Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Inkontinence. Co mohu dělat v šestinedělí pro zlepšení?

Zodpovězené
Dětská postýlkaPřebalovací pultMiminkoPo poroduCvičení po poroduCviky na pánevní dnoPorodní hmotnost novorozenceVaginální porodGynekologieOslabené pánevní dno
24. črc 2020

Dobrý den,

jsem skoro měsíc po vaginálním porodu. Můj poklad vážil 4,5 kg, tudíž to byl s mojí štíhlou postavou docela náročný porod. Vše se pomalu hojí až na inkontinenci.

Mohu poprosit o radu, co mohu doma dělat pro zlepšení? Popř., kde hledat odbornou pomoc?

Děkuji

Dobrý den,

po porodu (a po náročném porodu obzvlášť) bývá pánevní dno často oslabené. Zaslouží si v první řadě regeneraci a vrácení pružnosti. V žádném případě nezačínejte se cvičením typu sklapovaček a sedy-lehy, protože tento typ cviků posiluje pouze povrchové svaly. Bříško po porodu začínáme cvičit od nejhlubších vrstev. Doporučuji začít nejprve s dýcháním, dýchá se v leže na zádech s pokrčenýma nohama a ne do břicha, ale právě až hluboko ke stydké kosti. Budete překvapená, že už správné dýchání Vám může pomoci.

Cviky na zpevnění hlubokého stabilizačního systému doporučuji konzultovat s fyzioterapeuty, kteří se touto problematikou zabývají, zkuste také Školu pánevního dna. Fyzioterapii Vám může doporučit i Váš gynekolog.

Neřiďte se radami posilovat pánevní dno vtahováním nebo přerušováním močení - takto se posilují pouze svěrače a opět jde pouze o povrchové svalové vrstvy.

Vyvarujte se zvedání těžkých věcí, můžete si třeba upravit postýlku a přebalovací pult tak, abyste se nemusela sklánět pro miminko moc hluboko.

Zdravé pánevní dno má kromě fyzické roviny i část psychickou - například tlak vysokých nároků, snaha o dokonalost - tady je nejlepší cestou naučit se relaxovat.


Přeji Vám krásný den,
Monika Suchánková Seidlová
www.podula.cz