Asistovaná reprodukce - nováček, prosím o radu?

lennnab
19. črc 2018

Dobrý den,
předem se omlouvám, jestli budu psát hodně laicky, ale vůbec tomu nerozumím.
Již cca 10 let se nechráníme a nikdy se mi nepodařilo otěhotnět. Teď jsme se rozhodli, že to začneme řešit, respektive vzhledem k věku zkusíme poslední možnost.
Mám za sebou odběr krve (takový ten test, kdy se zkoumá kolik mám vajíček) - vyšla mi hodnota 1,4 - což je prý na můj věk 39 let dobrý, lehce nadprůměrný výsledek. Přítel absolvoval spermiogram - také vyšel velmi dobrý výsledek. Dnes jsem byla v centru znovu, vzali mi vzorek na test na chladymie a dále udělali ultrazvuk, byly vidět folikuly. Ještě půjdu na krevní testy, kde mi udělají celkový hormonální profil a dále nějaké testy na štítnou žlázu. A pak mi paní doktorka řekla, že by navrhovala rovnou umělé oplodnění.
A teď k mému dotazu: já bych raději vyzkoušela před umělým oplodněním i jiné možnosti, nevím proč mi nic nenabídla. Prosím co jste vy podstoupily, jaké možnosti máme? Nikdy jsem se o to nezajímala, nikdy nic o tom nečetla, jsem úplný laik a tak nevím co a jak. A ráda bych tam šla trochu "v obraze" a zeptala se na jiné možnosti.
Moc předem děkuji všem za rady.

Lena

PS: oba 39 let (já se léčím se štítnou žlázou a vysokým krevním tlakem, mám celiakii - partner je zdráv)

eviks
27. črc 2018

Ahoj, ze sve zkusenosti, urcite vyzkousejte par inseminaci. Pokud uz nemate narok na hrazeny cyklus tak uz se to nezblazni. Zkus si treba mesic delat ovulační testy, pokud ovulace probiha, neni potreba brat Clostilbegyt, ale jako podpora se hodi. Pokud by to takhle treba 4x nevyslo, tak bych si mezitim obehla doktory a ivf moc neodkladala. Vysledky amh mas pekne, ale bohuzel AMH nevypovida moc o kvalite vajicek. Ja mam AHM 2.2 a museli sme na darovana (bylo to teda super rozhodnuti, ale neni to pro kazdeho). Muzu se jen ze zvedavosti zeptat, proc to resite az ted? Ja jsem se nad tim jen tak zamyslela, ze bych byla uplne silena kdybych 10 let nebrala antiko a i tak neotehotnela (i kdybych zatim nechtela) Bylo by mi to bylo dost divny a mela bych strach....

europa00
1. srp 2018

@lennnab ahoj, ja bych prvne zkusila ty mene invazivni veci...nez plne hormonalni stimulaci je to fakt zahul....a take bych si vyzadala podrobne testy at te neoplodnuji bez vsech informaci...napriklad imunologie (snasenlivost na spermie i vlastni vajicko) a genetika...ale cekas mesic na vysledek...pokud by se nic nenaslo...zkusila bych z potvrzene ovulce insminaci, a pokud ani to ne pak treba nativni ivf (bez davek hormonů) ten vychazi cca na 16 000 jak kde...

jednaholkaa
2. srp 2018

@eviks Ty blaho, 2,2 amh a musela jsi na darovana, to se divim. Ja prave nekde cetla, ze to mnozstvi napovida i o te kvalite. Tzn..par dobrych by tam melo byt. Kamoska ma amh 0,01 a resi darovane prave. Ja mela 2,4 ve 37 letech a otehotnela jsem prirozene..

eviks
2. srp 2018

@jednaholkaa No, je možné, že to nějak můze souviset, ale u mě to nešlo (možná kvůli PCOS? tam je kvalita vajíček většinou zhoršená)... Měla jsem 2 stimulace a u druhé šílený hyperstimulák ze 16 vajíček (píchala sem si GONAL 150, což neni zrovna nějaká extra dávka) - další paradox. Bohužel jsem skončila v nemocnici a bylo to fakt špatné. Výsledkem obou stimulací byly 3 nepoužitelný embrya...tak už jsme dál nechtěli. Mám ještě dost jiných nemocí, že jsem nebyla ani moc motivovaná šířit své geny dál🙂) Pokud má kamarádka 0.01, tak bych to se svýma více než jedenkrát nezkoušela, to je prakticky v přechodu....2.4 ve 37 letech, to je velmi nadprůměrný výsledek!!

jednaholkaa
3. srp 2018

@eviks No presne souhlasim. Doufam, ze uz resi darovana vajicka, protoze pokusu mela nekolik a bylo to k nicemu. Tak to bylo u tebe mozna kombinaci vice veci..uplne chapu, ze jste zvolili jinou variantu.

lennnab
autor
13. srp 2018

@europa00 - aha, tak rozumím dobře, že jsou různé druhy IVF? A jaký je mezi nimi rozdíl? Teda asi jedna bez hormonů a jedna s hormony.... ? A je rozdíl v "účinnosti"?

soleilll
13. srp 2018

@lennnab IVF je vždycky astistovaná reprodukce, tj. s nějakým odborným zásahem. Postupy jsou různé, stejně tak druhy nebo dávky hormonů. Obecně se začíná některým méně náročným postupem a pak se přidává (pokud jsou výsledky vyšetření OK). Projdi si web vybraného CAR, určitě to tam mají popsané.

europa00
14. srp 2018

@lennnab no to zalezi kolik vajicek ve svem veku jeste produkujes...ja treba mam 35 a ovulaci mam kazdy mesic, takze vzdy muzu mit jedno vejce kdyz nepristoupim na zadnou stimulaci....ale tim padem sazis vse na jednu kartu...ale lepi nez si zadeůavat na rakovinu se vsema tema hormonalnima stimulcema.

lennnab
autor
15. srp 2018

@europa00 Kolik mám vajíček.... mám hodnotu 1,4 - na můj věk 39 let říkala lékařka, že to je lehce nad průměrem.

europa00
15. srp 2018

@lennnab no vidis, pokud mas vejcovody bez srustu atd..zkus inseminaci...ale uprimne pokud se snazite tak dlouho a nic bude problem mozna nekde mezi nebem a zemi..rikaji tomu nevysvetlitelna naplodnost, nebo tak nejak a spise to znamena ze se proste nekteri lide k sobe reprodukcne nehodi...s nejvetsi pravdepodobnosti byste s jinymi partnery oba deti meli, ale to asi slyset nechces...takze urcite bych dala sanci inseminaci...mozna i nativu, ale pokud bych to nevyslo neriskovala bych rakovinu za kazdou cenu jen abych mela partnerovo dite....ani by to nemuselo vyjit...a vlastni zdravi ti nikdo nevrati....pak bych uvazovala o tom jestli by partner pristoupil na darovane sperma, napriklad....

rubesovak
15. srp 2018

Určitě bych zkusila inseminaci a test na průchodnost vaječníků a prvně došla na endokrinologii, jakmile jsem u své doktorky zmínila že nemůžu otěhotnět tak začal vic hlídat krev a zvýšila mi léky, ja beru euthyrox, a říkala že jakmile budu mít pozitivní test ať přijdu na krev, do druhého dne měla výsledky a podle toho určovala léky. Štítná žláza dělá hodně, embryo nepřijme a okamžitě ho může vypudit☹

ivetka1986
1. led 2019

Ahojky babenky můžu se zeptat jestli má skusenosti s gennet v Liberci? Děkuji moc