Natalart, Plzeň. Jaké máte zkušenosti?

bubulienka
28. lis 2008

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jestli ma nejaka z vás skušenosti z natalartu ja tam budu postupovat ET a chtěla bych vědet jake mate skušenosti a kolika z vás se to podařilo po prvným IVF!

mufmartik
12. pro 2012

@gambrinuska já si říkám, že bychom to další IVF ještě zkusili v Natu, a pak v případě neúspěchu ty další dvě třeba jinde... Ale uvidíme, jak co bude vypadat. My měli spermouše předtím morfologicky ok, až teď asi dvakrát hůř, ale i tak ne úplně špatný. Spíš horší pohyb. Ale je to jak kdy... Teď to chvíli nechám být, stejně nic chytrýho nevymyslím 🙂 .

jittak
13. pro 2012

@mufmartik tak to já si tam zajdu, stejně nikam nechvátám, tak už to sfouknu hned, ať mám jistotu nejlépe okamžitě. Jsem zvědavá, kam nás zase pošlou, jestli na imunonu??? už s tím počítáme, ale doktor nám řekl, že kdyby se něco ukázalo, tak se to prakticky léčit nedá - kortikoidy člověk dostává stejně preventivně 😒 genetiku máme za sebou, tak už opravdu nevim, co ještě budou zkoumat.

jittak
13. pro 2012

@l.u.c.i.e už to doberu, jedu stejně zítra, tak až to potvrdí, tak to bude 😒 nevíš co by ještě mohlo přijít za vyšetření? genetiku máme a s imunem počítáme, ale co dál?

mufmartik
13. pro 2012

@jittak tak to budeš vědět za chvíli, když si tam tu krev odvezeš sama. Já musela včera hned do práce a pak ještě k zubaři, takže jsem tam jela až odpoledne. S tím vyšetřením to je těžký, někdo ti řekne, že imuno ano, někdo zase, že se s tim stejně nic nevyřeší... Genetiku máte, tak fakt nevím 😒 .
A jaký máte vlastně spermie? Tobě zbývají ještě dva pokusy? Mluvím, jako by už bylo jasný, že to teď nevyšlo, samozřejmě bych byla tak moc ráda, kdyby to bylo jinak...

amy75
13. pro 2012

@mufmartik
@jittak holky zlatý, co to čtu? Moc mě mrzí , že vám to nevyšlo ... ☹ Držela jsem vám oběma palce a doufala jsem, že dostanete pod stromeček ten nejkrásnější vánoční dárek. Vím, jak se obě cítíte, prošla jsem si stejným obdobím v červenci a měla jsem pocit, že mi ten neúspěch zlomil srdce i duši .... Bylo mi moc smutno, proplakala jsem hodně dní i nocí a říkala jsem si - proč zrovna já ... Naštěstí mi čas rychle utekl, absolvovali jsme genetiku, imunologii - tam budeme vědět výsledky začátkem ledna, a snad budeme moci jít v únoru do dalšího pokusu. Holky držte se, absolvujte všechna dostupná vyšetření, já jsem původně chtěla imuno i genetiku odmítnout a zkusit druhý pokus bez nich, ale dnes jsem tomu ráda, mám lepší pocit 🙂

l.u.c.i.e
13. pro 2012

@jittak, možná ti mohou ještě doporučit laparku. Mě teď doporučili jak laparku, tak imuno, ale odmítla jsem, protože jak doktor říkal u nás v tomto problém není. Průchozí vejcovody nepotřebují a cysty, myomy či něco dalšího na UTZ nevidí. No a z imulogie bych prý stejně měla napsaný jen, že bych měla brát preventivně Prednison a ten my už dali. S otěhotněním problém nemám. Problém je ve spermiích a v tom, že málo reaguju na hormony. Genetiku máme a vše ok.

@amy75, tak to asi půjdeme nastejno stimulovat. Kolik máš ještě pokusů?

jittak
13. pro 2012

@l.u.c.i.e aha, nu já jsem loni v únoru byla na operaci, ale je možný, že ještě něco podstoupim. Nu doposud jsem nechtěla, už toho za tu krátkou dobu mám tolika za sebou, až děs.

beruskkka
13. pro 2012

ahojky děvčata, zdravím Vás a moc mě mrzí,že Vám to nevyšlo...Držim palce na další pokusy. Já byla ted delší dobu nemocná, psychicky na tom také nejsem valně...a dneska jsem byla v Natu, tentokráte tam byl švábek, musím říci, že na mě pusobil dost erudovaně,všecnno mě vysvětlil....moc sympatickej...nicméně žádné dobré zprávy, polyp mam v děloze stále, takže mě doporučil hysterektomii či něco takového Měla jste to některá??? a co se týká spermií, tak máme velkej problém,poslal nás na genetiku protože já mam také dědičné přenosnou nemoc a dokonce mluvil o dárci, že bysme využili atp. Takže mě to zase totálně zdrtilo, že nemam vůbec už žádnou sílu něco řešit..........Vtipně dodal, že jsme se s manželem hledali až jsme se našli.... 🙂 Ovšem mě to až tak vtipný vůbec nepřijde....No tak snad něco zjistí,aby se dalo něco dělat....Uvidíme.....Hezký den přeji......

jittak
13. pro 2012

@mufmartik jo jo, ještě dva pokusy. No pokud to člověk bere v rámci pojišťovny, tak 2 🙂 Spermijky dobrý, jen něco 5% (nevím o čem embryoložka mluvila), ale jinak v pořádku.

jittak
13. pro 2012

@amy75 my jsme druhý pokus absolvovali bez imunologie, protože preventivně kortikoidy dostávám. Pokud by to nevyšlo, tak počítáme s imunologií, takhle jsme se domluvili.

l.u.c.i.e
13. pro 2012

@jittak, tak uvidíš, co vám poradí v centru, ale myslím, že všechna vyšetření máš a asi už nic jiného ani není.

@beruskkka, to moc na psychiku nepřidá, když vám doporučí dárce. No, uvidíte na genetice, co vám doporučí, i když si myslím, že to snad tak horké nebude. Leda by ta dědičná nemoc byla hodně závažná. Stejně se má zkusit všechno. Co se týče hysterektomii, tak jsem neměla, tudíž neporadím. Zkus něco najít na netu. Každopádně držím palečky. Máte to ještě na dlouhou trať, tak to nevzdávejte a bojujte. Stojí to za to, i když je to psychicky hodně vyčerpávající.

mufmartik
13. pro 2012

@beruskkka ahojky, no jo, ono je to IVF holt taky sázka do loterie, člověk by tak moc chtěl a přitom nic nemůže ovlivnit...
Ty taky nemáš úplně dobrý zprávy, ách jo 😒 . Na hysterektomii jsem nebyla, takže nevím... To je pech, že se ti udělá polyp zrovna teď, když chceš řešit mimčo ☹ . Ale jestli se nevstřebává, asi ti nic jinýho, než ta hysterektomie, nezbyde...
S těmi spermiemi to snad nějak vyřešíte, oni něco vymyslí, ale je mi jasný, že teď nemáš vůbec sílu něco řešit. Ale dneska už se dá dělat hodně moc, věř, že to bude ok a jak říkám, příští rok se toho mimča dočkáme všechny 🙂 .

mufmartik
13. pro 2012

@jittak zítra dej vědět, co ti poradili a jak to vůbec dopadlo... Ono někdy můžeš mít všechny možný vyšetření a stejně to nevyjde, někdo nemá nic a vyjde to hned. Co se dá dělat, musíme bojovat dál....

mufmartik
13. pro 2012

@l.u.c.i.e Luci, tobě přeju všechno nejlepší k svátku 😉 .
Jinak my budeme mít před druhým IVF asi akorát genetiku, tam už jsem nás objednala, na laparku jsem se ptala, Rokyta říkal, že u mě to nevypadá, že by byl v tomhle nějakej problém, operaci jsem žádnou neměla, cysty se mně taky nedělají, na utz to všechno vypadá v pořádku... Takže to zatím necháme a uvidíme.

amy75
13. pro 2012

@l.u.c.i.e na pojišťovnu nám zbývají už jen dva pokusy, původně jsme byli domluvení na jedno embryo, ale nakonec jsme se přímo před ET rozhodli pro dvě, připadalo mi zbytečné zamrazovat jen jedno a navíc jsem si říkala, že si tím o trošku zvýším šanci na uchycené alespoň jednoho, i když mě paní doktorka upozornila na to, že tím ztrácím jeden hrazený pokus.. no vidíš, a stejně z toho nic nebylo .... No, 7. ledna jedeme na imunologii pro výsledky, tak doufám, že stihneme začít se stimulací v únoru, už se nemůžu dočkat, domácímu snažení naději nedávám a už jen čekám na únor a zatím se "plácám" od ničeho k ničemu, nic mě nebaví ... 😒
@jittak no, my do prvního pokusu šli bez ničeho (to asi všichni) a po neúspěchu nám byla nabídnuta genetika a imuno, přítel okamžitě souhlasil, já se rozmýšlela a nakonec jsme do toho šli a dneska jsem ráda, mám lepší pocit, i když jsme původně měli jít do druhého pokusu v říjnu a vidíš, nakonec to vypadá až na únor ... Na imunologii nám vzali krev, u mě ovul. hlen a u přítele sperma, u toho spermiogr. paní doktorka říkala, že jim budou koukat na hlavičky, pohyblivost apod., tak jsem si říkala, že je to taky docela důležité, ale upřímně - nejsem Dr., nerozumím tomu, takže moudřejší budu až budu mít v ruce zprávu. A je pravda, že nám Dr.Švábek říkal, že nám stejně nakonec paní doktorka doporučí kortikoidy před dalším pokusem 🙂 No, jsem na ty výsledky hrozně zvědavá 🙂

mufmartik
14. pro 2012

@amy75 já měla před ET stejný dilema, taky jsme měli dvě dobrá embryjka, nakonec jsme zvolili jen to jedno, bylo to po prodloužené kultivaci. To druhý nakonec nechali kultivavat až do dalšího šestého dne a prý nebylo úplně v té nej kvalitě, tak ho nezamražovali. A taky prd... Takže já mám teď na další IVF skoro jasno, že bude taky jen jedno embryo, kvůli těm pokusům.
To bysme snad měly začít všechny stimulovat přibližně stejně, mně to taky vychází někdy únor, březen 🙂 . Na genetiku jdeme, imuno zatím ne...
Domácí snažení úplně nezavrhuj, pokud je jen trochu šance... Moje kolegyně byla po dvou neúspěšných IVF, pak měli nějaký úplně jiný starosti a šup... za dva měsíce byla těhotná normálně. V lednu má termín 🙂 . Akorát kdyby to člověk dokázal dostat trochu z tý hlavy a tolik nepřemejšlel, jenže to nejde, bohužel 😒 .

amy75
14. pro 2012

@mufmartik No vidíš, co člověk to názor 😉 U mě to bylo bleskové vteřinové rozhodnutí a změna názoru a domluvy 🙂 Sice jsem pak měla trošku hloupý pocit, že jsem změnila domluvu s přítelem, měla jsem pocit, že jsem rozhodla tak trochu o něm a bez něj, ale byl super, řekl, že je to v pořádku a tak jak jsem to najednou cítila a chtěla, je správné. Někdy bych chlapa zabila, ale na druhou stranu si ho vážím za to, co spolu podstupujeme, prožíváme, i za to, že si sám hledá další informace ohledně IVF, protože vím, že jsou chlapi, kteří prostě IVF a vše okolo odmítají.
Ne, domácí snažení nezavrhuju, ale nevěřím tomu ... víš, po té době snažení, poctivé měření každodenní teploty, hlídání plod. dnů, už jsem rezignovala. Jasně, vím, že jsou lidi, kterým IVF nevyšlo a najednou to vyšlo přirozeně, ale u sebe tomu fakt nevěřím. Já byla po celou dobu předchozího přirozeného snažení fakt v klidu, brala jsem to v pohodě, nehroutila jsem se, když přišla ms, říkala jsem si, tak nic, šup na další měsíc a nic .... panikařit jsem začala až tak v létě vloni.
Přesně, tak, kdyby to šlo dostat z hlavy ... nejde mi to, nejde... Pořád si říkám, proč já a za co to mám a co jsem komu udělala ... Když se rozhlédnu okolo sebe a vidím, že lidi, kteří si neváží života, ničeho, akorát vysávají ze státu dávky a vyrábí děti jako v továrně, děti jsou bez výchovy a vyrustá z nich to samé, co jsou jejich rodiče, to je mi hodně smutno. Docela mi to čekání na další pokus uteklo, až jsem překvapená 😉 Těším se na vánoce, budu mít dovču, takže klííídek doma u pohádek, dobrá bašta, procházky s hafíkama 🙂 Hned začátkem ledna pro výsledky na imuno a šup zpět do Natu 😉 Co se týče genetiky a imuna, pro mě osobně byla důležitější imunologie. Jasně, slyšela jsem, že paní doktorka napíše tak jako tak kortikoidy, které nám preventivně nasadí před dalším pokusem, ale taky to, že jsou lidi, kteří jsou za mimčo paní doktorce včení, protože jim zjistila ještě nějaký problém navíc ... Ale stejně je to tak, že si tím člověk musí sám projít a říct si, zda to vyšetření mělo smysl či ne, já uvidím v lednu 🙂

mufmartik
14. pro 2012

@amy75 To jo, já zase uvažovala nejdřív o obou embryjích, nebyla jsem rozhodnutá, ale když jsem přišla na transfer a musela jsem to už říct, vypadlo ze mě, že jedno, bez nějakýho extra přemýšlení. Přítel to taky nechal na mně, řekl, abych udělala, jak to cítím já... Je fajn, že chlapi stojí při nás, ono to není tak úplně samozřejmý, znám jich víc, kteří řekli, že nic podsupovat nebudou a buď to vyjde nebo ne... Paradoxně to všem vyšlo za chvíli, dokonce i těm, kteří měli kolikrát problém docela velkej. Tohle mě taky štve, ti chlapi nestojí kolikrát za nic, tý ženský dávají psychicky tak zabrat, ale tohle jim vyjde. A my, co máme fajn partnery, zázemí a mimčo by se u nás mělo jak v bavlnce, musíme čekat takovou dobu. Ale víš jak, co člověka nezabije....
A jak dlouho se snažíte doma? U nás už to budou v lednu nebo únoru dva roky... Utíká to a taky tomu moc nevěřím, ale přesto si říkám, co kdyby... Když to není úplně nemožný, nechci se na to vykašlat. Já začala plašit právě poměrně brzo, hned po pár měsících, což byla chyba, ale člověk si těžko poručí... Teď už jsem z toho nějaká otupělá, že jsem možná v klidu víc, než na začátku. Ani to nepovedený IVF jsem tolik neořvala, i když to mrzí moc... Ale fakt věřím, že se prostě dočkáme všechny, dřív nebo dýl, ale dočkáme 🙂 .
Na vánoce se taky těším, bude pohodička, návštěvy, papání 😎 . Teď dokupuju ještě nějaký dárky, ale většinu už mám, což je u mě docela úspěch týden před vánocema 😀 . Procházky s psiskem po lese zbožňuju, zvlášť, když je fakt čas a nemusím nikam pospíchat. Akorát my máme už retrívří seniorku, je jí přes 11 let, takže 20 km po horách ve sněhu jako dřív už by asi nedala, procházky má ráda, ale taky svůj klídek, svůj pelíšek a naší postel 😀 .
Juj, to jsem se rozepsala 🙂.

jittak
14. pro 2012

@mufmartik ahojky, tak potvrzeno a sečteno. Nejsem těhotná ☹ Dneska to bylo psycho vydržet veškerý ten nápor, i přesto, že jsem výsledek věděla sama - ráno jsem začala silně krvácet. Brečela jsem hned u otázky, když se mi sestřička s úsměvem zeptala, JAK SE CÍTÍM a u doktora to nebylo o nic lepší. Ještě jdu v pátek na kontrolu a ukončit neschopenku. Budu mít připravenou zprávu na imunologii, kterou budeme někdy v lednu či únoru absolvovat. Musíme oba nabrat síly - i přítel toho má až až, potřebuje na chvíli vypnout . Jinak mi doktor říkal, že v ničem jiném zatím problém nevidí a chce vidět, jak dopadne imunologie.

l.u.c.i.e
14. pro 2012

@jittak, tak to je mi moc líto. Tvé pocity znám velmi dobře. Takhle jsem se rozbrečela, když mi Švábek řekl, buďte ráda, že máte dítě, někdo se ho ani nedočká. Vím, že má pravdu, ale stejně to bylo bolestivé. Nejvíce jsem řvala cestou domů a pak když Jirka si vzal malého ven, abych mohla být sama. Ještě teď je mi někdy úzko, když mi někdo oznámí, že čekají rodinu. Nebo, kdypak pořídíte malému sourozence. Jin se to říká, když otěhotní hned.
Drž se a plakaj. Časem otupíš a načerpáš nové síly do nového boje.

mufmartik
14. pro 2012

@jittak mrzí mě to ☹ . Tohle je takovej nápor na nervy, až hrůza... Celej ten proces IVF je v pohodě, nic hroznýho, kromě těch šílených nervů po celou dobu. Vybreč se, je dobře, že nejdeš hned do práce, máš čas se dát trochu dohromady a za pár dní už to půjde líp.

amy75
14. pro 2012

@jittak buď statečná, drž se. Jak už psali holky, za pár dní bude lépe, teď to hrozně moc bolí u srdíčka, já vím, ale musíte oba dál bojovat a zvládnout to. Držím palce, ať je brzo lépe.

amy75
14. pro 2012

@mufmartik U nás je ta snaha o půl roku delší než u vás. Ten první rok byl takový, že jsme tomu nechali volnost, bez hlídání plodn. obddobí a když se po roce nic nedělo, začala jsem měřit poctivě každé ráno měřit teplotu a hlídat plodné dny, no a když se další rok nic nedělo, začala jsem panikařit vloni o vánočních svátcích - hele, máme výročí 🙂 😉 jsme se rozhodli, že se svěříme do rukou lékařů v nějakém CAR. Můj gynekolog mi dal doporučení do centra na náměstí, ale já jsem si podle diskuzí na netu našla Natalart, byl mi sympatičtější než Smetanka 🙂 Předtím jsem si pořád říkala, že to přece není možné, jednou to vyjít musí a hlavně taky - mě se to přece stát nemůže ... No a bác, může se mi stát a stalo ... Jo jo, čas hrozně rychle letí, říkáme si, že bude další rok za námi a to naše štěstí nikde... V létě jsme byli oba s přítelem natěšení, že na Štědrý den budeme skoro tři a ono prdlajs 😒
Já jsem v červenci po neúspěchu byla pár dnů dost mimo, sama jsem netušila jak moc mě to vezme a brečela jsem, kudy jsem chodila - chudák můj tatínek, ten byl ještě víc nešťastnější než já, když jsem mu po letech brečela v náručí ... Možná, mě ten neúspěch taky hodně skolil proto, že jsem si moc plánovala - že si dám sama sobě pozitivní test k svému svátku a mojí mamce k narozeninám (na krev jsme jeli v den mamky narozenin) - no a ony ty mé plány nevyšly, ne ne, plánovat se nemá .... 😒
Ještě, že máme ty naše tři psí plyšáky - bišonky 🙂 Oni mi v létě po neúspěchu moc pomohli, tím že jsou, že mě potřebujou, kvůli nim jsem musela fungovat, postarat se o ně, jít s nimi ven, oni poznali, že je mi mizerně a jsem nešťastná, když se ke mě ty tři tělíčka přitulí a ani se ode mě nehnou, jsem spokojená, je mi líp - akorát teda máme plně obsazenou postel 🙂)
A jéje, já jsem taky taky spisovatelka 🙂

amy75
14. pro 2012

@l.u.c.i.e mám to stejný, vždycky, když se dozvím horkou novinku - že někdo čeká mimčo, mám pocit, jako kdybych dostala ránu do hlavy... Nikdy jsem nikomu nic nezáviděla, ale v tomhle případě mi to nějak nejde.. až se občas sama před sebou stydím, jak se neovládám a obyčejně závidím ... ☹

jittak
15. pro 2012

@mufmartik nu jsem ráda, že jdu na kontrolu ještě za ten týden. Když jsem byla na prvním pokusu, tak jsem neprodělávala to, co teď. Silně krvácim, bolesti břicha nepopsatelný - v noci jsem chodila v předklonu. Dneska je to lepší, ale než jsem uvařila oběd, tak jsem taky zkusila svý. Ten druhý pokus je opravdu mazec. Během 1/2 roku jsem do sebe dala tolika hormónů, že to tělo asi tak rychle nerozdejchalo. Rozhodli jsme se, že si teď dáme pauzu, protože nemáme na to, kdyby se 3. pokus nepovedl. Máme toho oba dost. Během příštího roku imunologii a potom uvidíme. Musím dát tělu prostor, aby zase začalo normálně fungovat.

jittak
15. pro 2012

@amy75 snažíme se. Sama na sobě cítím, že se musím dát dohromady, protože je proces po 2. neúspěchu mazec. Dáme si pauzu, musíme nabrat síly oba. Během příštího roku se uvidí.

mufmartik
15. pro 2012

@jittak no teda, tak to ti to dává pěkně zabrat ☹ . Možná je to opravdu tím, že za tu celkem krátkou dobu jsi měla dvě stimulace, tělo to rozdejchává holt dýl... Ono se není čemu divit, musí to být záhul, že je lepší o tom ani moc nepřemýšlet. To je rozumný, že si dáte chvíli pauzu, jak tělo, tak psychika si potřebuje odpočinout. Je přirozený, že si chceme co nejrychleji splnit ten sen být maminou, ale na druhou stranu fakt musíme myslet i na to, dát si do pořádku zdraví a taky se věnovat lidem a věcem okolo sebe.
Já teda po vysazení léků krvácet nezačala, tak asi budu počítat jako ms to slabý krvácení z minulýho víkendu, nevím.... Divný je, že to bylo fakt celkem málo, ani břicho mi moc nebolelo. No uvidím, třeba to ještě přijde nebo bude silnější až to další krvácení.

jittak
15. pro 2012

@mufmartik poprvé jsem taky skoro vůbec nekrvácela, i když jsem byla upozorněna, že bude krvácení po vysazení léků silnější. Následující měsíc už se vše vyplnilo. Krvácela jsem hodně. Teď je to opravdu mazec. V pátek se s doktorama domluvíme. Už chci, aby se mi tělo stabilizovalo, je to děsný.

l.u.c.i.e
16. pro 2012

@jittak, tak co, jak se cítíš? myslím po fyzické stránce? Vím, že po psychické je to bolestivé. Já jsem měla naposled takové bolesti teď po 2. IVF, ale na to mi doktor upozornil. Byla jsem na práškách. Jinak bych to ani nevydržela.

mufmartik
17. pro 2012

@jittak ty jo, tak snad už je to lepší, tohle je fakt síla. Člověku je nanic psychicky a ještě i trpí fyzicky ☹ . No ještě, že můžeš aspoň být doma, s tímhle chodit do práce, to by moc nešlo.