Majetek v manželství. Jak by to bylo v případě rozvodu?

Zodpovězené
23. srp 2022

Dobrý den,

před manželstvím jsem si koupila byt (z peněz za prodej domu po prarodičích, na katastru je psaný na mě). Nyní uvažujeme, že by se byt prodal a postavili bychom si malý domek.

Jak by to ale potom bylo v případě rozvodu?

Dělil by se dům na půl, i když by byl postaven z peněz z prodeje mého bytu?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v takovém případě doporučuji zúžit SJM o právě tento domek.

Zúžením společného jmění si můžete jako manželé ze společného jmění vyjmout movité i nemovité věci a stanovit, že se nově stanou výlučným vlastnictvím jednoho z nich, nebo např. budou v podílovém spoluvlastnictví s tím, že podíly nebudou stejné. V případě zúžení se mohou také dohodnout, že věc, kterou si teprve chystají pořídit, se nikdy součástí společného jmění nestane.

Kdyby jste domek nevyňala ze SJM, bylo by nemožné, resp. složité prokázat, že se dům postavil z Vašich výlučných peněz.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44