Věcné břemeno na dožití (péče o babičku) a rozvod manželů. Mám v tomto případě nějaký nárok na podíl z domu?

Zodpovězené
22. zář 2022

Dobrý den,

mám v péči manželovu babičku, která nám přepsala jejich 6/8 domu, zbylé 2/8 měla tchyně - ta se podílu vzdala, tudíž nám patří celý dům. Na domě má babička věcné břemeno na dožití. Máme i dvě malé děti a já už na tohle dál nemám. Chci podat žádost o rozvod. Babičku by dostal do péče manžel.

Moje otázka zní: V tomto případě nemám vůbec žádný nárok na podíl z domu?

Děkuji moc.

Dobrý den,

nerozumím, jak "máte v péči babičku". Předpokládám, že s ní bydlíte jenom ve společném domě.

Neuvádíte, zda máte dům ve společném jmění manželů nebo v podílovém spoluvlastnictví. To, že je na domě věcné břemeno ještě neznamená, že nemáte nárok na vyplacení v případě rozvodu. Uvedené věcné břemeno bude jenom snižovat hodnotu nemovitosti v případě vypracování znaleckého posudku k ohodnocení nemovitosti a způsobovat nemožnost prodeje.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44