Komu vyšel KET napoprvé?

mimco
8. pro 2007

Ahoj holky,
najde se některá, které vyšel napoprvé KET. Čeká mě to koncem ledna a mám šílené nervy. Po 1 IVF jsem v létě potratila.
Děkuji.

sany79
9. led 2008

Tak to máte super s tou náhradnicí.Jinak vás je stejně.
A co se u vás vlastně poprvé stalo? Byla jsi těhotná? Pořád máš určitě času dost. Mně je už 28,ale taky jsem ráda,že jsme to snad za včas začali řešit a že už se zase něco děje a blíží se ta naděje. U vás je problém u obou nebo jen u jednoho? U nás to vypadá na oba.

mimco
autor
9. led 2008

Já jsem otěhotněla hned napoprvé, ale potratila jsem. Bylo to sice v začátku, ale i tak to moc bolelo a vlastně to ještě nepřešlo. Nevíme proč k tomu došlo, prý se to prostě stává. Já jsem podle všeho v pořádku, ale manžel má špatný spermiogram. Vás čeká KET nebo celé IVF?

sany79
9. led 2008

Tak to ti věřím,že tě to pořád bolí.A po jak dlouhé době jdeš na KET? doporučuje se za 3 měsíce,viď? Je opravdu lepší mít test hned negativní,než prožít takové zklamání.Já jdu na tranfér vlastně poprvé,ale už je to KET. Et být z důvodu rizika nemohl.

mimco
autor
9. led 2008

Na KET jdu po 5-ti měsících, chtěli jsme dřív, ale měli jsme problémy s CArem, tak jsme ho změnili a miminka si převezli z Ostravy do Olomouce, tak se to protáhlo. V nemocnici mi sice říkali, že je dobré počkat půl roku, ale moje doktorka mi řekla, že když nemám žádné potíže, stačí 3 měsíce. Ty jsi měla po punkci nějaké potíže?

sany79
9. led 2008

Já jsem měla dost silný OHSS.Ležela jsem týden na Aru v bolestech na kapačkách,břicho jsem měla nateklý jak minimálně v 7 měsíci.Fakt strašněj zážitek.Už bych se další stimulace strašně bála. Proto si tak přeju aby vyšel KET.Taky nejsem s centrem moc spokojená. To jste si mrazáčky vezli v nějakém boxu? A dají je bezproblému?

mimco
autor
9. led 2008

To je mi moc líto, ty bolesti musely být strašné. Já jsem to naopak zvládla moc dobřě, celkem 20 vajíček, oplodněných 19. Vím, jek mě před punkcí bolelo břicho a to si neumím představit co jsi prožila ty.
Já jsem telefonem v gync. oznámila, že u nich končíme, ať mi připraví dokumentaci a že si co nejdřív vezmem embria. To jsme už byli domluvení v Olom. V Olomouci s náma udělali vstupní pohovor a paní embrioložka zavolala do Ostravy, kdy je možné si je vyzvednout. Nakonec nás tam čekali hned. Vůbec to nebyl problém. To víš, že jsem se bála, že budou třeba dělat problémy. V Ol. nám dali takovou kovovou nádomu, něco jako kdysi na mlíko, s tekutým dusíkem a vyrazili jsme směr Ostr. Tam nás už čekali. Přendali je do nádoby a my uháněli spátky. Byl to maratón, ale byli jsme rádi, že se to tak rychle vyřešilo. Tím skončila veškerá komunikace s gyncentrem, i když mi ještě volala sestra, že by se mnou rád mluvil doktor, ale já jsem to odmítla, nebylo o čem. Ostratně, mužeš nakouknout do diskuse Gyncentrum Ostrava. Tam všechny ty peripetie popisuju. Kam chodíte vy?

sany79
9. led 2008

Tak to jsi měl taky dost vajíček.Neříkali ti nic o riziku hyperstimulace?Já jich měla 36 a hned mě varovali,dostala jsem po punkci kapačku a pak už to začalo být čím dál horší. Za 2 dny jsem ležela na Aru. Naštěstí to přišlo hned,kdyby to začalo po transferu,to by prý bylo mnohme horší.Tak to si teda fakt nedovedu představit.
Jinak chodíme v Brně do Unicy,2x můžu na KET,tak bych to tam ještě zkusila,ale pak už nevím.To jste si teda užili s převozem embryí. A jak to je od sebe daleko? Máš to teď blíž? Hlavně,že je tam jiný přístup,to je strašně moc důležitý.

mimco
autor
9. led 2008

Olomouc je asi 100km a něco, Ostravu mám 10km. Takže celkem dálka. Ale autem tam jsme do hodiny, je tam pohodový dojezd. O tom syndromu jsem četla ještě před IVF, popisovali to jako možnou komplikaci, ale né častou. Na koníkovi to čtu ale celkem často. Mě na to nikdo z doktorů neupozornil, možná je to dobře, protože bych asi při té bolesti panikařila, byla jsem tak nafouklá, že jsem ani nemohla do schodů a manžel mi musel pomáhat, po punkci jsem si neuměla 1 den sednout. Pak už bylo všechno v pohodě. 36 vajíček, tak to musel být s prominutím masakr. Mě zase pořád napadá jestli takové množství vajíček nemůže poškodit vaječníky, vždyť ony se musí šíleně zvětšit a není to vůbec pro ně přirozené. Jinak břicho mě pořád bolí, dala jsem pře hoďkou dalších 20 kapek algifenu a pořád to nechce přestat. Já jsem dneska v podstatě dostala novou menstruaci a to už jsem měla mít skoro po.

sany79
9. led 2008

To máte dost daleko,škoda,že ta klinika co máš tak blízko není lepší.Já taky jezdím skoro 100km.
Vajíček jsem měla fakt moc,ale někde jsem četla i větší počty. Vaječníky byly samozřejmě hodně zvětšený,ale ono se to po odeznění všechno vrací do normálu.Ale trvá to dost dlouho.Někomi i měsíc,já jsem to měla víc než 14dní.Myslela jsem si že zvětšený břicho budu mít ještě pěkně dlouhu.Bylo to v srpnu od té doby žádné problémy nemám.Při KET prý nic takového nehrozí.Ale při dalším cyklu IVF to nemůžou i s měnšími davkami prý vyloučit. Přitom jsem na některých centrech četla,že dělají i různé krátké protokoly, kde hyperstimulace nehrozí.
Tak to máš teda noční,když tě bolí břicho,tak hlavně ať ti to brzo přejde.Teď budeš možná po algifenu dost ospalá,viď? Už se taky určitě těšíš do postele,co?Teď už nám to uteče.
Jak to ,že jsi dostala novou MS? nezavoláš si radši do centra?

mimco
autor
9. led 2008

mi to tak připadá, že je nová. Měla jsem to dostat 28. 12., nakonec to bylo 3. 1., tak jsem začala brát ty léky no a měla jsem to slabé, sem tam krev, jinak špinění no a dneska od rána křeče a krev. Dva dny spátky jsem tam volala, že to mám slabé, že to tak nemívám. Bylo mi řečeno, že ty léky ovlivňuji menstruaci. Jsou na růst děložní sliznice. Jestli to bude zítra stejné, zavolám tam znova. Noční je fakt super. Ještě mám do toho bloklý krk, takže se raději moc nehýbu. No hnus. Zítra se moc nevyspím, protože dodělávám dálkově nástavbu, mám 2 zkoušky. Teď bych se měla učit, ale kašlu na to, to to zase dopadne.

sany79
9. led 2008

to si teda nedovedu předstait se ještě ke všemu muset učit.Na noční bych to už vůbec nedala.A po noční jsem vyždycky celý den nepoužitelná. Tak pokud ti řekli,že to může být tak bych se tak nebála. Ale lepší je se určitě zase zeptat.Já nechápu jak má každá klinka úplně jiné postupy. Nevím proč musím teď brát antikoncepci než bude KET.To snad v jiném centru není.

mimco
autor
9. led 2008

To taky nechápu, někdo dokonce nemá žádnou stimulaci. Já mám právě strach aby se to těma lékama nějak nepřepísklo. Podle mé doktorky mi to všechno krásně roste přirozeně, tak si zase říkám proč to tak lámat přes koleno a nenechat tomu volný průběh. Ale nedovolila bych si kecat jim do toho. To doktoři nemají rádi. Vzdyť když jsi po punkci a čekáš na transfer, taky nic nebereš. Jen utrogestan. Alespoň u mě to tak bylo. Ještě když jsem si začala číst nežádoucí účinky té diviny, udělalo se mi zle. Samá rakovina. Jsou tam na platu dvoje tablety, bílé a modré, no a já jím jen ty bílé. No nevím, jsem fakt zvědavá na ten ultrazvuk.

sany79
9. led 2008

Divinu budu mít taky 3x denně jen tu bílou,ta je asi na růst sliznice.Pak budu brát prednison a píchat si Agolutin (to je to nejhorší,má jehlu dlouhou 4 cm a musí se píchat do zadku),Před transferme ještě nějaká injekce Pragnylu. Taky jsem zvědavá na kontrolu,to budu chytřejší.
Ty nežádoucí účinky jsou hrozný. Podle mě mají metody na všechny stejný a moc nezkoumají jestli to je pro někoho vhodný víc či míň.

mimco
autor
9. led 2008

Já jsem pře IVF píchala ráno gonal, celkem 10 dní. Pak asi 2 dny před punkcí injekce na dozrání a vyvolání vajíček a to byla síla. Už nevím jak se to jmenovalo, ale měla jsem si to píchnout do břicha a ještě před tím si tu skleněnou ampulku rozlomit ten práše uvnitř naředit, pak natáhnout do stříkačky....To jsem tedy nedala. To byla jehla jak prase. Gonal byl v peru s malinkou jehličkou, to jsem si do břicha píchala sama, ale tu závěrečnou injekci mi píchla kamarádka zdravotní sestra. Já vůbec nechápu jak můžou po lajkovi chtít aby si to píchnul sám, někdo třeba neví, že tam nesmí být bublina atd. Na to mě třeba sestra vůbec neupozornila.
Ale, co bychom neudělali pro ty naše budoucí miminka. Na co to je ten Agolutin a proboha proč tak strašně dlouhá jehla?

sany79
9. led 2008

Mebyl to Pregny nebo Menopur? To si nikdo asi nedokáže představit co všechno podstupujeme,abychom mohli mít miminka.Je to tak nespravedlivý. Taky mi přijde,že pořádně nevysětlí tu aplikaci. Klepaly se mi vždycky ruce a kolikarát jsem byla fakt bezradná a nešlo mi to natáhnout a ta bublina jak píšeš,která se musí sklepat,to je opravdu pro školené. Agolutin je skoro to stejné jak utrogestan, obsahuje žluté tělísko, něco co je výživou pro embryjko.Injekce je dlouhá,protože musí být aplikovaná do svalu.To už by měla píchat zdrav.sestra.Je tam riziko napíchnutí sedací nervu. U nás na klinice tvrdí, že je o 10% vyšší úspěšnoust než u léků. Takže kdo si ho nchce pčíchat,tak taky může brát utrogestan.Kvůli těm 10% jde skoro každý do injekce,která je fakt strašná. Takové stresy po transferu a to bychom měl být co nejvíce v klidu. Necháš si zavést 2 embyjka? Můžu se zptat kolik jste za IVF platili?

mimco
autor
9. led 2008

Fakt si na ten název nevzpomenu, musela bych se doma podívat. IVF nás vyšlo celkem na 25.000,00Kč i s léky. Je tam injekce spermie, AH, PK, zamražení. Já bych si nechala zavést klidně i 3. Prvně jsem měli 2 a uchytilo se jedno. Kolik jste platili vy?

sany79
9. led 2008

My jsme platili úplně stejně. Pak nám volalai,že tam máme nějakou vratku.Jde asi o 1800,.Kč.Kolik budeš platit za KET? já bych ho měla mít zdarm,když nebyl ET,ale něco plati určitě budeme. Můžu se zepta v kolikátém jsi byla týdnu? věřím,že to pořád bolí.

mimco
autor
9. led 2008

Ten KET by měl být něco kolem 4-tisíc. Byla jsem teprve v 6tt, fakt brzy. Mohlo to být horší. Je to takové, že si pořád říkám co by bylo kdyby a proč vlastně atd. Ale teď jsem pročítala diskusi o holkách, které potratily v II. trimestru a to je tragédie. Moje známá dokonce porodila v termínu mrtvé miminko. Byla na poradně před porodem a doktorovi se nějak nezdály ozvy, tak ji hned poslal sanitkou do nemocnice a už bylo pozdě. Představ si, že máš doma postýlku, oblečky, kočárek, no prostě všechno a najednou taková rána. To co se stalo mi je proti tomu nic. A tak bych to taky měla brát. To nám to krásně uteklo, za chvilku jdeme domů. Další směny mám v sobotu a v neděli - ranní 12-ky. To bývá taky celkem nuda.

sany79
9. led 2008

Krásně nám to uteklo,to si holky přes den počtou 🙂 napsaly jsme toho dost. Já mám denní v neděli a pondělí.Takže se tu zase určitě ukážu.
To je strašný jak píšeš, nedovedu si představit tak pozde o dítě příjít. To musí být strašná bolest. To ať to radši nevýjde hned. To si pak člověk může říct,že mohlo být mnohem hůř.
Teď je mi smutno jak čtu novinách,jak se ženil Gott a čekají druhé miminko a Hanka Kynychová si vezla z porodnice dvojčátka.Taky je má po IVF na první pokus.

mimco
autor
9. led 2008

Tak já tě už musím opustit, ač nerada. Začíná tu být šrumec a už mi tady čumí co dělám. Díky moc za hezky strávenou noční. Když tak zase v neděli.
Jó a DOBROU NOC!!!

sany79
9. led 2008

Měj se moc hezky!!!Určitě si zase napíšeme v neděli. Taky už musím pracovat.
Taky ti přeji DOBROU NOC!!!

carodejnice
9. led 2008

Imco, tak mám po kontrole. Jsem dneska 11tý den a sliznici prý mám zatím jenom 7. Ale prý doroste, nemám se bát. Na ultrazvuk jdu ještě v sobotu (14tý den) a když bude všechno v pohodě, tak ve středu (18tý den) na KET.

No a zjistila jsem i cenu - tak zatím Gennet v Praze trumfnul Ostravu, tady se platí za KET 5200,-. Ale zase tady nejsou tak drahý mražení.

ili5
9. led 2008

Carodejnice tak se drž a holky vy taky,vy se asi v práci moc nenudíte,že? 😀 😀 😀 .aspoň vám utekla práce při koníkovi.Mě ten koník jde pořád pomalu,už pěkně dlouho.

rehonka
10. led 2008

Ahojky holky,
nějaký čas jsem tu nebyla, ale dnes sjem byla na UNICe na KETu a tak jsem vám to chtěla napsat a sdělit se se svými pocity. Prý nám tam zavedli 2 pěkné blastocisty, tak jsem zvědavá, co z nich bude. Testovat mám 22.1. a zatím mi to přijde za chvilku. Ale popravdě, teď spíš propadám pesmizmu a skepsi, než čemu jinému. Byla teď některá z vás na KETu?

jarunka1
10. led 2008

Ahojte holky, dovolila jsem si k vám nakouknout z diskuze Unica. Tento týden mám po negativním testu, bohužel, chystáme se na KET (máme zamraženy čtyři - 3 osmibuněčné a 1 sedmi).
Rehonka pise, ze ma dnes po KETu na Unice - mohu se zeptat, jak to probíhá, kolik se platí, za jak dlouho se na KET může jít, jestli se píchají injekce a zda se rozmrazují třeba jen 2 nebo všechny....?? Já testovala teď 8.1.
Holky, děkuju, rehonko, tobě držím palečky, aby to vyšlo 🙂

imca
10. led 2008

ahojky KETky 🙂
mimčo, myslím, že s tím krvácením by ses asi měla obrátit na svého dr., aby jsi něco nezanedbala - snad to nic špatného neznamená, ale přecejen je to dost zvláštní...
Já jsem toho názoru, že pokud je embryjko dostatečně životaschopné, tak se udrží, i když se žena nijak zvlášť nešetří. Samosebou, že je potřeba být v klidu, nestresovat se a nedělat něco hodně fyzicky náročného, ale pokud je to práce, u které je relativně klid, sedí se v kanceáři (či na recepci .-)), tak by snad ani ta kontrolka být nemusela... ale já si ji napsat určitě dám 😎. Každopádně pokud je embryjko ok, tak se udrží a pokud má horší kvalitu, tak si myslím, že nějaké velké ležení či odpočívání stejně nepomůže ...

imca
10. led 2008

Sany a mimco si tu noční pěkně zpříjemnily 🙂
Mimco, já taky při IVF píchala GONAL (doktor mi ho dal kvůli PCO vaječníkům, prý je čistší než Puregon) a na odsátí jsem byla už 11 DC (vajíček jsem měla 19 a z toho 17 zralých). I když jsem šla na OPU brzo, tak jsem se OHSS nevyhnula - neměla jsem ho teda tak šílený jako SANY79 (mohla bych vědět, Sany, co sis píchala Ty? a kolikátý den jsi byla na OPU - že se Ti ten hyperstimulák tak rozjel 😖 ).
Já měla vaječníky 10cm v průměru a doktor si myslel, že to zvládnu doma (hodně pít), jenže jsem měla to břicho už potom nafouklé fakt hodně, pupík mi skoro začal hnisat a hlavně mi to tlačilo na orgány v břiše, mj. na žaludek, takže pak už jsem pít (jíst ani náhodou) nemohla a šla jsem na kapačky... Naštěstí zabraly!
Stejně, jak to tu tak pročítám, tak mám pocit, že skoro každá z holek, co stimuluje na IVF a má víc jak 15 vajíček, se potýká s OHSS, akorát různě silným... Na diskuzi "IVF" jsou s tímhle syndromem tři těhulky 🙂. Ale můj doktro mi ET nedoporučil a asi to bylo dobře.
Jinak ta hrozná injekce, o které jste se mimco a sany bavily, nebyl to antagonista - Cetrotide? Já měla 4 injekce před OPU a ty byly fakt dost nepříjemné (dvě mi píchly v CARu, dvě jsem vzládla sama). Ale já měla trénink už z Menopuru .-)
Jak píšete o tom Agolutinu, tak mám pocit, že ten u nás v CARu (Sanus Pardubice) vůbec nenabízejí - pořád jenom Utrouš.... opravdu v každém CARu je to jinak ... a i každý doktor má jiné metody a trošku jiný postup. Já se na toho svého snad můžu spolehnout 😉. Ale dost holek tu píše, že mají s doktory nebo některými centry dost potíží ☹.
Ohledně těch cen. Já za Gonal doplácela něco málo přes 4000Kč, IVF (+ICSI a prodl. kultivace) mě vyšla na 11600Kč a zamražení embryjek 2800Kč ... ty ceny se fakt liší!

Carodejnice, děkuju za zprávičku, já jdu na první kontrolní UZ 12. DC (bude to 14.1.) a pak prý ještě asi 14. či 15. DC kontrola a to už bych měla vědět, kdy bude transfer .. Můžu se zeptat, nepociťovala jsi nějaké větší tlaky v děloze? Myslím v důsledku toho estrofemu - já občas nějaké tlaky cítím, tak nevím, zda je to dobře (jako že to je třeba příznak toho, že peřinka pěkně roste), nebo zda to značí něco špatného.... 😕

sany79
10. led 2008

Ahojky holky, je pravda,že nema ta noční s mimcou krásně utekla.Byla náhoda,že jsem se sešly ve stejné práci a se stejným problémem.
Rehonko,drží ti moc palečky!!!Mě to čeká na Unice kolem 10.2. Příští pátek jdu na kontrolu,doberu Marvelon a to už mi řeknou kdy bude transfér. Můžeš mi napsat kolik návštěv před KET musí být?Myslím po dobrání Marvelonu po ten transfér. To máš testovat za chvíli, myslela jsem, že je to tak za 17dní.
Jarunko1 na KET můžeš jít po 3MS a tu čtvrtou už začneš se stimulací.Já jsem si chtěla chvíli odpočnout byla jsem na punkci v srpnu,takže KET budu mít přesně za půl roku.Prý to není žádný problém.Měla jsem strach jestli to dlouhé zmrazení třeba neubírá na kvalitě.Na Unica zmrazují embrya po 4 a všechny 4 rozmrazí a z ních prý vyberou 2 nejlepší. Když jich má někdo mín ta zamrazí třeba jen jedno.Já mám 2 dávky po čtyřech. Takže můžu na KET jen 2x.

Imco, takže u tebe z důvodu OHSS taky nebyl proveden transfér? Takže jdeš stejně jako já na 1. KET?
Já už vůbec netuším,kolikáty DC jsem byla na OPU už nevím,tam chodí všichni stejně,každá má dlouhý protokol.Jinka jsem si píchala Decapeptyl 21 injekcí, Puregon(pero)125jednotek asni 5x.Potem nějaký Pregnyl,Menopur a ještě k tomu asi jednu injekci HCG. Bylo toho na mé tělo trchu moc.škoda,že to nezkoumají trochu pečlivěji,třeba víc kontrol,aby pak nedocházelo k takovým stavům. Ty jsi v nemocnicic s OHSS neležela?
Taky jsem slyšela,že kdo má OHSS,tak častěji otěhotní.Nevím jestli se to týká i KET.
Ta injekce o které jsme si psaly byla Agolutin,prý je účinější a utrogestan má prý víc nežádoucích účinků.Ale,aspoň nejsou stresy z té šíleně dlouhé jehly.

carodejnice
10. led 2008

Imco já nevím, ale asi žádný tlaky nepociťuju. Jenže já se moc nepozoruju, teď ale spíš zápasím s bolestí v krku 😠

imca
11. led 2008

Ahojky Sany79, je to tak, jak píšeš, doktor mi ET nedoporučil z důvodu OHSS. Už když jsem šla na punkci, tak jsem byla dost nafouklá, pak mě to břicho bolelo, tak jsem volala do centra a šla raději hned další den po OPU na kontrolní UZ - tehdy jsem měla vaječníky v průměru 8 cm a dr. říkal, že je to ještě v normě, že 1. stupeň OHSS začíná na 10 cm. A potvrdil mi, že když je takhle silná stimulace, tak je tělo natolik nadopované těhotenskými hormony, že se embryjka většinou chytnou (je tam mnohem vyšší procento než u IVF bez OHSS). Akorát je problém, že při otěhotnění se ten hyperstimulák ještě víc zhoršuje (pak už se musí na puknce - odebírají z břicha tekutinu, kapačky atd.). A když se to nepodchytí, tak to může být fakt nebezpečné. Proto mi to i doktor rozmluvil - byla to pro mě docela rána, dkyž jsem šla na ET, psychicky jsem se na to připravila, i v práci už jsem si zařídila vše pro případ, že už se nevrátím .-), a pak na mě doktor kouknul ještě ultrazvukem a konstatoval, že by ten ET raději odložil - vaječníky už jsem měla oba na těch 10 cm a břicho fakt nafouklé, jakoby do špičky, úplně trvdé, a divné fleky kolem pupíku... Navíc já měla dost velké problémy už několik dní před OPU (vysoké horečky, zimnice apod.). Doktor v nemocnici, když jsem si byla dát píchnout pregnyl, mi dělal komplexní vyšetření - vyděsily ho ty moje příznaky a říkal mi, že ty změny teplot u mě jsou nejspíš z hormonů, že mi asi v mozku působí na termoregulační centrum... ael u mě to asi taky bylo hodně z toho, že jsem zhubla a měla jen 47 kg (tuku asi 17%) a hormony se na tuky váží, takže když je tuků málo, tak je to problém... takže se mnou ty hormony pěkně mávaly... a i proto si myslím, že se doktor bál do ET jít... To bylo ve čtvrtek - sice jsem byla dost psychicky na dně (že nebyl ten transfer - vycházelo by mi testování na 21.12. - těšila jsem se na ten nej vánoční dáreček), ale fyzicky to docela šlo. Pátek už byl horší, odpolko už jsem opět bojovala s horečkou a už jsem nemohla jíst. Celou noc jsem se svíjela a v sobotu jsem skončila na klinice na kapačkách - byla jsem tam 4 dny a naštěstí to zabralo. Tolik moje story... Takže teď se chystám na svůj 1. KET.
Na diskuzi "IVF" jsou hned tři těhulinky (z prosince), které všecky OHSS prodělaly - pořád ještě je trápí zvětšené vaječníky, bříško nafouklé, ale jsou těhu 🙂
Já utrouš užívám už rok (předepsala mi ho ještě moje gyndr kvůli tomu, abych měla měsíčky - a funguje) a problémy s ním nemám, i když ho většinu času polykám (některým holkám je po něm hodně špatně). Ale prý když se zavádí, tak je to lepší.
Ale je vidět, že co CAR, to jiné metody a postupy... 😕