Je čas jít na IVF?

6. říj 2023

Ahoj maminky, píšu anonymně, protože tu mám známé a nechci, aby se vědělo, o mém trápení. Mám doma 7 leté zdravé dítě, v létě to bylo rok, co si přejeme druhé dítě.
Během toho roku jsem byla 3 x těhotná a bohužel to zatím dopadlo vždy špatně.
Poprvé zamlklé těhotenství - spontánní potrat - bez revize.
Podruhé tubární abort - bez revize.
Potřetí - revize už mě neminula, ukončení těhotenství ve 13. týdnu z důvodu vývojové vady plodu 😢

Letos mi bylo 35 let, manželovi 36. Gynekolog nás odesílá do CAR na genetickou konzultaci, již jsme objednaní.

Samozřejmě se budu řídit radou odborníků, ale pořád nad tím přemýšlím, jestli má cenu zkoušet znovu přirozeně. Dost pravděpodobně se to povede, ale jak to dopadne? Nebo jít rovnou do IVF, ale kdo mi zaručí, že se to povede, že kvůli tomu neonemocním rakovinou prsu (máma má vyléčenou), proto se toho bojím....

Co si o tom myslíte? Co byste dělaly vy? Zatím se nedokážu smířit s tím, že by druhé dítě nebylo....

gbp
6. říj 2023

nikdo neni ve tve kuzi, v tomto je velmi tezke radit 🤷🏼‍♀️ ja sem cekala na prvni dceru 3,5 roku. hrozne moc sem do CARu nechtela a tak se 3,5 roku usilovne snazila a zkusila snad vsechno. neotehotnela sem ani jednou, ani nepotratila. prislo mi to hrozne proti prirode, bala sem se te hormonalni stimulace, zklamani, vseho... prislo mi, ze takhle proste nema vznikat novy zivot. ale dite sem samozrejme chtela moc, trapila sem se, ze to dama nedokazu. podarilo se, az kdyz sem uplne rezignovala a rekla si, ze do toho CARu teda zavolam a objednam se 🤷🏼‍♀️ kdyz sme si s manzelem odsouhlasili druhe, meli sme nazor, ze kdyby to neslo, tak tam nepujdem a smirime se, ze mame jednu a ze to tak ma proste byt. ale podarilo se nam rychle, tezko rict, jak bysme mluvili za dalsi 3 roky. toto je nas pribeh, asi ti moc nepomuze...
jal se dokazes vyporadat s tim, ze bys mela pouze jedno dite? jak se dokazes vyporadat napr. s dalsim zklamanim v podobe dalsiho potratu? zkouseli ste nejake bylinky, vitaminy, cviceni...? nemas strach z toho sverit se do rukou doktorum? mas silu na to, co vse sebou IVF prinasi? i na to, ze i presto se to nemusi povest? co finance? co vase psychika? budete zvladat dalsi a dalsi pokusy? a co na to partner?...na to mi nemusis odpovidat, to jsou otazky k zamysleni.
kazdopadne konzultaci a pripadnym vysetrenim, jestli nekde neni problem, tim jiste nic nezazis 👍 a pak bych se rozhodovala dal...

drep
6. říj 2023

Já osobně bych v situaci, kdy mám doma zdravé dítě, do ivf nešla. Pro mě osobně je ivf zatížený riziky, který bych podstoupila jen v situaci, kdy by to byla jediná šance jak mít alespoň jedno dítě. Ale to je opravdu čistě můj názor.

lenkalubina
6. říj 2023

@drep já mám syna přirozeně,takže jsem si myslela,že druhé bude automaticky...druhého se nám zázrakem podařilo po 10 letech! No nedopadlo to...bylo mi řečeno,že když máte jedno dítě přirozeně, tak to neznamená,že další budou lehce...takže do ivf bych šla...já už tedy nemůžu,ale když mají ostatní šanci,tak ať ji využijí 😉

europa00
6. říj 2023

Ahojky ono většina abortu je pravé kvůli vývojovým vadná embrya … vím věk už je vyšší co se kvality vajíček tyče je tam geneticky odpad už snad více jsk 50 % plus by kvůli ten opakovaným potratum nebylo od věci udělat vaši genetiku jestli jeden nebo oba ještě k tvému věku nemáte i genetickou zátěž… ono preci je potracet nebo opakovaně chodit ns kyretaze nebo nedej bože Psk čekat postižené dítě tsk já bych zkusila prvně genetiku vás obou a vvpripade ivf vkládala pouze geneticky vysetrene embryo … kvalita tvých vajíček už zřejmě muže byt velmi špatná takže já nych to neriskovala ty traumata z potratu 🙏

wladimira
6. říj 2023

Všechno je už zodpovězeno já chci jen dodat ze už jsou dávno vědecké důkazy ze IVF -stimulace nezpůsobuje rakovinu

veverka55
6. říj 2023

Zasla bych na genetiku a podle výsledku se můžete rozhodnout dále. Na Genetiku doporucuji z vlastní zkušenosti pouze Gennet. Držím moc palce 🙏🏻

reeeza
6. říj 2023

Já bych šla na IVF. Vyberou zdravou silnou spermii, vajíčko, šance na zdravý plod se navýší. Navíc není čas ztrácet čas.

autor
6. říj 2023

Moc všem děkuji za názory. Jsme objednaní do Gennetu na konci října na genetickou konzultaci. Popravdě už bych se asi bála to zkusit přirozeně...

clairexr
7. říj 2023

3 potraty je hodne a nemate uz uplne vzhledem k veku cas na experimentovani. U IVF vam geneticky vysetri embrya a pouziji jen ty, ktery jsou vporadku (riziko potratu klesne tak o 50%). Mam za sebou 4 cykly (cize vsechny, na ktery prispiva pojistovna) a prezila jsem to. Fyzicky to neni az takova naloz, jako spis zvladnout to psychicky.