CAR Unica Brno
Berušky, radši jsem založila nové, aby nás nestřihly
Stručné shrnutí
- V CAR Unica Brno pacientky popisují běžné protokoly stimulace s medikacemi Diphereline, Puregon, Menopur a následnou punkcí (OPU), transferem (ET) a možností zamražení embryí (KET).
- Diskuze ukazuje, že ICSI se v praxi používá při výrazně sníženém spermiogramu (příklady 3 % nebo 7 % „dobrých“ spermií) a že PICSI je zmiňováno jako dostupná alternativa pouze v laboratoři Helios.
- V diskuzi byly specifikovány konkrétní ceny: doplatek za ICSI 1 100 Kč za každé další oplodněné vajíčko nad základní rozsah, zmražení 4 embryí za 4 400 Kč a 500 Kč za každé další embryum; někteří pacienti uvádějí, že klinika občas poskytla „bonus“ a doplatek nepožadovala.
Nejčastější otázky
Q: Jaké medikace se běžně používají při stimulaci v CAR Unica Brno?
A: V diskuzi pacientky uvádějí Diphereline (agonista), Puregon (gonadotropin), Menopur, Agolutin (inzulínový způsob aplikace do n. gluteus podle uživatelek), dále se zmiňují antikoncepční Marvelon, metformin a „Langerin“ jako léky, které někteří pacienti užívají v souvislosti s hormonálními problémy.
Q: Kdy se v praxi doporučuje ICSI místo klasického IVF?
A: Pacientky uvádějí, že ICSI doporučují při výrazně špatném spermiogramu (příklady z diskuze: 3 % nebo 7 % normálních spermií) nebo při problémové morfologii, zatímco při dostatečném počtu pohyblivých spermií někteří zmiňují možnost zkusit IVF.
Q: Kolik stojí oplodnění ICSI a zamražení embryí v uvedených případech?
A: V diskuzi jsou konkrétní částky: 1 100 Kč se zmiňuje jako platba za každé další oplodněné vajíčko ICSI nad standardní počet; zmražení 4 embryí je udáváno jako 4 400 Kč a za každé další embryum 500 Kč; někteří pacienti ale hlásili i rozdílné částky nebo „bonusy“.
Q: Co je PICSI a kde je údajně dostupné?
A: V diskuzi je uvedeno, že metoda PICSI (výběr spermií podle hyaluronanu/DNA) je podle účastnic prováděna pouze v laboratoři Helios.
Q: Jak se aplikuje Agolutin podle zkušeností z diskuze?
A: Agolutin je v diskuzi popisován jako injekce aplikovaná intramuskulárně do hýžďové oblasti (do zadnice) a v praxi ji mnohdy aplikoval partner; procedura vyžaduje správnou techniku (aspiraci), aby se nezasáhla céva.
Q: Kolik vajíček lze očekávat po stimulaci podle zkušeností v diskuzi?
A: V příspěvcích jsou konkrétní příklady: pacientka popisuje odběr 23 vajíček, jiné příklady uvádějí 15, 17, 13 vajíček; tedy počet výrazně kolísá a v diskuzi se uvádějí hodnoty od ~10 do 23 získaných oocytů.
Závěry z diskuze
Shoda
- ICSI se v praxi často volí při špatném spermiogramu jako řešení pro zvýšení pravděpodobnosti oplodnění.
- Standardní medikace při stimulaci, které pacientky jmenují, zahrnují Diphereline, Puregon, Menopur a Agolutin.
- V diskuzi jsou popisovány konkrétní ceny: 1 100 Kč za každé další ICSI-oplodněné vajíčko a 4 400 Kč za zmražení 4 embryí, 500 Kč za každé další embryum.
Sporné názory
- Některé účastnice tvrdí, že ICSI je nezbytné při nízkém spermogramu; jiné v diskuzi poukazují, že IVF umožňuje přirozenější „výběr“ spermií a může být prospěšné, pokud je dostatečný počet kvalitních spermií.
- Některé pacientky uvádějí, že klinika na Unice občas neprováděla průběžné kontroly hormonů (prolaktinu) mezi cykly, zatímco jiné uvádějí, že jim léky/odběry byly indikovány a provedeny.
Otevřené otázky
- Jaká je standardizace a aktuální praxe Unica Brno ohledně kontroly prolaktinu a dalších hormonů mezi stimulacemi?
- Jaký je přesný a stále platný ceník doplatků za ICSI a za zmrazení embryí na Unica Brno (v diskuzi se objevily různé částky a „bonusy“)?
- Do jaké míry PICSI v Heliosu zlepšuje výsledky u párů s poruchou spermatu ve srovnání s ICSI a za jakou cenu?
Zmíněné značky a firmy
Unica Brno, Helios, CRM Zlín, Gyn-Fiv Bratislava, Modrykonik.cz, Beremese.cz
Zmíněné produkty a metody
Diphereline, Puregon, Menopur, Agolutin, Marvelon, Metformin, Langerin, ICSI, IVF, PICSI, OPU/punkce, ET (embryotransfer), KET (zamražení/transfer zmražených embryí), spermogram, zmražení embryí (cryopreservation)
Místa a osoby
Brno, Pardubice, Bratislava, Zlín, Libavá, dr. Frgala, dr. Gogela
Dobré ráno.
Jimmy-krásný pupík.Já se taky začínám trošku kulatit.Ale nevím jestli je to pupík nebo spíš špíček.Ještě chhci počkat přes 12 tt a jestli bude všechno dobré tak snad zkusím nějaké to těhu cvičení.Teď se jdu v klidu nasnídat-jsem sama doma.Zkusím si dát kafe-špatně jsem spala a jsem jak přejetá parnímválcem 😠
Však se holky nebudeme za pupíky stydět ne,aspoň je to vidět. U mě je to teda vidět a ještě ani není co 😀 😀 😀 😀
Luci, to máš tedy sny, co. Ono to je proto, že i když na to nechceš myslet, tak je to v podvědomí. Mně se zase skoro denně zdá o těhu. Já mám zase pěkné sny. 🙂 Po zítřku, ale budeš stejně myslet už na něco jíného, bude tě zajímat jak se vyvíjí embryjka. Už se těším jak nám budeš denně psát jak to pokračuje. Věřím, že to bude dobré. 😉
Vladis, zdravím tě. Já se cítím dobře. Včera večer jsem měla strašný hlad, i manža žasl. Ten guláš jsem si dla dvakrát a pak kolem osmé mně zase přepadl hlad, ale obrovský a tak sjem si musela něco dát, snědla sjem 2 rohlíky s máslem a marmeládou. Jinak se snažím být v pohodě, ale řeknu ti, že obavy mně občas přepadnou. Vlastně čekám jako na smilování na tu kontrolu na Veveří, mám to až 16.11. a říkám si, že pak snad ten strach už bude menší, když budu vědět, že je mimi zdravé.
Betys, pěkně se nasnídej. Co si dáš? Já jsem dnes snídala jogurt s rohlíkem, ale jinak jím denně chleba nebo rohlík se sýrem. Ráno to jen sbalím do tašky a jím až v práci u pc.
Ahoj Jary, taky už sedíš u pc. Co noha, je to lepší?
Zapálila jsem si aromalampu a dala si tam grepový olej. Mám strašně ráda vůně citrusů,mám tu mandarinku,grep, pomeranč a červený pomeranč. Raní rosu a vánoční směs,to taky voní nádherně po koření.
Tak Jani na takové pěkné sny se těším. A doufám,že vám tu budu moct sdělit jen samé dobré zprávičky. Uvidíš,že u tebe bude také všechno v pořádku. Jak už tu někdo psal,toto vyšetření je nejpřesnější. Tak pak se ti bude moct ulevit.
no ja jsem uspala maroda a jdu mu uvařit lektvar co jsem našla na netu snad už mu to pomůže a taky něco k obědu udelam jenom zapy od rána hoří lampa ečeny brambory do ničeho jinyho se mi nechce
taky my tady od rána hoří lampa mám tam skořici
luci ted už to vyjde
my se ted snažíme normálně podle mého dr je tady velká šance že se to povede tak nevím jestli mu mám věřit nebo ne prý se mi to po porodu spravilo tak uvidíme dáme tomu rok a pak se uvidí
Luci, já mám taky hodně různých vůní, na vánoce jsem měla Pohádka vánoc a už jsme ji dopoužívali, tak si to zase budu muset koupit. Jinak mám levanduli, vůně moře, lesa a další. Mám jich apoň 10.
Vladis, já myslím, že se to může přirozeně stát, vidíš to u mě. Davídek je nemocný?
jeany-já jsem si asi p měsíci dala jogurt-už mi zase chutná a jahodový mysli.Dřív jsem ho v práci snídala každý den a teď jsem ho za celou dobu neměla.Včera jsem si k večeři dala chleba s máslem a uzenou makrelou a fakt jsem si pochutnala.Vím že by se měly jíst ryby ale na jinou zatím chuť nemám.
Vladis opravdu ti to dr. říkal,tak to je dobrá zprávička. Tak budu držet pěstičky a tto dopadne přirozeně. Stejně je to drsný,když ti řeknou,že musíš jít do dárce a pak,že ti jiný řekne,že by to mohlo vyjít přirozeně,že?
Moc ti přeju,aby to vyšlo,byla bys ušetřena toho kolotoče a těch trablí.
Doufám,že nám to vyjde,to víš,ale pochybnosti trošku člověk má.
tak jsem chtěla něco dělat a ještě jsem se nedostala k ničemu jinému,než k tomu obědu. Koukám na pohádky,i když tam nic moc není. Manža odjel do práce.
Teda holky, vy jste raní ptáčata 😅 Já si užívám, že dneska nemusím do práce, ráno mě teda zbudil budík na injekci a pak jsme s manžou zase hned usli. Pícháme kolem půl šesté tak to chci dodržovat i když nejdeme do práce, radši ať je to co nejpřesnější.
Lucifírek: Zítra Ti budu moc držet palečky, teda už je pro jistotu držím dneska 😅 Já jak si píchám ty injekce tak sleduji jak se mi to krátí, už jsem otevřela druhou krabičku s ampulkama- toto letí to je šílené ani nevím jestli se mám těšit nebo ne.
Pustila jsem se do úklidu, k obědu budeme mít kachní srdíčka s rýží- bylo to přání manžela, tak co bych mu to nesplnila. No a přemýšlím jakou buchtu upeču na odpoledne. K snídani jsme měli ze včerejška tvarohovou bábovku. Přemýšlím, že udělám kynutý tvarohový koláč- mám v lednici 2tvarohy tak z toho musím něco udělat, manža sní tvaroh jen v buchtě a jogurty jí jen nízkotučné, tak dělám hodně často něco z tvarohu.
Elenka já to taky dodržovala,i když jsem nebyla v práci,má se to píchat zhruba ve stejnou dobu. Cca v průběhu hodiny. Opravdu to docela utíká,já si to taky tak říkala,že už mám jednu krabičku za sebou. Rozhodně se těš. Musíš být pozitivní a myslet a miminka. Jak rostou vajíčka a tak.
Já jsem zaúkolovala nákupem manžu. Chci udělat koláče-vevnitř tvaroh,navrch povidlí a drbenka.
Ahoj Ellenko, tak jsi si aspoň odpočinula a vyspala se. Já jsem dnes vstávala v 6.30.
Luci, takovou buchtu bych si dala taky, ale já moc kynuté nepeču. Nemám mixér, ale už jsem manžovi říkala, že si to budeme muset pořídit. On má taky rád kynuté. Já mám jen ruční mixér a to je jen na lité buchty.
Já vím, to musí být dobré a jednoduché. Však já už něco do kuchyně pořídím. Stejně bych pak potřebovala i mixér na různé kašičky a tak.
Holky, mě to dens v práci nebavím. Mám tu asistentku a tak občas si popovídáme. Ještě tak 2 hoďky a jdu domů, zmiznu už o půl třetí.
Ale v robotu se to dá taky,zase je tam spousta jiných funkcí. V ruce to taky tolik práce nedá,jen se mi nechce. Mixér se ti určo bude hodit. Už to docela utíká,já mám hotový obídek.
jeany : Ty máš asistentku? Aspoň, že tam nejsi sama, také se mě můj vedoucí ptal jestli půjdu do práce, ale nařízeno jsem to nedostala tak jsem doma a to ještě neví, že v úterý zajdu k doktorce a pokusím se jí zeptat jestli mi dá neschopenku a ve středu bych už nedošla do práce- i když máme ve středu a čtvrtek audit :(
Lucifírek: Také mám domácí pekárnu a nemůžu si ji vynachválit. Manža mi ji dal loni k vánocům a s tchánem si typovali jak dlouho mě to bude bavit 😀 , ještě mě to nepřešlo je to můj nejlepší pomocník.
Ellenko, léta jsem byla v kanceláři sama, asistentka tu je asi půl roku. Sice už je tu druhá, první tu s vedením vydržela jen 2 měsíce a tak je tu nová, ale je fajn. Vedení nám řeklo, že jestli nám to nevadí, tak, aby jsem šli raději do práce ve středu a v pátek jsme doma.
Domací pekárna se mi také moc líbí, ale není k tomu potřeba i pekař? Někdo to tam musí všechno dát, ne.
Hokjy já jsem se šla mrknout za ségrou-bydlí hned vedle.A zjistil ajsem že má k obědu křenovou omáčku s uzeným aknedlík.To jsem si nacpala pupík.Sotva funík.
Bylo u nás krásně ale teď se zatahuje.Zrovna když má doprat pračka.Asi se půjdu trošku natáhnout.Denní limit aktivit už jsem splnila.Musím využít že je tady lídek než se začnou všichni vracet z práce 😀
jeany vidíš to a já se na dnes do práce těšila že budu mít 100% ale ted si říkám že by jsem šla na noční 😀
Jary,tak já si do docházky píšu až pátek, dnes tu jako nejsem, takže žádné prémie navíc nebudou. Vloni jsme dostali v listopadové výplatě věrnostní a peníze za nemoc. Tak jsem zvědavá, zda to bude i letos. Byla by to slušná sumička, dělá to cca jeden plat navíc. To by mě potěšilo před vánoci, ale moc tomu nevěřím, protože se pořád povídá, že je krize apod., takže uvidíme až v daný termín výplaty.
Betys u nás ještě před chvilkou svítilo sluníčko, ale i teď je tu pěkně a teplo, jen se sluníčko zatáhlo.
jeany : Tak to máte dobrý, to bych šla dneska také do práce, kdybych mohla být v pátek doma. Bohužel to u nás neprojde :( hodně lidí muselo do práce i dneska :(
Do pekárny to jen nasypeš a pak to necháš na pekárně. Teda pokud chceš nějaké koláče tak Ti pekárna udělá krásné těsto a ty si pak už jen vyhraješ 🙂 Taková sekáná z pekárny mňam a hlavně nemám nic špinavého z přípravy 🙂, ale nebudu to moc chválit, já jsem spokojená už rok a mám slíbenou novou větší. Teď mám malou (ale když jsme 2tak nám to úplně stačí) manža ji koupil v Tescu za tisícovku 🙂

Ahoj Vladi,děkuju. Už se na to svým způsobem těším a zároveň mám trošku strach,aby byli spermouši. Ale to,že by nebyli žádný se stát snad nemůže.
Jani to je dobře,se ti tě dr. pohlídá,aspoň bude ve střehu. No to jsem si říkala,že jinde asi nepracujou. Já měla zase sen o práci. Nevím,co se tím zaobírám.