Jsem v porodnici už týden, psychicky je mi hůř a hůř. Jsou nějaké homeo nebo prášky, co by pomohly?

Zodpovězené
28. pro 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Před týdnem jsem porodila syna (2. porod, přirozeně, ale dlouhý, vyvolávaný porod po prasknutí plodové vody). Synovi se 2. den začala zvyšovat žloutenka, měl hraniční hodnoty. Nakonec musel na svícení, kde je už skoro 48 h a žloutenka neklesá.
Já problém s prsy, kdy se mi přes noc šíleně nalila a stále to není úplně ok. Psychicky už situaci nezvládám, je mi líto, že nemůžu být se synem, přirozeně upravit laktaci, doma 4letá dcerka. Den ode dne brečím víc a víc, nemám energii cokoliv řešit, nevěřím, že to bude dobré.

Prosím, jsou nějaké homeo nebo prášky, abych se úplně nezbláznila?

Děkuji

Dobrý den,

gratuluji k narození syna. Rozumím Vašemu rozpoložení, je naprosto přirozené, že Vás trápí to, že nejste spolu. Přitom to je to hlavní a jediné, co může pomoci se všemi problémy současně - časté kojení nejrychleji a nejspolehlivěji snižuje hodnoty novorozenecké žloutenky, pomůže Vám s nalitými prsy a budete se i psychicky cítit lépe. Na přítomnost u syna máte nárok a nikdo Vám nemůže bránit ani v takovém případě. Snažila bych se tedy o domluvu s personálem, jak přizpůsobit Váš pobyt tak, abyste mohla být se synem co nejvíce v kontaktu kůže na kůži. Ve většině porodnic mají i možnost fototerapie přenosným zařízením, nebo určitě není nutná nepřetržitá separace. Pokud jsou hodnoty hraniční nebo klesající, při kojení budou klesat a krajním řešením je pak raději odchod domů a ambulantní sledování. Domů si pak můžete pozvat laktační poradkyni nebo poporodní dulu, pokud by bylo potřeba s kojením pomoci. Pro úlevu s nalitými prsy pomáhají listy bílého zelí, které si můžete přikládat. Samozřejmě je možná pomoc psychice například Rescue remedy z Bachových esencí, ale mnohem účinnější by bylo opravdu si prosadit přítomnost u syna, kterou Vám porodnice musí zajistit.

Přeji Vám krásný den,
Monika Suchánková Seidlová
www.podula.cz