Příspěvek na bydlení, hypotéka, bydlení v podnájmu. Mám na něj nárok?

Zodpovězené
26. zář 2022

Zdravím,

mám takovou delikátní situaci. Mám se brzy stěhovat do 1/4 domku s ještě s malinkým synem, do nájmu (výhoda je zaplacení nájmu a možnost kauci splácet). Mám ale pár pochybností o správnosti tohoto rozhodnutí, jelikož jsem na rodičovské a příjem mám 15 000 Kč.
Celkové náklady na bydlení 14 100 Kč.

Otec mi nabídl pomoc s penězi na základní věci po dobu 3 měsíců (říjen, listopad, prosinec) a v lednu budu žádat o PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ.

Mám na něj nárok?

Dokládá se mimo jiné i výpisy z b.ú., tam mám ale měsíční splátky HYPOTÉKY. Vlastním byt, ve kterém nežiji a nemám za něj ani peníze z pronájmu.

Bude úřednice zjišťovat, za co jsou to splátky a co vlastním?

U tohoto příspěvku by se majetek neměl řešit, ale je to nestandardní situace. Zákon na tuto situaci jistě nemyslel a je možnost, že když se úřednice tzv. šprajcne, že ve své podstatě není žádná skutečnost, která by nesplňovala zákonné podmínky k přiznání dávky?

Nechtěla bych se po 1/4 roku stěhovat na ubytovnu nebo azylový dům s vroubkem u otce, že nám pomáhal. Tak než do toho skočíme po hlavě, ráda bych věděla, jestli má bydleni se společnou zahrádkou pro malého nějakou naději.

Děkuji za odpověď.

Hezký den,

u posuzování nároku na dávku státní sociální podpory příspěvek na bydlení se neposuzují Vaše celkové sociální a majetkové poměry, tudíž není potřeba dokládat kompletní výpis z bankovního účtu. Měla byste být schopna doložit doklad o zaplacení nákladů na bydlení - mělo by stačit pouze potvrzení o provedení té jedné platby nájemného každý měsíc.

K odpovědi na další dotazy nejsem kompetentní.

Jen upozorňuji, že v případě, že byste s rozhodnutím o nároku na dávku nesouhlasila, je jedním z Vašich práv podání řádného odvolání.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice