Rodičovský příspěvek ze zahraničí. Budu mít nárok na český rodičovský příspěvek?

Zodpovězené
24. kvě 2022

Zdravím,

měla bych dotaz. Žiji 20 let v Česku a jsem Češka. Přítel je Slovák a žije na Slovensku.
Termín porodu mám 3.9. Na Slovensku jsem nikdy nepracovala, pojišťovnu a všechny dokumenty mám české.

Nyní se bude řešit stěhování, ovšem pouze na určitý čas za přítelem na Slovensko, kde pravděpodobně i porodím, ale doktory a pojištění si stále nechám české, protože do Česka budu jezdit a mám tam celou svoji rodinu a taktéž trvalý pobyt ponechám tam.
U dítěte by ale bylo dobré, kdyby mělo slovenskou pojišťovnu.

Budu mít nárok na český rodičovský příspěvek?

Popř., jak to mám udělat, abych o českou rodičovskou nepřišla?

Děkuji velmi za odpověď.

Hezký den,

bohužel nevím, jak to funguje na Slovensku, ale v případě ČR je to tak,že dítě získává stejnou zdravotní pojišťovnu jako má matka. Toto si ověřte u své pojišťovny, případně u pojišťoven na Slovensku.

Co se týká RP, tak jednou z podmínek je trvalé bydliště a skutečně bydliště na území České republiky. Takže jestliže budete prokazatelně bydlet na Slovensku, nárok na RP v Česku mít nebudete. Takže jediná možnost jak nárokovat RP, je bydlet v České republice.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice