Určení otcovství před narozením dítěte. Lze to?

Zodpovězené
12. zář 2023

Dobrý den,

lze soudně určit otcovství ještě nenarozeného dítěte?

Z genetického vyšetření (odběr plodové vody) bylo zjištěno, že dítě zdědilo stejné genetické změny, jako má i naše předchozí společná dcera. Partner stejně trvá na testech DNA až po narození syna.

Je výsledek z genetiky průkazný u soudu?

Nebo máme počkat až na narození dítěte?

Děkuji

Dobrý den,

určit genetickou informaci (tzv. DNA) a otcovstvím lze již před narozením dítěte. U tzv. prenatálních testů otcovství se odebírá a vyšetřuje krev matky a bukální stěr domnělého otce. U případného soudního sporu, pokud je otcovství nejasné nebo s pochybami, což je dle Vašeho popisu také Váš případ, soudce jmenuje znalce, který zajistí znalecký posudek.

Dnes se otcovství na všech pracovištích v České republice určuje právě pomocí genetických metod. Tzv. test otcovství se může provést ve dvou základních formách: buď jako anonymní test anebo jako znalecký posudek. První zmíněná varianta, tedy anonymní test slouží výhradně pro soukromou informaci a soud k jeho výsledku ve většině případů nebude přihlížet, neboť jej nemusí uznat za validní dokument, především z toho důvodu, že výsledek anonymního testu není založen na ověřené identitě použitých vzorků. Dalším, z pohledu použitelnosti u soudu jistějším, způsobem je znalecký posudek. Ten je vypracován buď na základě usnesení soudu nebo na základě žádosti soukromé osoby. Znalecký posudek je na rozdíl od anonymního testu proveden se vzorky, jejichž identita je řádně ověřena. Odběr materiálu se provádí za přítomnosti soudního znalce a výsledky jsou opatřeny znaleckým posudkem, který lze následně použít právě pro právní úkony.

Test otcovství se tedy nemusí provádět soudně, ale hrozí pak riziko, že takový test nebude u soudu uznán. Doporučuji tedy požadovat vypracování znaleckého posudku, pokud jej chcete použít u řízení u soudu.

Některé laboratoře však prenatální testy otcovství z etických důvodů neprovádějí. Doporučuji si proto nejprve dopředu zjistit, zda daná laboratoř toto testování provádí a zda je možné provést toto testování za přítomnosti soudního znalce pro účely použití u soudního řízení.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44