Odstoupení od kupní smlouvy. Je to v tomto případě možné?

Zodpovězené
22. zář 2022

Dobrý den,

před týdnem jsem koupil vůz v autobazaru za částku 200 tis. Kč. Po týdnu ježdění mi vůz selhal z důvodu nějaké vady na motoru. Po návštěvě bazaru s tímto problémem mi bylo řečeno, že oznámí vedení reklamaci, ale vůz musím nechat odtáhnout na své náklady k nim do servisu. Nevěřím autu, které po týdnu ježdění nejde ani nastartovat.

Je možné odstoupit od kupní smlouvy, i když se dnes vůz odtáhne do servisu?

Nemá náklady na odtah platit sám prodejce?

Děkuji

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste auto koupil před týdnem, předpokládám, že se jedná o skrytou vadu. Dle občanského zákoníku platí, že když se vada projeví do 6 měsíců ode dne koupě automobilu, má se za to, že auto bylo vadné již v moment podepsání kupní smlouvy.

Ideální je před reklamací nechat připravit odborný posudek k posouzení vad a až následně dát auto do servisu opravit. Servis (prodávající) má ze zákona 30 dnů na vyřízení reklamace. V případě, že reklamaci do této doby nevyřídí, máte právo odstoupení od kupní smlouvy. Odstoupit od kupní smlouvy můžete i v případě, že se vada po reklamaci vyskytla opakovaně, nebo když je vad víc.

Co se týče odtahu auta, z odpovědnosti za vady vyplývá též odpovědnost za náklady spojené s odstraněním vad. Jelikož odtažení a přivezení auta do servisu bylo nutné pro odstranění vady, jedná se o náklad s tím spojený a zaplatit by tak měl prodávající.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44