Společný byt po rozvodu. Poradíte, prosím, jaké mám možnosti?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

s bývalým manželem jsme více jak 3 roky rozvedeni. Máme ještě společně družstevní byt, kde zůstal bývalý manžel bydlet. Nechce se mnou ale řešit ten byt. Máme na něj ještě společně hypotéku. Nechci ale s tím mít už nic společného.

Prosím, poradíte mi, jaké mám možnosti?

Byt jsme kupovali během manželství, na hypotéce zbývá doplatit už jen 150 tisíc. Hypotéku splácí po rozvodu bývalý manžel, když tam zůstal. Navrhovala jsem mu, aby si hypotéku nechal napsat jen na sebe a že se vzdám nároku na byt, ale on nemá již řadu let zaměstnání, takže by to v bance neprošlo. Již v době našeho manželství jsem to byla pouze já, kdo měl příjem ze zaměstnání. Nejraději bych byt prodala, doplatila hypotéku a zbytek rozdělila mezi nás dva.

Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

předpokládám, že lhůta na vypořádání SJM již uplynula, jelikož píšete, že jste více než 3 roky rozvedeni. Dle ust. § 739 odst. 2) zákona o obchodních korporacích Společné členství manželů zaniká vypořádáním společného jmění manželů nebo marným uplynutím lhůty pro jeho vypořádání podle občanského zákoníku. Dojde-li přitom k zániku společného jmění manželů v důsledku marného uplynutí tří leté lhůty pro vypořádání společného jmění manželů v souladu s ust. § 741 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., společné členství manželů v bytovém družstvu v souladu se zákonem zanikne, přičemž bude nezbytné práva a povinnosti k družstevnímu podílu mezi bývalými manželi rovněž vypořádat.

Váš dotaz je spíše na individuální posouzení, vzhledem k různým situacím, které můžou nastat.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44