevit v době příkrmů, v době růstu zubů, může je vyprovokovat očkování.

Důsledně doporučuji přejít na netoxickou domácnost a péči, protože mazání, ani praní a patrně i další prostředky v domácnosti nemáte non toxic a tudíž imunitě dítěte ani kožnímu mikrobiomu moc nepomáháte. Tím, jak jste experimentovala s kortikoidy navíc symptom jen na nějakou dobu potlačíte a obvykle se tyto nevyřešené (protože jste neřešili příčinu), potíže ihned vrátí a velmi často v ještě horším projevu.

Začněte prostudování našich článků na webu, máte tam podrobně popsané principy a návod na non toxic praní, můžete čerpat i z video přednášek na našem YT kanále. Zejména přednáška praní a přednáška Zdravé dítě s netoxickou péčí, najdete v seznamu videí:
https://www.youtube.com/results?search_query=sv...

V rámci eliminačních diet bych se řídila nejprve vysazením nejčastějších alergenů, striktně mléčné, přidat ale i vejce a ideálně také lepek. Pokud by nepomáhalo, pak bych radila pořídit si knihu Gaps terapeutický protokol a nastudovat si, čím střevu ve stravě škodíte a následně zavádět příkrmy dle Gaps.

https://svetnontoxic.org/

Přeji Vám krásný den.
Pavla