O mého syna pečuje má matka a zakazuje mi ho vídat. Co mohu dělat?

Zodpovězené
25. kvě 2022

Dobrý den,

ráda bych slyšela Vaše rady. Mám 4letého syna, který je v péči mojí matky už od 2 let. Kdykoliv jí volám, nekomunikuje se mnou a syna mi nechce půjčit ani na víkend. Trápí mě to už dva roky. Raději ho pošle k bývalému švagrovi, anebo tchýni, ať je u nich. Dlužím jí na alimentech 60 000 Kč, ale momentálně jsem nezaměstnaná a manžel/otec zemřel.

Děkuji za rady.

Dobrý den,

děkujeme za vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete nám, že Váš čtyřletý syn je už dva roky v péči Vaší matky, která s Vámi nekomunikuje. Stojíte o to, abyste se se synem mohla vídat. Chápeme, že Vám záleží na tom, abyste se synem mohla být v kontaktu a že Vás současný stav trápí.

Nemáme podrobnější informace o Vaší situaci. Předpokládáme, že Váš syn je u Vaší matky v pěstounské péči. Každý pěstoun má doprovodnou organizaci, která je s ním v pravidelném kontaktu. Zkusila bych tedy kontaktovat doprovodnou organizaci a požádat ji o pomoc se zprostředkování kontaktu s Vaším synem. Je to jedna z věcí, které tyto organizace dělají. Pokud nevíte, která to je, kontaktovala bych Orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), který má syna na starosti. Zde by Vám měli sdělit jméno doprovodné organizace.

Vztahy mezi rodiči a prarodiči, kteří mají v péči vnouče, bývají někdy napjaté. Prarodiče se někdy snaží (z různých důvodů) vyhýbat kontaktu s rodiči dítěte. Dítě má právo na kontakt se svým rodičem. Pokud to není možné běžným způsobem (např. návštěva přes víkend), je možné zpočátku domlouvat tzv. asistovaný kontakt. To znamená kontakt v prostředí, které dítě zná a cítí se v něm bezpečně nebo na neutrálním místě. Kontaktu je přítomen pracovník organizace jako prostředník, který má kontakt usnadňovat. U tak malých dětí, jako je Váš syn, se stává, že kontaktu s rodiči odvyknou. Proto je dobré na dítě nespěchat a dělat postupné kroky, aby si na Vás mohlo opět zvyknout.

Pokud syn není u Vaší matky v pěstounské péči a je jí svěřen do péče přímo, můžete se obrátit přímo na příslušný OSPOD. Ten by Vám měl kontakt zprostředkovat.

Píšete, že jste nezaměstnaná a dlužíte na alimentech. Tato skutečnost sama o sobě není důvodem, proč by Vám měl být kontakt se synem znemožněn. Omezení kontaktu rodiče s dítětem je možné pouze za situace, kdy o tom rozhodne soud (bylo by to uvedeno v rozsudku o svěření syna do péče Vaší matky).

Pokud máte další otázky, můžete se obrátit přímo na naši poradnu: https://napocatku.cz/
Přejeme Vám hodně sil.

Chápeme, že Vám záleží na tom, abyste se synem mohla být v kontaktu a že Vás současný stav trápí. Nemáme podrobnější informace o Vaší situaci. Předpokládáme, že Váš syn je u Vaší matky v pěstounské péči. Každý pěstoun má doprovodnou organizaci, která je s ním v pravidelném kontaktu. Zkusila bych tedy kontaktovat doprovodnou organizaci a požádat ji o pomoc se zprostředkování kontatku s Vaším synem. Je to jedna z věcí, které tyto organizace dělají. Pokud nevíte, která to je, kontaktovala bych Orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), který má syna na starosti. Zde by Vám měli sdělit jméno doprovodné organizace. Vztahy mezi rodiči a prarodiči, kteří mají v péči vnouče, bývají někdy napjaté. Prarodiče se někdy snaží (z různých důvodů) vyhýbat kontaktu s rodiči dítěte. Dítě má právo na kontakt se svým rodičem. Pokud to není možné běžným způsobem (např. návštěva přes víkend), je možné zpočátku domlouvat tzv. asistovaný kontakt. To znamená kontakt v prostředí, které dítě zná a cítí se v něm bezpečně nebo na neutrálním místě. Kontaktu je přítomen pracovník organizace jako prostředník, který má kontakt usnadňovat. U tak malých dětí, jako je Váš syn, se stává, že kontaktu s rodiči odvyknou. Proto je dobré na dítě nespěchat a dělat postupné kroky, aby si na Vás mohlo opět zvyknout. Pokud syn není u Vaší matky v pěstounské péči a je jí svěřen do péče přímo, můžete se obrátit přímo na příslušný OSPOD. Ten by Vám měl kontakt zprostředkovat. Píšete, že jste nezaměstnaná a dlužíte na alimentech. Tato skutečnost sama o sobě není důvodem, proč by Vám měl být kontakt se synem znemožněn. Omezení kontaktu rodiče s dítětem je možné pouze za situace, kdy o tom rozhodne soud (bylo by to uvedeno v rozsudku o svěření syna do péče Vaší matky). Pokud máte další otázky, můžete se obrátit přímo na naši poradnu: https://napocatku.cz/
Přejeme Vám hodně sil.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz