Nezaměstnaná, druhé těhotenství, manžel pracuje. Mám nárok na finanční pomoc?

Zodpovězené
16. lis 2022

Dobrý den,

přicházím za Vámi s pár dotazy.

Dosáhneme na nějaký příspěvek - bydlení, dítě, případně jiný příspěvek od státu?

Naše situace:

  • Syn 5 let,
  • manžel příjem 25.000 Kč čistého,
  • já jsem momentálně bez práce. Mým příjmem je podpora v nezaměstnanosti 8.151 Kč po dobu 2 měsíců, další 2 měsíce 6.270 Kč a potom 1 měsíc 5.643 Kč.

Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná.

Mateřskou teda asi pobírat nebudu, když jsem přišla o práci a jsem vedena na pracovním úřadě. Je to tak?

Je případně i jiná finanční pomoc, anebo pak budu úplně bez peněz?

Děkuji

Pecnová

Hezký den,

na peněžitou pomoc v mateřství mít nárok nebudete - jednou z podmínek je být ke dni nástupu na PPM zaměstnaná.
Po dočerpání podpory v nezaměstnanosti žádná další finanční pomoc není. Po posouzení celkového příjmu Vaší domácnosti můžete zkusit požádat o dávky státní sociální podpory - přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, či o dávky hmotné nouze - příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.
K orientačnímu posouzení nároku na dávku Vám doporučím vyzkoušet kalkulačku příspěvku na bydlení na stránkách MPSV.cz (případně vyzkoušet další obdobné kalkulačky na internetu).

https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vy...

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice