Zaměstnání a nárok na mateřskou. Budu mít?

Zodpovězené
29. led 2024

Dobrý den,

v loňském roce se mi sešel jeden měsíc rodičovského příspěvku a již zaměstnání na HPP. Nyní jsem těhotná a nevím, zda dosáhnu kvůli tomu jednomu měsíci souběhu na mateřskou. Chápu, že je potřeba 270 dní odvádět zdravotní pojištění, to bych splnila, ale jen v případě, že mi bude započten i ten měsíc souběhu.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, zda budete mít nárok na PPM (lidově mateřská).

Nárok na PPM vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek.

1) Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na ni nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.

2) K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let).

Pro nárok na PPM se doba rodičovské dovolené posuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění.

Pokud tedy budete v době nástupu na mateřskou nemocensky pojištěna a budete splňovat podmínku 270 dní nemocenského pojištění (počítá se sem i doba rodičovské dovolené), budete mít na PPM nárok. Druhou podmínku byste tedy měla splňovat.

Zdravotní pojištění v případě nároku na PPM roli nehraje (zdravotní a nemocenské pojištění jsou dvě odlišné věci).

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Přejeme vám vše dobré

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz