7měsíční miminko. Jak často a jaké dávat příkrmy?

Zodpovězené
2. črc 2023

Dobrý den,

mám 7měsíční miminko, které se zatím živí převážně mlíčkem. Začala jsem jí jednou denně dávat kašičku a pak několikrát týdně zkoušíme i zeleninové příkrmy. Zatím jí ani jedno moc nechutná a spíš se začne vždy zajímat o lžičku a mističku a chce si s tím hrát.

Jak často dávat v tomto věku příkrmy a jaký typ příkrmů (kaše, ovocné nebo zeleninové příkrmy)?

Děkuji

Dobrý den,

příkrmy je vhodné zavádět již mezi ukončeným 4. až 6. měsícem věku. Nejprve se začíná zeleninovými (nejprve jednodruhovými a střídat po 3 dnech, tj. např. začít 3 dny mrkvové pyré, poté 3 dny brambora, poté 3 dny dýně apod., je to díky tomu, aby bylo možné poznat eventuální alergen). Po vyzkoušení alespoň 5 druhů zeleniny je doporučeno zavést masozeleninové či masožloutkové příkrmy. Maso je doporučováno po zavedení dávat alespoň 5x týdně, žloutek alespoň 2x týdně. Po zavedení žloutku je možné zavést i bílek. Po zavedení masozeleninového/masožloutkového příkrmu je doporučováno zavést ovocné příkrmy. Až po jejich zavedení teprve začít dávat obilné kaše. Po zavedení kaší teprve zavést mléčné příkrmy (to vychází někdy mezi 7. až 9. měsícem). Nejprve ve formě jogurtu (neslazeného bílého). Poté i jiné zakysané mléčné výrobky jako zakysaná smetana či kefír. Pro zpestření jídelníčku mohou být od 9. měsíce zavedený také roztíratelné měkké sýry (Lučina, Žervé apod.) a máslo. Vysoce proteinové mléčné výrobky jako tvaroh, cottage a tvrdé sýry je doporučované zavést až po 1. roce věku.

Příkrmy je dobré nejprve dávat k obědu, poté i ke snídani a večeři, a nakonec i ke svačinám.

Aby se lépe vstřebávaly vitamíny rozpustné v tucích (vit. A, D, E, K), je dobré do příkrmů přidávat různé rostlinné oleje (pozor na doporučení ohledně jejich skladování a přípravy pokrmů). Později i máslo. Na začátku jen v malém množství (pár kapek), později i 1-2 čajové lžičky.

Zavedení lepku je doporučováno mezi ukončeným 4. až 12. měsícem. Zavedení lepku v tomto věku významně snižuje riziko vzniku onemocnění zvaného celiakie.

Příkrmy si můžete vyrábět doma z povařených surovin jejich rozmixováním do hladkého pyré nebo si zakoupit již hotové připravené příkrmy např. od značky Nestlé.

Nezapomeňte také na zavedení příjmu vody či čaje k dodržení pitného režimu. Do 1 roku by dítě mělo přijímat přibližně 200 ml tekutin denně.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka