Těhotenství po škole. Pokud nastoupím na ÚP, budu mít na něco nárok?

Zodpovězené
20. črc 2022

Dobrý den,

teď v červenci jsem ukončila školu a mám termín porodu v lednu.

Pokud se mi nepodaří najít práci a od září nastoupím na Úřad práce, na co vše tam budu mít nárok?

Budou mi hradit sociální a zdravotní?

Budu dostávat nějaký příspěvek v nezaměstnanosti? Nebo nic, a budu si muset sociální a zdravotní platit sama a až pak rodičák po porodu?

Děkuji

Hezký den,

po ukončení studia obvykle nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká a aby nárok na dávku vzniknul, musela byste současně se studiem pracovat a splnit podmínky stanovené zákonem.

Jestliže budete v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání, budete státním pojištěncem a zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát. Nárok na úhradu sociálního pojištění nevzniká.
Za splnění určitých podmínek byste mohla mít nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi - tam je důležité, kde a s kým sdílíte společnou domácnost.

Po narození dítěte budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice