Smlouva - energie. Dá se proti takovému zvýšení teď nějak bránit?

Zodpovězené
29. zář 2023

Dobrý den,

mám dotaz ohledně smlouvy k energiím - plynu.

Mým rodičům na přelomu prázdnin skončila smlouva a automaticky se prodloužila na další dva roky s novým ceníkem - bohužel pro ně nevýhodným. Mají teď platit 3x vyšší zálohy než doposud, a to při ročním zúčtování měli přeplatek. Prý se zvýšila cena, z původních 3 Kč na 30 Kč.

Vím, že si to měli pohlídat a řešit, ale bohužel se tak nestalo.

Dá se proti takovému zvýšení teď nějak bránit? Jaké mají možnosti?

Moc děkuji za reakci.

Hezký den.

Dobrý den,

dle ustanovení § 11a odst. 2 energetického zákona „Zvýšení ceny za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změnu jiných smluvních podmínek dodávek elektřiny nebo plynu je držitel licence povinen prokazatelně a adresně oznámit spotřebiteli a podnikající fyzické osobě uvedené v odstavci 1 nejpozději třicátý den přede dnem její účinnosti způsobem uvedeným ve smlouvě o dodávce elektřiny nebo plynu nebo smlouvě o sdružených službách dodávky elektřiny nebo plynu. Součástí oznámení je poučení o právu druhé smluvní strany odmítnout změny a vypovědět závazek ze smlouvy bez postihu“.

Tedy, dodavatel energií má právo na jednostranné zvýšení ceny, nicméně za splnění podmínek uvedených v zákoně. Musí o tomto zvýšení spotřebitele s dostatečným předstihem (nejméně 30 dní předem) upozornit tak, aby měl spotřebitel možnost ukončit smlouvu ještě před nabytím účinnosti zvýšení.

Z Vašeho popisu však vyplývá, že rodiče si toto neohlídali, a tedy smlouvu nestihli v dané lhůtě vypovědět před tím, než zvýšení ceny nabylo účinnosti. Nicméně, doporučuji si pro jistotu ověřit, zda dodavatel skutečně dostatečně včas upozornil na zvýšení ceny za dodávky energií a zároveň uvedl právo od smlouvy odstoupit, a pokud tak neučinil, je možnost z tohoto důvodu smlouvu napadnout. Dodavatel může informovat o změně cen také vyvěšením změny podmínek ve své provozovně nebo na internetových stránkách a pak má spotřebitel právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny.

Podle výše zmíněného energetického zákona je zvýšení cen (neregulované části ceny) možné využít jako důvod pro odstoupení od smlouvy s dodavatelem, a to bez sankcí. Zvýšení cen energií tak vaši rodiče mohou využít pro odstoupení od nevýhodné smlouvy. Takové odstoupení bývá účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, ve kterém bylo doručeno příslušnému dodavateli energií, neurčí-li spotřebitelé den pozdější.

Bránit se proti zvýšení cen energií lze tedy tak, že se vaši rodiče rozhodnou (pro ně nevýhodnou) smlouvu ukončit a přejdou k jinému dodavateli, který jim nabídne výhodnější podmínky a lepší cenu. Výpovědní lhůta se může u různých dodavatelů lišit, proto doporučuji nejprve důkladně projít stávající smlouvu včetně podmínek pro ukončení smlouvy a až pak přechod realizovat.

Samotné zvýšení ceny napadnout nelze, neboť dodavatel má právo na jednostranné zvýšení cen energií.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44