Je tu někdo, kdo adoptoval dítě romského etnika?

alenka_p
25. čer 2015

Je tu někdo, kdo adoptoval dítě romského etnika? Zajímají mě vaše zkušenosti 🙂

luciamala1979
25. čer 2015

tak do takého niečoho by som nikdy nešla.. robíte anketu alebo sa idete obetovať? 🤐

tamarila
25. čer 2015

Znám jednu rodinu ve svém okolí, mají dvě romské holčičky. Ale nevím jestli chodí sem na koníka. Každopádně nemám pocit že by se obětovali. Možná jediná větší oběť je v tom, muset snášet i za své děti poznámky jako od luciamala1979. 😨

majkoz
25. čer 2015

@alenka_p Znám dvě rodiny, které adoptovali "gambalku🙂" a jsou úplně v pohodě, samozřejmě, že se "nepotýkají s tím, jééé ten malej Vám je podobnej-"každýmu to je jasný, ale obě rodiny žijou úplně normální život, chlapečci jsou moc šikovní a rodiče pyšní...Sama jsem o tom mockrát přemýšlela-a šla bych do toho! ale zatím mám svých dětí kolikrát Dost!!! Není to obětování se@luciamala1979 , jde o něco jiného🙂

kackalaya
25. čer 2015

Jsou to krásné děti..a vždy budou vychovány, tak jak je rodič vychová..a myslím si, pokud rodiče nemají problém adoptovat romské dítě tak je to nahodou krásný..a ne takový kecy jak má kráva v prvním komentáři

dindonka
26. čer 2015

Je to o pristupu a vychove. Grazlove se nerodi. Tim se tak nejak clovek stava..... To je muj nazor a verte ze vim o cem mluvim. Neadaptovala jsem, mam vlastni dite a druhe na ceste. Zakladatelko, pokud se na to citis a myslis si, ze zvladnes hloupe komentare okoli, tak proc ne. Ver ze budou a lehke to nebude. Vsichni jsme lidi, proboha. Jim tece cervena krev stejne jako vsem kolem nich.

alenka_p
autor
26. čer 2015

@luciamala1979 proč obětovat?

alenka_p
autor
26. čer 2015

@tamarila no právě tyhle zkušenosti mě zajímají, jak kruté je v takových případech to okolí...samotná výchova není to, čeho bych se bála 🙂

alenka_p
autor
26. čer 2015

Jinak nejde o anketu, procházíme teprve přípravami na adopci, ale v požadavcích máme děťátko jakéhokoliv etnika, takže je větší pravděpodobnost, že dostaneme zrovna romské dítě, protože takových žadatelů je jak šafránu 🙂 Původu svého budoucího dítěte se opravdu nebojím, jen by mě ze zkušeností zajímaly právě ty reakce okolí (a nejde mi o mě - my s manželem máme co se týče řečí ostatních hroší kůži, jde mi o to dítě, které samozřejmě nechápe, proč na něj koukají skrz prsty) ...ale jsem ráda, že evidentně existují normální lidi, kteří nejsou předsudky úplně zaslepeni. tak snad takových bude brzy většina 🙂

eva267
26. čer 2015

Já mám teda v okolí dvě rodiny (velmi slušné). Holky už jsou dospělé a problém to je. Neříkám, že je to pravidlem. To rozhodně ne. Ale nespoléhala bych na to, že výchovou se dá vše ukočírovat. Je vidět, že "nežádoucí" chování se může začít objevovat až později a výchova na něj až zase takový vliv neměla. Naopak to, z čeho máte strach Vy, bych já neměla. Na případné poznámky okolí, bych nehleděla.

alenka_p
autor
26. čer 2015

@eva267 problémy se ale v pubertě můžou objevit u jakéhokoliv dítěte, u těch adoptovaných asi ještě častěji (bez ohledu na etnikum), stačí si vzpomenout na vlastní pubertu, co jsem vyváděla (chudáci rodiče), naštěstí to docela rychle přešlo 🙂

uidk8333
26. čer 2015

@alenka_p já osobně si myslím, že nejvíce záleží na tom, v jakém věku si to dítě vezmeš....pak bych se spíše bála (snad mě tu ostatní neodsoudí), aby v době dospívání (puberty) "nečuchnul" ke svým ☹

uidk8333
26. čer 2015

@alenka_p ještě si vzpomínám, že jsem kdysi četla nějakou knížku, kterou napsala maminka, co jednoho romského chlapce adoptovala, nedopadlo to dobře, kupa starostí....ale už si nepamatuji ani název, ani autora... ale tomuto riziku se nevyhneme ani u vlastních dětí ☹

eva267
26. čer 2015

@alenka_p to samozřejmě ano, jenže to u obou dopadlo, jak píše @uidk8333

alenka_p
autor
26. čer 2015

@uidk8333 tak my chceme miminko do půl roku. To co říkáš o útěku "ke svým", to mě taky napadlo, ale hodně jsme to diskutovali na přípravách a dá se tomu údajně celkem dobře předejít, pokud tomu dítěti člověk nějak citlivě umožní rozvíjet to jeho romství (v podstatě tak, že se ta jeho touha po "svých" nijak neakumuluje), pracovat s jeho původem...tak věřím, že my bychom to dokázali.

eva267
26. čer 2015

@alenka_p to by mohla být ta správná cesta.

anyzka
26. čer 2015

Ja minuly tyden docetla knizku Rok kohouta a priznam se, ze ja bych do toho nesla... Knizku doporucuju😉

uidk8333
26. čer 2015

@alenka_p pokud do toho půjdete, přeji hodně štěstí 🙂, věřím, že existují lidé, kteří s tím mají zkušenost, dokážou poradit, čemu se vyvarovat a jsou rodiny, které to zvládly....ještě mě napadá, že v případě takovéto adopce bych raději volila holčičku, které mají přece jen větší citové pouto k rodině.....ale nevím, jestli se dá vybírat pohlaví 😨
Pokud nemá nejbližší rodina nic proti tomu, okolí bych se nebála,....ostatní by měli spíše smeknout 🙂

uidk8333
26. čer 2015

@anyzka já si myslím, že v milující rodině má romské dítě větší šanci vyrůst ve správného člověka oproti dětskému domovu....ale nepopírám, že to může být hodně těžké

maybe72
26. čer 2015

procesem adopce jsme prošli a právě se na mě od snídaně usmívá třiapůlletý chlapeček, který nepatří k čistě bílému etniku...
dlužno říct, že modroocí vysokoškolsky vzdělaní lidé děti do kojeňáčku většinou nedávají, takže pokud chce někdo adoptovat dítě, musí s tím počítat... 🙂

numesulidu
26. čer 2015

Znám rodinu,která si adoptovala romské dítě cca ve věku 2 let.Milující rodiče měl ale špatně to dopadlo,kluk rostl,byl čím dál víc nezvladatelný ať se rodiče snažili jak chtěli,nakonec začal ubližovat a skončil v ústavu,který mu měsíčně rodiče platili cca 7000 kč aby ho tzv.převychovali odborníci,od té doby jsem ho neviděla,několik let......A reakce okolí,no od mala to byl prostě cigán a jak si ho mohli vzít a co z něj vyroste a to si myslím že takhle uvažuje více lidí než naopak.Pak tady mám kousek rodinu žena bílá muž černý-cigán,2 děti tmavé a chování a styl života je jiný,prostě po jejich.Žena nekrade,pouze lže,ale to dnes kde kdo,ale muž krade běžně o lhaní nemluvě,děti snad zatím nekradou,tak snad jim to vydrží.Dál znám rodinu kde adoptovali bílého chlapce,a i když měl hezké dětství a milující rodiče začal pít,několikrát se pod vlivem vyboural v autě/snad 10x a vždy těžké havárie/ a nikdy s tím nepřestal,i když rodiče mu vždy pomohli se postavit zpět na vlastní nohy,nakonec zemřel....ani bílá barva pleti nezaručí že z dítěte vyroste co si rodič představuje,ale určitě ta barva pro okolí hraje velkou roli.

cica002
26. čer 2015

Mam kamarada,ktery pripravuje a proveruje pestouny.Rika,ze je treba pocitat s tim,ze osobnost ditete tvori ze 70%genetika a ze 30% vychova...

alenka_p
autor
26. čer 2015

@uidk8333 Nejbližší rodina nic nenamítá, respektuje naše rozhodnutí a jsou ochotni přijmout takové dítě se vším všudy - tedy třeba i s rizikem nějakých poznámek okolí, když s ním babičky půjdou třeba na dětské hřiště mezi "bílé" děti..

alenka_p
autor
26. čer 2015

@cica002 tomu věřím, nám říkali, že "v genech" jsou v podstatě dvě věci - intelekt (hranice rozumových schopností, kam lze dobrou výchovou a vedením dítě dostat), s tím nic nenadělá nikdo, a pak temperament. Ale podle mého názoru to negativní na romech (nepřizpůsobivost, krádeže, apod.) není důsledek temperamentu, jako spíš právě té výchovy (když tak v rodině žijí všichni....

angie.shy
26. čer 2015

Znám taky několik případů, kdy problémy začaly až později, se záčínající pubertou a pak už se to nedalo ukočírovat zpět.

apacheee
AMBASADORKA
26. čer 2015

@cica002 S tím hodně souhlasím. V okolí máme dvě fakt slušné rodiny, které adoptovaly malé romské děti, do určitého věku to byla paráda, po dovršení určitého věku nastal šílený obrat a v dítěti převládly geny a co je z nich za lidi teď ani radši nebudu vypisovat. Můj muž pracuje ve vězení a má tam hodně případů, kdy rodiče adoptovali roma a stejně to moc dobře nedopadlo. Já osobně bych do toho asi nikdy nešla, ale zakladatelce přeju hodně štěstí a také sil🙂

alenka_p
autor
26. čer 2015

@angie.shy ano, puberta, tam se to určitě může zvrhnout, ale myslím, že tohle platí obecně na všechny děti bez ohledu na jejich původ (znám třeba dost drsný příklad těžké puberty u biologické dcery jedné svojí (neromské) známé)...ale ano, uvědomuji si, že problémy můžou nastat, jsem na to připravená, ale zase nač je přivolávat tím, že je budu vyloženě očekávat 🙂

halina0101
26. čer 2015

Kdyz tu ctu vase nazory uvedomuji si, ze nejtezsi bude pro rodice ochranit to ditko pred nasi "tolerantni a nerasistickou" vetsinou.Dite je cisty a nepopsany list, at uz je jakehokoliv etnika, ale nedivim se, setkava-li se od malinka s predsudky a odsuzovanim, ze pak ma tendence zamirit mezi sve, kdyz ho majorita predem odsoudila.

@alenka_p Hodne stesti, drzim vam palce!

schybolova
26. čer 2015

@alenka_p Teta adoptovala jako malá minika dva sourozence (chlapečka a holčičku). Teď jsou dospělí a s mamkou (moji tetou) maji parádní vztah. Jak reagovalo okolí netuším, bydlí ve městě, kde žije celkem dost Romů, ale z rodiny to vzali všichni v pohodě. A třeba můj otec, který Romy nesnáší má s neteří skvělý vztah 🙂
Jak píšou holky, je to dost dané genetikou, ale výchova dělá také své. Takže pokud se na to cítíte, nevidím problém. Ten kdo bude chtít remcat, si vždycky najde důvod ;)

alenka_p
autor
26. čer 2015

@apacheee děkuji 🙂 Zatím je to spíš hypotetické, jednak nežádáme výlučně romské dítě, jednak ještě nejsme ani oficiálně schválení (i když tam neočekávám problém)

apacheee
AMBASADORKA
26. čer 2015

@halina0101 čistý nepopsaný list - tak tato myšlenka už byla dávno vyvrácena, geny prostě hrají ohromnou úlohu, ať se nám to líbí či ne🙂