Dítě narozené v cizině, sirotčí důchod v ČR. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

dávala jsem tuto otázku i na hlavní stránku MK, kde se mi jiné uživatelky snažily pomoci, ale přesto bych se ještě ráda zeptala zde, zda nevíte o nějakém řešení / nápadu, jak paní pomoci.

Příběh ve zkratce:
Paní 12 let žila a pracovala v Británii. Žila v partnerství s Angličanem a narodil se jim syn, který má britské i české občanství. Synův otec, bohužel kvůli zákeřné nemoci zemřel, když synovi byl rok. V Británii neměli nárok na sirotčí ani vdovský důchod, jelikož nebyli manželé. Před několika lety se paní vrátila do ČR. Bohužel ani tady nemá v rámci sociálního systému nárok na sirotčí důchod. Důvodem je fakt, že otec byl cizinec, nežil zde ani nepracoval (což samozřejmě dává smysl). Výsledkem tedy je, že syn spadá do jakési černé díry systému, kdy nemá nárok na nic, kromě přídavku na dítě, pokud zrovna výší svého platu paní zapadne do oné kategorie. Vydělá-li ale o několik stokorun měsíčně víc, přijde i o příspěvek na dítě či příspěvek na bydlení - jediné dávky, na které má nepravidelně nárok (taky jasné, tato pravidla prostě platí pro všechny stejně). Jelikož je syn poloviční sirotek bez podpory kohokoliv a paní samoživitelka oscilující na hraně chudoby, je pro ně běžný život dlouhodobě celkem náročný. Paní pracuje, všechno na zkrácené úvazky, aby je uživila, ale začíná to být těžší a těžší s ohledem na současnou ekonomickou situaci.

Pomáhá v těchto situacích nějaká charita?

Nevíte, zda má každé dítě v České republice právo na výživné potažmo sirotčí důchod?

Máte prosím tip, co paní poradit, na koho se obrátit atd.?

Doplnění: Na Child Benefit nemá nyní nárok, protože podmínkou k vyplácení jakéhokoliv benefitu je trvalý pobyt na území Velké Británie. Pobírala jej tedy jen do 6 let syna, kdy ještě žili v Británii. Písemné potvrzení k tomu ale žádné neobdržela. Syn má české i britské občanství, ale ani jeden stát ho neakceptuje jako polovičního sirotka.

Moc děkuji za přečtení a případnou radu.

Hezký den,

odpovím spíše všeobecně, protože toto téma nespadá do "mého" oboru. Bohužel Vám neporadím nic víc, než Vám poradila děvčata v diskuzi.

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě po zemřelém rodiči, který pobíral invalidní nebo starobní důchod, případně musí zesnulá osoba získat stanovenou dobu důchodového pojištění, která je závislá na věku zemřelého rodiče. Vzhledem k tomu, že zemřelý rodič je v tomto případě cizinec, nemá v ČR získanou potřebnou dobu důchodového pojištění, nemá syn Vaší známé nárok na sirotčí důchod.

Výživné - vyživovací povinnost má ze zákona rodič k dítěti. Vzhledem k tomu, že otec zemřel, nemá kdo plnit vyživovací povinnost vůči dítěti. Stát tuto povinnost nepřebírá. Na výživné nárok tedy také není.

Jediné na co může v tuto dobu vzniknout nárok jsou dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení) či dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení). Jsou to všechno dávky u kterých se posuzuje příjem společně posuzovaných osob.
Být na místě maminky, kontaktuji organizace, které pomáhají samoživitelkám.

Nevím, kolik je momentálně chlapci a proč maminka pracuje na zkrácené úvazky. Nebylo by řešením najít stálou práci na plný úvazek se stabilním platem (případě doplněnou brigádou)? V České republice žije spousta samoživitelek, které žijí z jednoho platu bez podpory otce dítěte (buď proto, že zemřel, není uveden v RL, neplatí výživné, apod.) a musí to zvládnout. Je to těžké, ale zvládnout to jde.

Nechci tímto posledním odstavcem vůbec znevažovat vzniklou situaci, je to opravdu "díra v systému", ale nepředpokládám, že český nebo britský právní řád by se kvůli takovéto situaci měnil.

Hodně sil!

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice