Inkontinence. Co mohu dělat v šestinedělí pro zlepšení?

Zodpovězené
24. črc 2020

Dobrý den,

jsem skoro měsíc po vaginálním porodu. Můj poklad vážil 4,5 kg, tudíž to byl s mojí štíhlou postavou docela náročný porod. Vše se pomalu hojí až na inkontinenci.

Mohu poprosit o radu, co mohu doma dělat pro zlepšení? Popř., kde hledat odbornou pomoc?

Děkuji

Dobrý den,

po porodu (a po náročném porodu obzvlášť) bývá pánevní dno často oslabené. Zaslouží si v první řadě regeneraci a vrácení pružnosti. V žádném případě nezačínejte se cvičením typu sklapovaček a sedy-lehy, protože tento typ cviků posiluje pouze povrchové svaly. Bříško po porodu začínáme cvičit od nejhlubších vrstev. Doporučuji začít nejprve s dýcháním, dýchá se v leže na zádech s pokrčenýma nohama a ne do břicha, ale právě až hluboko ke stydké kosti. Budete překvapená, že už správné dýchání Vám může pomoci.

Cviky na zpevnění hlubokého stabilizačního systému doporučuji konzultovat s fyzioterapeuty, kteří se touto problematikou zabývají, zkuste také Školu pánevního dna. Fyzioterapii Vám může doporučit i Váš gynekolog.

Neřiďte se radami posilovat pánevní dno vtahováním nebo přerušováním močení - takto se posilují pouze svěrače a opět jde pouze o povrchové svalové vrstvy.

Vyvarujte se zvedání těžkých věcí, můžete si třeba upravit postýlku a přebalovací pult tak, abyste se nemusela sklánět pro miminko moc hluboko.

Zdravé pánevní dno má kromě fyzické roviny i část psychickou - například tlak vysokých nároků, snaha o dokonalost - tady je nejlepší cestou naučit se relaxovat.

Přeji Vám krásný den,
Monika Suchánková Seidlová
www.podula.cz