Čištění zubů dětem. Jaké jsou argumenty PRO?

8. led 2024

Ahoj.
Stezovala jsem si tchyni, ze syn nesnasi cisteni zubu a ze mu kvuli tomu uz ze zoufalstvi poustim pohadku. Ona se zhrozila (je hrozne proti TV), tak ji ale rikam, ze mu je proste musim vycistit, tak co mam jako delat. Ze snad lepsi pohadka na 1-2 minuty nez zkazeny zuby. A ona, ze za jejich casu se malym detem zuby necistily vubec a zkazene je vubec nemeli. Pry ve skolce se k zubari chodilo a obe deti mely zuby v poradku. To same mi rika moje mamka - necistila a my meli zuby ok.
Jak je to tedy mozne? Dnes vsichni zubari varuji, ze se cistit musi, jinak budou kazy a vrtani ci trhani v narkoze. Pritom uz x lidi ze starsich generaci tvrdi, ze deti mely zdrave zuby o bez cisteni. (A to me tchyne i mama podporuje v novych vecech jako BF, nevodeni za ruce atd., nejsou zadne odpurkyne novych trendu u deti)

biciklissie
8. led 2024

Já bych řekla, že to bude víc faktorů. Hodně bude tím, že si to už nepamatuji. Jak čistili a kdy byly kazy. Jakože někdo čistil a někdo nečistil a někdo kazy měl a někdo ne a někdo dřív a někdo pozdeji. Další věc je, že se fakt možná zuby kazily mín a později, protože bylo všeobecně min potravin, co zubum neprospívají (umělá sladidla, všeobecně cukr, různé uměliny v potravinách a sladké piti). Pak taky asi i byla horší diagnostika, takže se přijde i na pidi mezi zubní kazy třeba v pěti letech, dřív se to třeba na ten stejný kaz přišlo třeba za rok za dva a to už samozřejmě dost rozjetý. Moji rodiče zase tvrdí, že dnes se to strašně přehání s pitnym režimem. Že za nich se do školy pití nenosilo, moc se tam nikde nedalo napít, celkově se na to vůbec nedbalo a nikomu z toho nic nebylo. Tak taky nevím. Já bych teda byla rozhodně pro zdravý rozum a ten mi volí čistit zuby za každou cenu a dodržovat pitný režim.

petulkadodo
8. led 2024

Já myslím, že tyhle generace mají dost krátkou paměť. Já si pamatuji, že spousta dětí měla mléčné zuby zkažené, často fakt ošklivě, měla to i moje sestřenka. Říká se tomu medové zuby. K zubaři jsme pak chodili na prvním stupni hromadně a minimálně půlka dětí si odnášela domů papírek, kolik mají kazů a kdy mají přijít na opravu.

pribylovapetra
8. led 2024

To bych tedy netvrdila. Ja si zuby nečistila, naši na to nedohledli a mám všechny zaplombovane. Ale něco bude na tom mlsání. Mám 2 děti, zuby čistíme stejně. Ale jedno mlsá a už mělo několik kazů. Druhé mlsat nesmí kvůli nemoci a zuby má v pořádku.

kubesovaadelka
8. led 2024

No, netýká se to vyloženě dětí, ale mám přímo zkušenost z práce, kde pracuji úplně s imobilními klienty, takže i dentální hygiena je na nás a co si budem, když to daný člověk nemá v hlavě v pořádku, spolupráce je složitá a času málo, opravdu na každého klienta nemám na čištění zubů 3 minuty. Většina z nich ani neotevře pusu. ALE hodně záleží na genetice. Za sebe říkám, že ačkoliv čištění zubů v podstatě u někoho ani neproběhne, zuby má jak perličky i v 40-50letech. To samé si myslím že je tedy i u dětí. Já samozřejmě zuby dceři čistím, ale pokud člověk má v genech špatny chrup, tak se může na hlavu stavět a kazy mít bude a naopak někdo si zuby čistit nemusí a má zuby jak perličky. Nicméně ani mamka ani tchýně s vámi nebydlí, takže ani nemusí vědět, jak probíhá čištění zubů, 1-3 min u pohádky nikoho nezabila. A to že starší generace nečistila dětem zuby jsem taky slyšela, možná mají i pravdu.

stazinka2018
8. led 2024

Souhlasím, že je to hodně dáno genetikou. Na pohádce není nic špatného, lepší je se už o tom s rodiči radši nebavit a mít klid. Já jsem dceři u čištění zubů zpívala vtipnou vymyslenou písničku, abych ji zabavila. Ale moc jsem to čištění zubů nehrotila. Má je zatím bez kazu po mně.

journals
8. led 2024

Jo, dřív se opravdu malým dětem zuby nečistili. Tvrdilo se, že u mléčných zubů je to zbytečné a důležitá je péče až o druhé zuby. Zrovna nedávno jsem se o tom s mamkou bavila. A to pracovala na zubním... a brácha měl zuby zkažené teda dost ☹
Jinak k věci - tchýni bych neřešila, ať si myslí co chce, ty si to dělej po svým - kauza vyřešena 😀

pe_tu_ss_ka
8. led 2024

Nám taky nečistili, do toho neustále antibiotika a zuby jedna velká bída.. u svých dětí tohle hlídám a i přes odpor (starší už si nechá čistit) mladší, prostě čistím..

me_druhe_ja
8. led 2024

Mě zuby čistili poctivě, sama jsem si je čistila a čistím taky poctivě včetně mezizubních kartáčků a mám hrozný zuby. Dásně mi mizí, plomby všude, sklovina už skoro neexistuje a už dva zuby mám napůl rozpadlý.
Jak někdo psal výše, genetika je u zubů to hlavní. Osobně fakt znám lidi, co zuby osmrdlaji jednou za dva dny, mají je krásné, bílé, bez kazu....🤷
Nicméně zuby čistím dětem poctivě od prvních zubů. Jednu dobu i přes odpor. je to základní hygienicky návyk ať je genetika jaká je. 🙂

kolunka
9. led 2024

Naše děti ráno čistí samy, večer nejdřív samy a pak jim docistujeme. Ne tři minuty...ale projedeme jim to. Naše zubařka říká, klidně do 10 let. A nelituji. Kazdou
Preventivku, kdy nenajde kaz, mám radost, protože já i manžel jsme v jejich věku až plomby měli.

rejalin
9. led 2024

No moje máma tvrdí to samé a teda já od první třídy (to jsme začali chodit k zubaři) měla každý půlrok kaz. Až v dospělosti jsem si zubaři dala do pořádku. A moji sourozenci také. Takze tam to bude i o té paměti. Navíc tím čištěním těm dětem vytváříš i návyk.

fifinka2020
9. led 2024

Je to hodně o genetice a jiných faktorech. Kamarádka čistí 3x denně, mezizubní kartáčky, fakt se tomu věnuje, nemají ve stravě skoro cukr a dcera přesto ve 4 letech 9 kazu. Naopak znám lidi, co na to kašlou a zuby mají dobre.
Ale! Na tohle nejde spoléhat- čištění je hlavně o správné hygieně a dobrých navycich. Přijde mi to podobné, jako bych řekla, že dítě si nemyje ruce a není nemocné, tak proč je mýt...

evinahosta
9. led 2024

Ja souhlasim s tou selektivni pameti😁 nasi mi dycky na vsecko rikaji - tohle za vas nebylo, tohle se za vas neresilo a byli ste v pohode…to se tyka i tdch zubu, nasi nam je moc necistili, co si tak pamatuju, proste se to asi fakt neresilo …a ja mela vzdy na kontrole na zakladce nejakej kaz, vsecky stolicky mam zaplombovany cernou plombou 😂😂😂😂 ale hodne asi dela i genetika, nasi maji taky zuby na prdlacku, a ja uz to u sebe pozoruju taky …🤷🏻‍♀️

gdpr
9. led 2024

A v akom stave majú teraz zuby? Väčšina takych nečistiacich ma už okolo 30 mostíky, vytrhnuté aspoň 1-2, okolo 50 protézy o plombách ani nehovorím koľko a o farbe tiež nie.. 🤣🤷🏻‍♀️ pozri sa nato aké majú zuby a potom sa zamysli, či chceš aby v ich veku mali tvoje deti v rovnakom stave...

tereza0111
9. led 2024

Kdyz si vezmu, jak to vypadalo na tech hromadnych skolnich prohlidkach u zubare, co jsme chodili my, tak minimalne pulka tridy mela vzdycky kazy. Mozna se to tolik neresilo ve smyslu, ze zkazeny mlecny zub driv vypadl, nez ho nekdo osetril... To snad uz (nastesti) zubari moc nepripousti - muze totiz nakazit i ten druhy a uplne zbytecne. Nehlede na dalsi rizika zanetu...
Tchan byl na sebe taky desne hrdy, ze ma super zuby, 20 let nebyl u zubare a je to parada. Tak je mu sotva 60 a resi, kde vzit na "novou pusu", protoze to dopadlo tak, ze zubar se zhrozil, kdyz tam po tech 21 letech dosel a musi skoro vsechno pryc... Tolik k tomu, jak nikdo nepotrebuje zubare... A u deti je to uplne stejne. Casto jen nevedeli, ze dite zubare uz davno potrebuje a ono to vzdycky nejak dopadne nakonec..
Rozhodne cisti! Na kratke pohadce neni nic spatneho, kdyz to pomuze. Vsak se to casem odboura...

barulina
10. led 2024

Já mám bez mála 40, jsem teda bez jedinne plomby, genetika u mě hraje roli, ale jsem teda pedant. Mě detí si čistí zuby 3x denně minimálně a já ani nepočítám 😁 děti bez kazu(11 a 3)

skarol
10. led 2024

Tam vzhledem ke stoupajícím cenám za zubní péči v ČR je pravidelné čištění zubů od ranného věku rovno pravidelnému spoření 😁, možná to je i lepší než spořící účet. Když dítě teď naučím správnou péči o zuby, tak mu tím v dospělosti dost pravděpodobně ušetřím výdaje za zubaře. Jinak teda ale souhlasím s názorem, že je to hodně genetikou a pak má prý velký vliv užívání antibiotik.

janule0123
10. led 2024

@tereza0111 tak u nás na te hromadné prohlídce měli kaz Max dva 🤣
Jinak já co si pamatuju, tak jsme si zuby cistili od malá, mamka nás di toho hnala… akorát teda me dentalni říkala ze tak do 10let docistovat dětem zuby… no tak mamka si nepaamtuju ze by je docistovala nějak dlouho … 🤣 už ve skolce sami …

chupma01
11. led 2024

Tady posílám nějaké argumenty pro čištění :D https://zubnivila.fnol.cz/moznosti-osetreni-doc...
Genetika ani užívání antibiotik nehraje (až na výjimky) roli.
Vliv na kazivost zubů má u malých dětí 1. výživa (kojení je ochranný faktor, sladké pití nejvýznamnější negativní faktor), 2. čištění, 3. imunita, a pár míň významných faktorů. V ČR má 65% ve věku 4 let kazy, data z roku 2019 z MU v Brně.

apokalismus
13. led 2024

Věřím tomu že ne, já se to naučila až ve starším věku sama, rodiče jsem nikdy neviděla si čistit zuby a máma občas nadává na zubaře že za nich se například žádné čištění kanálků nedělalo a nic se nestalo.... No nestalo...od 40ti má klapačky, táta měl taky ( byla jsem ještě malá), stejně jako babička s dědou... 🤷 Takže asi tak.... Ale zas věřím že jim to tenkrát nikdo neříkal... Že je potřeba pitný režim, čistit zuby,koupat se každý den, že není zdravé kouřit a už vůbec ne kouřit doma kde jsou děti.... Před padesáti - čtyřiceti lety se o tom nemluvilo jako dnes.... Samozřejmě v některých rodinách to fungovalo i tenkrát. Možná byl velký rozdíl mezi městem a vesnicí tenkrát a i když někdo jako mé rodiče šel do města pořád jel ten režim té vesnice protože to měl zažité....

eviicka
13. led 2024

V předškolním věku (mléčné zuby) se opravdu moc nečistilo, já byla poprvé u zubaře kolem 5. roku a měla jsem jeden menší kaz (pak se mi později ještě na jednom mléčném zubu kaz udělal).
Ale, moji rodiče byli bohužel dost laxní a i nadále to doma probíhalo ve stylu "měla bys" takže já až do nějakých 12 let na čištění docela kašlala a plnou pusu kazů bohužel mám. Jak jsem začala čistit, hned se vše zlepšilo.

gigi2
13. led 2024

A jakého věku je tvoje maminka a tchýně??Mně bude 50 a v mém dětství se zuby rozhodně dětem čistily..že se najdou lidi,co na to kašlou,tak to bylo,je a bude…

lenka3p
13. led 2024

U nás se opravdu nečistily. Návyk z domova 0. Kazů dost, zážitků u zubaře bez umrtvení taky. Hromadné školní návštěvy u zubaře noční můra (je mi 43).
Tohle všechno jsem řešila až dospělá a rozhodně si děti čistit budou. Bez čištění jdou spát výjimečně. To já jsem ta, které se často nechce, právě proto, že v dětství mě to nikdo neučil. A někdy se opravdu hodně překonávám.

ajuska09
13. led 2024

Tohle na mě teď tchyně zkoušela taky, že to moc hrotím, když synovi čistím zuby už od prvního zoubku - že za nich se to neřešilo, na prohlídku k zubaři se šlo poprvé v 6 letech a přežili to. A zrovna ona, který se to v tý puse všechno hejbe, protože se vykašlala na nějakou péči, by podle měla mlčet a šoupat nohama 🙈

mirecka.jaroscakova
13. led 2024

Nám rodiče pomáhali, dočišťovali, teď v 65 mají oba svoje zuby, babička měla svoje zuby skoro do 90, děda co pamatuju měl protézu.

pavlinakm
13. led 2024

Mě mamka zacala čistit zuby az nekdy v prubehu skolky pry. Samozrejme nejaka jeji kontrola nebo docistovani nehrozilo.
Dnesni zkazene zuby vidím v tom, ze ve vsem je velke množství skryteho cukru, lepive potraviny (susenky, pecivo, cerealie,..), .. taky driv kdyz byl na zubu "flicek", nikdo to neresil. Zuby jsou prvni, vypadnou a narostou nove. Dnes je pristup jiny, bud se hned vrtá a nebo trhá.

cattus
13. led 2024

@rejalin já si nepamatuju, jestli mi naši zuby čistili nebo ne. Na základce taky každý půl rok kaz a plomba. Pak jsem přešla na střední, tam už povinné prohlídky nebyly. Chodila jsem 1x za rok na kontrolu k zubaři. Od té doby nemám jediný nový kaz. Pokaždé se jedná o opravu staré plomby. Před cca 20 lety moje zubařka řekla, že si myslí, že dobrou polovinu plomb jsem vůbec mít nemusela, že tam je videt, že je to jen hodně mělké vybraní, že by bývalo možná stačilo jen obroušení a ošetření fluorem. Ale že i zubaři museli plnit normy.. takže kdo ví.

rejalin
13. led 2024

@cattus to zní děsivě.. já si myslím, že u mě to byla špatná technika. Vlastně se to změnilo až ve chvíli, kdy jsem dospěla, změnila zubaře (a ta moje nová není zrovna levná) a začala si zubaře platit. Jedno čištění kanálků a následná korunka ze mě udělali fanatika 😁 a se zuby dětí si dávám fakt záležet.

jennyska
15. led 2024

I můj děda (92) mi to říkával, když jsme u nich byli na návštěvě s dětmi a já tedy (kvůli ekzému syna a medovým zubům dcerky) jsem byla dost přísná co do sladkých jídel, džusů atd. Vyprávěl mi, jak jeho tatínek (můj praděda) pracoval v cukrovaru od rána do večera, maminku od 4 let neměli, takže v podstatě jedli stále "karamel" nebo chleba se sádlem atd. Bylo to období 2. světové války, nebyl ani čas ani peníze chystat nějaké jídlo pro děti, ne to nakupovat a zdravě se stravovat :X Takže v podstatě celé dětství až do pozdní puberty jedl denně tyto cukrové odřezky a zuby měl bez kazů... neznal vůbec bolesti zubů, trhání nebo opravy. Samozřejmě, že když už byl starší, tak problémy přišly, přirozeně věku, ale dožil se krásných 89 let a v podstatě do 80 let neužíval ani žádné léky na pravidelné denní bázi.

A protože jsem maminkou dcerky s medovými zoubky, kdy jsme si tedy obě dost vytrpěly - nespolupracovaly, zuby bolely, některé musely ven, byly už mrtvé... tak vím, jak velmi pedantní jsem byla na umývání, stravu atd. A to byla dcera od narození jen kojená, potom příkrmy klasika a kojení cca do 2 let. A jak už jsem psala výše, díky synovu ekzému jsme na velmi "zdravé" stravě bez cukrů, sladidel, převahy sacharidů atd. Čili v mém případě, kdyby to měl někdo mně vysvětlit, mám hodně protiargumentů, proč to nemusí být pravda, protože vím, co jsme určitě nedělali a naopak hodně dělali a stejně to takto dopadlo.

Jestli bych v tomto nějak mohla radit, dejte na svou intuici, na svůj vnitřní hlas a podle toho vše dělejte 🙂 Držím palce!