Komplikovaný rozvod. Jaká je šance, že když se budeme soudit o majetek, že bych mohla vyhrát?

Zodpovězené
9. únor 2023

Dobrý den,

budeme se s manželem rozvádět. Roky spolu válčíme (tedy já válčím) a on v domnění, že je vše ok. Postupem času se to horšilo a horšilo. Problémy, které byly, nechtěl řešit, ani se mnou, ani s odborníkem. Bylo toho víc. Po skončení mé rodičovské a nástupu do práce cca před dvěma lety se to zhoršilo až se to dostalo do fáze pro něj vyčerpávající a už dál nemůže (už jsem neměla tolik času a síly starat se o dům, zahradu a on tohle nikdy pořádně nedělal). S rozvodem souhlasím. Chtěla jsem to udělat už dávno, ale vždy se mi vysmál, že to není řešení. Nicméně jsem pořád dokola náš vztah lepila kvůli dětem a zbytečnému hádání se o majetek.

Před manželstvím jsme začali stavět dům na pozemku, který dostal od své matky darem. Bez mé iniciativy by ten dům pořád nestál. Na dům není vázána žádná hypotéka. Vše bylo placeno z mých peněz (dědictví) a část peněz, které měl manžel (cca 600 tisíc). Vše bylo psáno na něj a já měla s ním uzavřenou smlouvu, že stavím na jeho pozemku jako investor. Poté jsme se vzali a zkolaudovali dům a následně byl přepsat po nějaké době, kdy každý měl polovinu jak domu, tak zbývající zahrady. Zároveň máme sepsanou smlouvu o předkupním právu.

Nyní, když přišel s rozvodem, začal mi klást podmínky. Nejprve, že odejde on a já můžu zůstat s dětmi (8 a 5 let) v domě, ovšem najednou mě z domu vyhazuje, až se odstěhuju s dětmi do bytu, že pro něj je nájem likvidační. To, že z domu neodejdu a že děti by měly zůstat ve svém prostředí a vyrůstat v domku se zahradou a mít svůj prostor, ho nezajímá. Začíná už i rozepře kvůli dětem, a přitom pořád poslouchám, že se chce domluvit, ale klade mi neustále podmínky, jak to všecko bude a moje prosby atd. nebere v úvahu. Žijeme pod jednou střechou a je to k nesnesení. Dennodenní hádky a nálada, nenávisti, je stresující jak pro mě, tak pro děti. Už začínám být zoufalá, že se nedohodneme a místo dohody bude řešeno vše sporně.

Jaké mám možnosti, vím. Bud ho vyplatím, nebo prostě odejdu, a to nechci.

Jak na něj můžu?

Začíná to být neúnosné, nenávist z mé strany se zhoršuje a nechci s ním bydlet.

Jaká je šance, že když se budeme soudit o majetek, že bych mohla vyhrát? Jestli teda nějaká je.

Mockrát děkuji, že jste to dočetla a budete se tomu věnovat.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu mi není zřejmé, zda máte dům v podílovém spoluvlastnictví (každý má v katastru zapsáno 1/2) nebo v společném jmění manželů (SJM).

Při odpovědi budu vycházet z toho, že se jedná o dům v SJM. Možnosti, které máte, jsou jak píšete manžela vyplatit, nebo manžel vyplatí Vás nebo se dům prodá a peníze si rozdělíte.

K úspěchu u soudu se nemohu vyjádřit, jelikož neznám podrobnosti a konkrétní čísla a data Vašeho problému. Každopádně, v případě sporného rozvodu se majetek řeší až po právní moci rozsudku o rozvodu. To znamená, že soud nejprve vyřeší otázku péče a výživného dětí a následně až manželství rozvede. Pak můžete podat návrh na soud ohledně vypořádání majetku po rozvodu manželství.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44