Jak cestuje embryo v děloze, než se uhnízdí?

europa00
3. dub 2021

Prosím je někdo kdo to dokáže popsat na odborné úrovni? Mě totiž informace matou... Embrio dopuruje do dělohy cca 4 - 5 den pak tam musí třeba den dva vegetovat než se nápojí na cevu... Takže opustí vejcovod a počítám že se nějak kouli podél děložní stěny... Volně tam asi neputuje pac to by gravitaci spadl do děložního hrdla.... Mě zajímá co třeba po transferu dají ho asi nějak doprostřed s malou dávkou tekutiny... Ta se vstřebá a co dál... Pak se prý na chvíli ležet někdo říká 10 nimut někdo hodinu... Jak se tedy dokáže embrio přesouvat z místa na místo... Děloha je prý něco jako dva nwmazane chleby marmeládou že představa že je kulatá a je tam prostor je prý blbost.. Tak jak. Se tam pohybuje a jak zajistit aby po transferu zůstal na tom něj místě když bude nidovat treva až za 30 hodin... Děkuji 😂

esmeralda11
3. dub 2021

Blastocysta se pohybuje na podnět chemických a mechanických signálů, na základě kterých si vybere vhodné místo k implantaci. Takto se pohybují v těle všechny buňky - například krevní destičky při tvorbě sraženin nebo bílé krvinky při tvorbě zánětu v místě tkáňového poškození. Embryo roluje podél stěny dělohy, až se pólem k tomu určeným setká s vhodným místem děložní stěny, kde se uhnízdí. Tato vhodná místa maji na sobě molekuly, na které se embryo naváže. Nevhodná místa naopak tyhle molekuly nemají a ke všemu mají jiné, které embryo odpudí. Je velmi nepravděpodobné, že by nějaké polohování na to mělo vliv. Ale samozřejmě tělesný klid nějakou dobu po transferu bude vhodný. Jak dlouhý, to vám řeknou přesně spíš v centru asist.reprodukce.
Každopádně poté, co se uchytí k děložní stěně, se začnou buňky embrya dále dělit a embryo se tak zaniřuje do hloubky dělohy. Když proroste dostatečně hluboko, nahlodá cévu a tím se začne tvořit placenta.

europa00
autor
3. dub 2021

@esmeralda11 děkuji to jsem vuuubec nevěděla ani jak to dohledat

marselina
25. kvě 2021

@esmeralda11 krásne popsané💗