IUI. Co nás čeká?

helena1033
3. čer 2020

Dnes sme byli s přítelem na první konzultaci v centru IVF, poslal nás tam můj doktor. U mne to zatím vypadá ok, u přítele málo spermií, pohyblivých 10 % a líné. V spermiogramů je doporučená metoda IC SI. Doktorka nas poslala na odběry a genetiku tak čekáme na výsledky a zároveň už předběžné řekla že to vidí na IUI ( inseminace) jelikož se nám během dvou let zadařilo ale nedopadlo to ( zamkle teh. a samovolně potrat) ....... Takže vejcovodu budou průchozí a pár těch potvurek je čilych ( utěšovala vždyť vlastně stačí jen jedna) . Pořad může být i problém v genetice.
Jen nevím co čekat, přošla si některá z vás IUI.......... Má malou uspešnost, já už nechci čekat dva roky zo řeším a už asi nemám trpělivost. ICSI má vysokou uspešnost ale tak nebudu se úplně dohadovat s doktorkou že bych raci radikálnější zákrok..................

malenka3
3. čer 2020

No, pokud už jsi otěhotněla a nedopadlo to, tak zjevně spermie dojdou, kam mají, ale něco je špatně, takže bych asi volila iui jako řešení v mezidobí, než se z ostatních testů zjistí, co a jak, ale po pár neúspěších bych chtěla jinou metodu.

Každopádně k dotazu, iui znamená, že z manželova spermatu vyčistí vzorek (nějak odstřeďují ty špatné spermie) a do tebe vpravují očištěný ejakulát ve stříkačce. Takže v podstatě velmi podobné, jako sex, i to má podobnou pravděpodobnost úspěchu, jen jsou spermie pročištěné a dopravují se blíže k vajíčku.
Pro tebe to znamená minimální hormonální nálož, obvykle se píchá jenom jedna injekce k zajištění toho, že folikul praskne a pak se dávají jen hormony na udržení oplozeného vajíčka (to je až po a v tabletách). Před iui chodíš cca od 10. dne cyklu na ultrazvuk, aby se přesně napočítalo, kdy budeš mít ovulaci a podle toho spočítalo, kdy máš píchnout tu injekci a kdy dojde k iui.
Finanční náročnost je u iui minimální, pojišťovna,pokud se to nezměnilo, hradí 6 iui ročně.

helena1033
autor
3. čer 2020

@malenka3 no právě že se dvakrát zadařilo a hormonální testy jsou dobre, ultrazvuk v pohodě, ovulace i cyklus pravidelné, takže nás poslali na genetiku a za měsíc jdeme na výsledky. Tak sem sama zvědavá. Právě jsem taková nesvá z toho že IUI je jako by to šlo při sexu, kdyby to tak šlo tak nejdem na kliniku evidentně je něco špatně ale co........... Ten měsíc čekání na výsledky bude hrozný.

malenka3
3. čer 2020

@helena1033 hele, já bych to brala pozitivně, je to fakt skvělá výplň před něčím radikálnějším, nezatíží tě to a třeba to klapne. Nám to vyšlo napošesté a pak napoprvé.

anetka9
3. čer 2020

My máme z třetího IUI naše vytoužené miminko🙂 teď roční už🙂

anetka9
3. čer 2020

Jinak my ke spermiu, hormonálnímu profilu a genetice měli ještě imunologii

helena1033
autor
4. čer 2020

@anetka9 myslím že imunologie tam byla též protože to doktorka zmiňovala, brali mi asi 10 ampulek .....

anetka9
4. čer 2020

@helena1033 tak to asi jo🙂 vysledky z ty jsme meli hned, ale na genetiku jsme cekali tri mesice, tak snad to budete mit driv🙂

katule1990
4. čer 2020

@helena1033 Já jsem taky v pořádku, manžel měl špatný spermiogram. Zkusili jsme 5x IUI bez úspěchu, teď jsem v 16tt po IVF (ISCI).

helena1033
autor
4. čer 2020

@anetka9 tři měsíce?? Ty jo my jsem na výsledky 9.7 zrovna nás objednali pro odborech že budou i výsledky a pak konzultace na klinice 15.7

anetka9
4. čer 2020

@helena1033 jj, měly to být jen dva, ale pak se jim to nějak protáhlo..

helena1033
autor
4. čer 2020

@katule1990 to je právě to čeho se bojím, ve spermiogramů je přímo doporučená metoda ICSI ne IUI.... Přece kdyby byly ty potvourky schopné se tam dostat samy tak ty se tam dostaly a nedoporučují tohle ... A je mi blbe říct doktorce, nezlobte se ale já nechci inseminaci chci zrovna ICSI tak jak je doporučeno. Nechci čekat dalši rok či dýl je mi 34 Partnerovi 40 .....

katule1990
4. čer 2020

@helena1033 Ale ono se to může povést i s tím špatným spermiogramem, nakonec opravdu stačí jen jedna šikovná. Oni mi i to IUI doporučili zkusit a já jsem i chtěla, abych věděla, že jsem zkusila vše, než se pustím do pro mě šíleného IVF. Embryoložka mi nicméně na rovinu řekla, že šance jsou při IUI normálně 10 % a u nás jsou ještě o dost nižší s tím výsledkem spermiogramu. Ale na druhou stranu měli prý i případy, kdy IUI dopadlo i s množstvím spermií pod 1 mil/ml. Další věc je, že spermiogram se může dost měnit, manželovi se pohyboval od 0,5 mil-15 mil/ml, takže velké rozdíly. Na vašem místě bych IUI zkusila, než projdete vyšetřeníma atd. kolem IVF, nicméně další rok a více bych na tom neztrácela. A třeba vám to IUI vyjde. Držím pěsti 🍀. Máš konkrétní hodnoty toho spermiogramu? Mám to celkem sestudovaný, tak bych mrkla, kdybys to chtěla napsat 🙂. Určitě je dobrý partnerovi koupit něco na podporu spermií, např. Selzink, nebo ideálně Fertilan, ten má nejlepší složení. A jsou i další tipy, jak spermiogram zlepšit - např. každý den studená sprcha na varlata, žádná sauna, vířivka, horká vana, nejezdit na kole, pořídit volné trenky...

katule1990
4. čer 2020

@helena1033 Jinak já jsem sice mladší než ty, ale manželovi je 48, takže už taky nebylo na co čekat, snažili jsme se 3 roky. A na genetiku (výsledky) jsme měli čekat 6 týdnů, ale určitě to bylo dýl, min. 2 měsíce, už nevím přesně.

helena1033
autor
4. čer 2020

@katule1990 no přítel má počet dobrý 27 mil. Ale jen 10% je pohyblivých a ještě jsou,, líne,, má nasazeny už 3. Měsíc Maca kořen, kotvičnim a Babystart men to je přímo na zlepšení pohybu spermií já beru Nosifol. Sprchu je se studenou od jak živá takže tohle je asi relativně v pohodě ještě pořád může být chyba ve mně, v genetice, v imunoliogii........... A nejlepší věta nemyslete na to, relaxuje ( jasně to se řekne když sestra má doma mesični Mimi, švagrová rodí za 14 dní a během 1/2 roku mi dvě Karadky oznámily také radostnou novinu. Do toho stavíme......... To bych musela na měsíc odjede úplně pryč abych na to nemyslela.......) chvíli to dávám a v další chvíli brečím. Před přítelem se tvářím jak to bude v pohodě ať ho nestresuje nese tešce ten spermiogram......,

katule1990
4. čer 2020

@helena1033 Chlapi to asi vždycky nesou těžce. Ten můj se sice tvářil, že v pohodě, ale myslím, že ho to muselo taky trápit. Ale člověk ho musí fakt podpořit, že výsledek není tak zlý a ani to nemusí být vůbec tím, prostě jste zatím jen neměli štěstí. Ať si to nedává za vinu, navíc příště můžou být výsledky o dost lepší. Manžel měl málo spermií, zato pohliblivost byla skoro 70 %, zajímavý. Ještě můžete na tu pohliblivost zkusit tu chladnou sprchu chvilku před stykem + kafe. Někde jsem četla, že to pomáhá. Ty kecy, ať na to nemyslíte, jsou příšerný a samozřejmě to nikomu nepřidá. My jsme nikomu neříkali, že se snažíme, tak se nám to vyhlo, zato jsme furt poslouchali, když už jako budeme mít to dítě, že se snad nedočkaj (tchán) atd. Lidi prostě nevědí, jak se chovat, protože si nikdy nic podobnýho nezažili a neumí si to představit. Ale to, že už se to jednou povedlo, byť to nedopadlo, je příslib toho, že to jde i přirozeně. U nás nikdy ani náznak. Ale pravdou je, že čekat roky na zázrak za mě taky nemá smysl. Navíc u ženský je každý rok navíc znát na kvalitě vajíček. Držím palce 🍀.

helena1033
autor
4. čer 2020

@katule1990 děkuju moc za povzbuzení, snad to dobře dopadne. Děkuju 😘

malenka3
5. čer 2020

@helena1033 tak to bych fakt to iui zkusila. Ivf je strašnej záhul. Oni vám udělali testy a budete čekat na výsledky, než udělat ivf blbě, protože se tam třeba na genetice objeví nějaký problém, to radši počkat a mezitím prubnout pár iui, který tě prakticky nezatíží. A jak psáno výše, spermiogram se hodně mění, dá se na tom zapracovat, takže bych neházela flintu do žita. A při té iui oni je vyčistí, zůstanou jen ty dobré a navíc je šoupnou k vajíčku blíž, takže nebudou muset překonat takovou cestu.
Nevzdávej to, já myslím, že doktoři v tomhle případě vědí, co dělají.🍀

saja13
19. črc 2020

Ahoj holky vy co máte cyklus 28 dní kolikátý DC jste byly na iui? Já jdu na iui 15dc a bojím se že bude pozdě jelikož už plodný hlen nemám, záleží na tom hodně?

malenka3
19. črc 2020

@saja13 záleží, kdy vidí Dr folikul a kolik má mm. To, že máš cyklus 28 dnů, ještě neznamená, že máš ovulaci přesně v půlce. Víš velikost folikulu? Každý den roste v průměru o 2 mm s iui se dělá, když má mít cca 20 až 22 mm.

saja13
19. črc 2020

@malenka3 v pátek měl 17mm takže zítra by měl mít 23mm jestli Teda nepraskl protože včera sem měla bolesti docela a dneska sem bez hlenu už 🥺včera sem pichala ovitrel a zítra iui

malenka3
19. črc 2020

@saja13 Hmm, tak to bych osobně a se zkušenostmi z několika iui řekla, že je pozdě. Ale tak vajíčko vydrží 24 hodin, teď pluje vejcovody, ještě to nemusí být mimo. Holt když to vyjde takhle blbě na víkend, tak se s tím nedá moc dělat. Nezoufej, naděje je.

saja13
19. črc 2020

@malenka3 no hele byla sem na ivf a při 20 mm sem pichala ovitrel a za 2 dny opu tskze měli nějak 22asi mm a byly nezrale

malenka3
19. črc 2020

@saja13 a dělá to stejný Centrum? Protože jestli jo, tak tě znají a vědí. 2 mm za den je samozřejmě průměr, mně to tak třeba vycházelo, ale nemusí to tak mít každý. Takže u tebe můžou vědět, že 22 mm je málo, tak počkají. Takže naděje je.

saja13
19. črc 2020

@malenka3 jj stejný car ale jiný dr můj má ted dovcu.. V pátek sem měla 17 mm a v sobotu večer ve 20:00sem pichala ovitrel a iui skoro ve 14:00 tak mě zaráží že iui tak pozdě ale dřív to prý nejde sou dovolený, podbrisek mě poboliva i dneska jen sem skoro bez toho hlenu, dá se nějak zjistit zda dozrávají vůbec?

malenka3
19. črc 2020

@saja13 to už nezjistí, oni podle utz max uvidí velikost folikulu, ale jestli prasknul, už ho neuvidí. A nikdo ti nezaručí, že tam vůbec je vajíčko v tom folikulu, to je prostě rozdíl proti ivf. A inseminace jsou obvykle kolem poledne, protože ráno se dělá odběr spermatu a musí ho taky vyčistit, to nějakou dobu trvá.

saja13
19. črc 2020

@malenka3 jj já vím už máme zasebou 2 iui na odběr jde manza v 11 hodin a já skoro ve 2 mám doma 3 ovulační testy tak jeden zkusím odpol a druhý zítra ráno, čárka by měla být stejně silná jako kontrolní? Uvidíme na pravé straně mě to pořád poboliva takže ještě není úplně po ovulaci bych řekla ne?

saja13
19. črc 2020

@malenka3 nehledě na to že jsem pichala ovitrel tak s ovu by neměla být dřív? Nebo může přijít dřív když sem aplikoval ovitrel?

malenka3
19. črc 2020

@saja13 může přijít dřív, ovitrelle slouží jenom jako pojistka k tomu, aby folikul praskl a uvolnil vajíčko, samotné načasování ovulace neřídí, pokud tvoje tělo je schopné si pomoci samo. Takže pokud máš hormony tak, že by to prasklo bez injekce, tak už to ten ovitrelle moc neovlivní.
Ty nevíš, kde máš ten dominantní folikul? Jestli napravo nebo nalevo? Nezkoumej to, děláš si akorát zbytečný stres. Karty už jsou rozdané a ty už to moc neovlivníš, tak to neřeš, zbytečně si škodíš 😉 držím palce, ať to klapne

saja13
19. črc 2020

@malenka3 jj vím folik mám napravo proto je iui v Levo není vejcovod takže by iui bxlo k ničemu, jj je pravda že karty už jsou rozdány a teď to bude buď a nebo to je pravda

saja13
19. črc 2020

Teď dělaný ovu test co by jsi na něj řekla?