Nepravidelné zvracení po příkrmu/kojení. Co by mohlo být příčinou?

Zodpovězené
31. črc 2023

Dobrý den, paní doktorko,

obracím se prosím na Vás s dotazem ohledně nepravidelného zvracení u 9měsíčního dítěte. Je kojené, příkrmy jsem zavedla po ukončeném 6. měsíci a vše bylo v pořádku.

Nyní se během posledních 5 týdnů stalo, že 3 večery zvracel. Zvracení nastalo hodinu po nakojení, jiný večer dvě hodiny po příkrmu. Bylo vždy velmi intenzivní (4x) a trvalo hodinu. Po další hodině se syn nakojil a už byl v pořádku.

Žádnou novou potravinu jsem nezaváděla, jí menší porce (70 g), přehřátý nebyl, takže mě nenapadá příčina. Doplním, že se mu prořezávají 4 zuby naráz, jako miminko vůbec nezvracel.

Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Dobrý den,

frekvence zvracení 3x za 5 týdnů není nijak velká. Bylo by třeba si ujasnit charakter zvracení, zda to bylo opravdu zvracení nebo pouze ublinkávání (tzn. jak bylo zvracení prudké). Dále zda to bylo zvracení obloukem, zda před tím nadavoval, zda tam byla nějaká příměs.....a podle toho bych se rozhodovala, zda doporučit návštěvu Vašeho pldd k vyšetření.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka