Výměna majetku. Jak by se mělo postupovat?

Zodpovězené
19. led 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak by se mělo postupovat v případě výměny majetku.

Nevlastní otec přišel s tím, že bychom se vyměnili. Budou se s maminkou rozvádět, mají rodinný dům, kde zbývá doplatit už jen 200.000 Kč a my máme vlastní byt, kde zbývá doplatit už jen 427.000 Kč.

Přišel tedy návrh od rodičů, že by si nevl.otec nechal na sebe napsat náš byt a my bychom dostali dům i s maminkou samozřejmě, ale vůbec nevíme, jak a co zařídit, nebo ošetřit v případě rozvodu, aby když otce vyplatíme, tedy naším bytem - je po rekonstrukci v hodnotě minimálně 3 mil. Kč, aby se při rozvodu nemohl rozmyslet, že vlastně chce další peníze za barák.

Jak to prosím funguje a co je potřeba zařídit a udělat, aby už nikdo nemohl přijít, že chce z domu vyplatit nebo jak se říká lidově, abychom nebyli nakonec s holým zadkem....?

Jak vše ošetřit, aby posléze při rozvodu už byl majetek řádně rozdělen a nevl.otec nemohl změnit rozhodnutí, jelikož nikdy nevidíte lidem do hlavy.

Předem moc děkujeme za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

v prvé řadě lze doporučit vše řádně zachytit v písemné podobě, abyste v případě pozdějších sporů měli snadnější pozici pro případné dokazování. Veškeré transakce, dohody i převody tedy vždy promítněte do smlouvy, nebo do jiného uchovatelného dokumentu.

První možností, která se Vám nabízí je podmínit darování bytu tím, že nevl. otec celý dům nejprve převede na Vaši maminku (tady však musí vypořádat společné jmění manželů tzv. SJM nebo SJM zúžit o rodinný dům), čímž Vy získáte jistotu pozdějšího zisku předmětného domu. Jakmile bude dům ve výlučném vlastnictví maminky, dojde k převodu vlastnictví bytu na nevl. otce.

SJM lze vypořádat ještě před rozvodem manželství. Dohodu o vypořádání SJM je totiž možné uzavřít ještě za trvání manželství, není tedy nutné čekat až na dobu rozvodu. Tudíž by mohli s maminkou uzavřít dohodu o vypořádání nebo zúžení SJM. Takto schválená dohoda by následně mohla sloužit jako právní titul v případě, že by nevl. otec odmítal dům převést do Vašeho vlastnictví. Vypořádáním SJM by do vlastnictví maminky připadl dům a nevl. otci byste následně převedli byt darovací smlouvou.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.
JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44