Co kdyby jsme se nemohli starat o děti?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

stále častěji mě trápí otázka, co by se stalo s dětmi, pokud bychom se o ně oba s manželem nemohli starat například, kdybychom byli v nemocnici.

Je nějaká možnost jak určit, kdo se o ně bude starat?

Existuje na to nějaký formulář, nebo je to čistě ověřena plná moc?

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel, žádný formulář na uvedené neexistuje. Je možné však sepsat dohodu dle § 881 občanského zákoníku, který uvádí: “péči o dítě a jeho ochranu, výkon jeho výchovy, popřípadě některých jejích stránek, nebo dohled nad dítětem mohou rodiče svěřit jiné osobě; dohoda rodičů s ní se nemusí dotknout trvání ani rozsahu rodičovské odpovědnosti.”

Uvedené se vztahuje právě na tuto situaci, kdy ani jeden z rodičů není schopen své povinnosti vůči dětem plnit. Za této situace mohou sami rodiče rozhodnout o tom, kdo se o ně dočasně postará. Toto rozhodnutí nemá vliv na existenci žádné z povinností a práv rodičů, to znamená, že touto dohodou se dětí nijak nezříkáte a nemusíte se bát, že vám budou odebrány.

V případě, že by taková dohoda neexistovala, o děti by se postaral příslušný OSPOD.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44