Co děláte pro přírodu?

lidka_hipp
22. dub 2015

Dnes Země slaví narozeniny! My jí samozřejmě přejeme všechno nejlepší 🙂 Myslím, že Den Země je dobrá příležitost k tomu zamyslet se, co člověk může udělat pro životní prostředí kolem sebe. Věřím tomu, že každý z nás může svět okolo ovlivnit svým chováním, a tak se snažím chovat k přírodě co nejšetrněji i když to samozřejmě nejde pokaždé 😉 Přijde mi samozřejmé, že třídím odpad, když můžu, tak chodím pěšky nebo jedu vlakem, než bych se vozila autem, neplýtvám vodou a ani elektřinou, a také mě zajímá, kde a jak vzniklo jídlo, které kupuji. Co děláte pro přírodu vy? Nemusíte hned vysadit nový les stromů, počítá se každý malý krok 🙂

My v HiPP ekologii bereme opravdu vážně, a tak na našich loukách a polích nepoužíváme žádnou škodlivou chemii. Proti škůdcům bojujeme pouze přírodní cestou i když to často znamená víc lidské práce. Důležité pro nás také je, aby zvířata na našich farmách měla co nejlepší životní podmínky. Krávy, které nám dávají mléko, tak tráví většinu roku volně na pastvě. Více o BIO kvalitě HiPP: http://goo.gl/fTrltc

yvonneullmann
22. dub 2015

Ja jako holka z města jsem nikdy moc pro prirodu neudělala to se vám přiznám bez muceni. Od te doby co ale žiji s pritelem na městečku skoro vesnici se zajimam o ruzne akce spojene s uklidem okoli co třeba prave u nas na vysočině probíhá. Stejne tak jak ai sama snažím vse vypěstovat ze semínek...Kdyz nemusím tak autem nejedu. Vim ze tim nezachranim nic ale spousta lidi by se mela zamyslet nad tim ze ti naši prckove to tu budou ppotrebovat neznicene

jajinka25
22. dub 2015

No určitě nikde nevyhazujem odpad jen na místech k tomu určených, přestěhovali jsme se z paneláku na kraj vesnice tak se přírodou kochám jen otevřu ráno oči. Každopádně jsem i své děti počila a nevyhazuji bordel jako to tu dělaji ...když vidím v lesech ty skladky, na každém metru pet láhev plechovka ...no děs určitě by bylo dobrý kdyby se udělal den kdy všichni vyrazi s pytlem a každy odnese pytel povalujících odpadku na místo sberu odpadu ... jediný člověk to neovlivní bohužel 😒

texetka
22. dub 2015

Od mala jsme doma třídili odpad , kdysi jsme ho tahali skoro přes polovinu sídliště do sběrného dvora, ted jsou na každém roku kontejnery, takže je to super ulehčení.
A co bydlím na vesnici, tak třídíme skoro všechno - papír, sklo, plasty, biodpad, hliník ... Snažíme se minimalizovat odpad co produkujeme, takže místo igelitek na nákup s látkovou taškou nebo přeprvkami - když jedeme autem, kupujeme ovoce a zeleninu od místních zelinářů a výrobců. To samé s dalšími výrobky . na co platit přepravu přes polovinu světa, když je vedle v regálu výrobe od nás .
Když venčím a vidím někde odpadek, tak ho seberu a vyhodím ve vesnici - nosím si i v taštičce na tohle speciální tašku 😀
A samo se snažím kupovat výrobky netestované na zvířatech a co nejvíc používat hromadnou dopravu nebo chodit pěšky. Místo tun limonád v pet lahvích pít vodu - třeba s citronem nebo se sirupem ...
Na zahradě nepoužívám žádné chemické srajdy na plevel nebo škůdce a doma máme úsporky a zhasínáme a zhasínáme 🙂

hance09
22. dub 2015

Taky třídíme odpad, snažím se omezit množství odpadu, používáme látkové plínky, taky se mi líbí myšlenka kupování lokálních produktů, na tom budeme ještě muset zapracovat...
@jajinka25 já nechápu,že si někdo dá tu práci vyvézt bordel do lesa,když to můžu stejně tak vyložit ve sběrném dvoře....

lidka_hipp
autor
22. dub 2015

@yvonneullmann Já jsem taky z města 🙂 Ale moji rodiče mají velkou zahradu, králíky, slepice a navíc otec je celkem aktivní člen Českého svazu ochránců přírody, takže jsem už jako malá vyrůstala s tím, že o životní prostředí se člověk musí starat 🙂 Co teď pěstujete? Já jsem zahradník nešika, tak se ráda poučím 🙂

@jajinka25 Výhled vám závidím 🙂 Je super, že vedete děti k tomu, že odpadky patří jen do popelnic a odpadkových košů. Sama bývám naštvaná, když před domem vidím bordel kolem popelnic a to jen proto, že je někdo líný ujít pár kroků a odnést třeba papírové krabice do kontejneru na papír.

@texetka Vy máte významné plus za ekologický přístup k životu! 😀 Je super, že jsou mezi námi lidé jako vy! O naší rodině se v domě povídá, že jsme nějací divní, protože nemáme auto. Ne snad, že bychom na něj neměli, ale kolem nás je dobrá integrovaná doprava, a tak auto nepotřebujeme. Samozřejmě chápu, že na mnoha místech se rodina s dětmi bez auta prostě neobejde.

@hance09 Látkové plínky jsou super!!! Měla jsem je pro Aničku. Později jsem je kombinovala s jednorázovými, ale kompostovatelnými. Nevím, jestli to bylo tím, ale nemusely jsme řešit různé opruzeniny a vyrážky na zadečku.

lenkaatom
22. dub 2015

Pocházím z vesnice a od mala nás rodiče učili třídit odpad a starat se o přírodu, taky doma třídíme odpad. 🙂

jechulinka
22. dub 2015

Pro přírodu moc toho neděláme, třídíme odpad.Malo jezdíme autem já vyloženě vubec spíše chodíme pěšky a jinak busem. Bydlíme v Praze a u nás není ješte ani plyn tak musíme topit na tuhá paliva tak kupujeme koks je sice drahý ,ale nejde skoro žádný kouř z komína.

texetka
22. dub 2015

Na chalupě se topí tuhými palivy - tedy dřívím 🙂

lu777
22. dub 2015

třídím odpad.... autem skoro nejezdím... když jsem měla malé děti tak jsme povětšinou látkovali...

jinak mě teď zaujal obchod Bezobalu.org - odpadne tolik obalů až jsem se divila! zatím mají jeden obchod v Praze u I.P.Pavlova, ale snad se to rozroste...

předminulý víkend jsme byli na akci Čistíme řeku Sázavu... je to něco jako akce Ukliďme Česko - šli jsme s dětmi a tak půl dne v rukavicích sbírali odpadky (pytle se pak nechávali na určených místech ke svozu)...
děti to moc bavilo! 🙂 byli jsme venku na čerstvém vzduchu a měli jsme z toho dobrý pocit... odpadků je všude habaděj, uvažovala jsem, že tohle bysme mohli udělat kdykoli - třeba vyrazit do parku (za rohem máme 2) a tam rukavice na ruce a posbírat.... fakt mě zaujalo že tam kde se sbírá každý rok, tak je toho o dost méně, je to opravdu znát 🙂 🙂

ale primární je ten odpad nevytvářet.... pamatuju, že jsem kdysi četla, že někde ve Švýcarsku snad se lidi naštvali a měli nějakou iniciativu kde vyhazovali přebytečné obaly už v obchodech... např. krabička na pastu - škoda papíru 😒 a některé věci jsou takhle zabalené i ve 3 a více obalech 😒

lu777
22. dub 2015

jinak mě mrzí, že tu není třeba recyklace kovů - myslím tím ty drobné věci (ne velké které člověk může odvézt do sběrného dvora), které by člověk rád vyhodil za rohem stejně jako plasty, sklo, papír atp.... mělo by to být plošně všude v ČR!
když jsem bydlela ještě na vesnici tak to tam bylo a to bylo tak před 15 lety! a tady nic... ale snad jsem četla, že se to bude testovat... no bylo by na čase!

jinak pití v PET lahvích kupujeme minimálně (třeba když jedeme na výlet a dojde pití, na běžné pití v tom fakt nevidím smysl ani zdravotní ani finanční)

děti chodí do waldorfské školky / školy, takže vztah k přírodě mají pěkný... občas pak zodpovídám dotazy typu "já si kreslím ráda, ale je mi líto, že musel ten strom umřít".... a třeba o Vánocích to mladší dcerka fakt prožívala, že stromek uřízli a on už nikdy nevyroste, zvažovali jsme kvůli tomu i stromek v květináči...

lidka_hipp
autor
22. dub 2015

@lenkaatom Třídění odpadu mi přijde jako samozřejmost a vlastně zjednodušení života 🙂

@jechulinka Chůze pěšky je super pro přírodu i pro postavu 🙂

@lu777 Díky ta za tip na zajímavý obchod! Musím se tam zajít podívat. S velkým množstvím obalům máte pravdu. Nosím si vždy v kabelce látkovou tašku, do které dám nákup, protože mi přijde nesmysl kupovat si ještě další igelitky ☹ Ad kreslení a stromy, kupuji Aničce pastelky a sešity s certifikátem FSC (http://www.czechfsc.cz/) nebo dostává papíry, které nosíme z práce, protože už jsou na jedné straně potištěné.

punky
22. dub 2015

tridime odpad,auto nemame takze pritel jezdi uz nekolik let na kole do prace a ja chodim peso nebo hromadnou dopravou 😉 nakupuju jen do hadrove tasky nekupujeme zbytecnosti nebo posledni modni vystrelky jak elektroniku tak obleceni atd.aby se to nemuselo zbytecne reciklovat a kdyz tridime obleceni vzdy to dame na charitu tam to jeste poslouzi potrebnym 😉

eliskaxox
22. dub 2015

Tak my zrovna ekologove nejsme. Ale od te doby co bydlim s pritelem u rodicu na vesnici,tak tridime odpad,zbytky od jidla jdou na kompost nebo zviratum. Na zahradku se kupuje hnuj od mistnich chovatelu koni. Proste takova ta klasika. Ale myslim ze tahle vesnice vyhrala i nejakou soutez ve trideni odpadu,ale nevim kdy 🙂

anup
22. dub 2015

Já třídím odpad už několik let, popelnice po nás nic nemá, spíš je to horší z těma staršíma neandrtálcama. Ne každý starší člověk má na to vlohy.

muribana
22. dub 2015

My doma tridime obpad...plast,papir,bio, kov, sklo. Sacky,tasky a pytliky se snazime hned nevyhodit ale znovu vyuzit. Neplytvame vodou. Nosime na nakupy skladaci tasky do kabelky, tak abychom vzdy u pokladny nemuseli kupovat igelitky. Obleceni putuje do kontejneru na obleceni. Olej z kuchyne nevylevam do odpadu, do sklenicky a pak jej radeji odvezeme do sberneho dvora nebo dame znamym,kteri topi tuhymi palivy a polevaji jim kaly,aby lepe horely. Snazime se delat hodne, ale nejsem zaroven pysna na to,ze pouzivam jednorazove pleny a nenakupuji ekologicke cistici prostredky..porad je co zlepsovat

edeltraut
22. dub 2015

V domácnosti šetříme elektřinu a vodu, třídíme odpad. Většinu potravin si pěstujeme sami. Nekupujeme maso, vejce, mléko a mléčné výrobky, brambory, nějaké ovoce a zeleninu - to vše máme z vlastních zdrojů, na pole a louky nedáváme chemii, snažíme se dobře starat o naše louky, pole i lesy - vysazujeme stromky, odstraňujeme polomy, zakládáme "meze". Dům vytápíme dřevem..... Dnes jsme s Adélkou přispěly troškou do mlýna a s kamarádkami a dětmi ze školky jsme osadili záhony v městském parku 🙂. Musím, ale přiznat, že autem jezdíme denně - jsme na vsi a autobusová zastávka je 1km daleko, takže do školy a práce jedeme autem nebo v hezkém počasí na kole 🙂.

lucy_89
22. dub 2015

Třídíme odpad; zbytky z jídla manžel nosí sousedům, kde mají prasata a slepice, takže co nesníme my, sní oni 🙂 Máme velkou zahradu, kde jsme zasadili už hodně stromů (předtím to bylo pole, takže žádné stromy jsme neměli) a sadíme vlastní zeleninu na zahrádce. Zeleninu potom zavařuju a dělám kompoty a marmelády. Také kompostujeme.
Na podzim chceme vysadit další ovocné stromy - tentokrát se zajímáme o staré a původní krajové odrůdy ovocných stromů a chceme se vrátit tímto k tradici našich předků tím, že zasadíme odrůdy, které se tady původně nacházely 🙂

jbzirafa
22. dub 2015

třídění odpadu, alespoň toho většího, to je asi v každé domácnosti, používám látkové pleny - ale primárně kvůli pohodě dítěne, ne kvůli přírodě .,to je bonus. staráme se o svůj kousek země u domu. využíváme věci tak, abychom nevyhazovali zbytečně. jedinec to ale asi nevytrhne. tím, že si něco nekoupím výrobu nezměním.
na zamyšlenou mi přijdou třeba slavné solární panely na orných půdách..jednak nás všechny stojí peníze jejich provoz a jednak si pak zemědelské produkty dovážíme,ad ceny ropy.. neustálá výstavba obchodních center a skladů - zabetonování plochy - opět využitelné jinak, auta by mohla jezdit i na jiné zdroje,vymyšleno je, ale firmy nemají zájem, to je o penězích. ale ekoteroristé, bránící vykázení lesa napadeného kůrovcem, který chroupe uměle vysazené smrkové monokultury, by se taky mohli zamyslet, ke je dílo přírody a kde to žacala utvářet lidská ruka.

lidka_hipp
autor
22. dub 2015

@punky Nemít auto není chyba 😀 Teda pro sousedy jsme nějak podezřele chudí a vůbec divní, neb jsme pár let neměli ani televizi 😀

@eliskaxox Kompost a možnost dát zbytky jídla zvířatům je super! Rodiče mají slepice a já doufám, že až někdy budeme mít domek, tak si je taky pořídíme. Sežerou úplně všechno a ještě dávají vajíčka 🙂

@anup Ochota třídit odpad podle mě není jen o věku, ale spíš o celkovém přístupu k okolí a to není vždy ideální ☹

@muribana Existují i ekologické jednorázové plínky, měla jsem je pro Aničku. Mají je buď v různých obchodech s přírodní kosmetikou.

@edeltraut Vy máte skoro zelenou svatozář 🙂

@lucy_89 Původní odrůdy ovoce jsou skvělý nápad! Vím, že jsou k vidění v Botanicusu v Ostré ve středních Čechách. Je docela zajímavé vidět, kolik všeho různého u nás rostlo a v supermarketu opravdu není k dostání 😉

@jbzirafa Jako jedinec možná změníte malý kousek, ale když se šetrně k přírodě bude chovat víc lidí, už to nějaký vliv bude 🙂

yvonneullmann
22. dub 2015

@lidka_hipp dobry večer... Moje tchyne ma kvetinarstvi zahradkarstvy tak se ucim a vse zkousim. Hlavne ted pro maleho jsem vysela rektvicky, spenat, mrkev, petržel, patizon, ve skleniku mam hlav.salat kedlubny... Chystam sazenice melounu,tykve, cukety,okurky,rajcata...prooste vse co se da...zitra jdu na lilek fazolky a dýni... 🙂)

yvonneullmann
23. dub 2015

Přidávám fotky jak mi dnes rano maly pomahal.na.zahradce a ve skleniku... Jahody mam jeste zaneradene ale na ty se take dostane

ladik1
23. dub 2015

My na procházkách do přírody sbíráme do košíku kočárku odpadky, skoro pokaždé máme plno ☹ jo a budeme si pořizovat včely - bude všude kolem pěkná úroda 🙂

kessa
24. dub 2015

Používám látkové pleny, snažím se používat ekologické a šetrné přípravky (zatím žijeme ve městě, tak to občas pokulhává, ale jakmile budeme v našem domečku s domovní ČOV budu se snažit ještě víc), sázíme stromy, chováme včelky. Třídíme odpad- alespoň plast, sklo a větší papír.

lidka_hipp
autor
25. dub 2015

@yvonneullmann Pozdravujte svého malého zahradníka 🙂 Přeji vám opravdu bohatou úrodu!!!

@ladik1 Včely jsou krásný nápad! Manžel jako dítě chodil do včelařského kroužku a říká mi, že až vydělá dost peněz na dům, tak si včely taky pořídíme 🙂 Jinak máte plus za ekologický přístup k přírodě!

@kessa Kdy se chystáte na stěhování? Kde chováte včely, když žijete ve městě?

twoangels
26. dub 2015

Třídím odpad... a takové ty normální slušné věci, jako že neodhazujeme odpadky v přírodě atd... 🙂

kessa
27. dub 2015

@lidka_hipp Včely máme na vesnici u manželova dědečka a jezdíme se o ně starat o víkendech (manžel tam má i rodiče a ve stejné vesnici bude stát náš dům). A stěhování je ve hvězdách, momentálně vyřizujeme povolení a snad na podzim začneme stavět..

lidka_hipp
autor
27. dub 2015

@twoangels Právě tyto "normální" věci znamenají nejvíc 🙂

@kessa Krásná představa! My jsme zatím ve fází přání a plánů, které vymýšlíme v našem 3+kk 🙂

luciepisek
28. dub 2015

Uz od malicka miluji prirodu.na jare kdyz vsechno kvete ,v lete kdyz plody dozravaji , na podzim kdyz priroda hraje vsemi moznymi barvami a v zime kdy je okoli kolem vas jako v pohadce.vztah k prirode mam velmi silny.uz ve skole jsme jezdili na akci Den zeme , abychom pomahali maticce Zemi nebo jako mala žába jsme chodily s kamaradkou čistit potucek od listi a nanosu.nebo kdyz me moje mamka predavala nektere sve znalosti co se tykaji hub a kvetin.uz muj dedecek byl zahradnik a moje maminka me odmalicka vede nehulakej v lese slysis to krasne ticho zadna auta, jenom ti ptaci jak zpivaji? Prirodu jsem mohla zachytit i v laboratorni praci z prirodopisu aneb zalozit si herbar.mam jej schovany dodnes 🙂 dnes uz jsem ja maminkou a velice rada jezdim do prirody s kocarkem a kocham se krajinou.na zaver bych dodala, ze jako kazdy dobre vychovany clovek tridim odpad .a ridim ho pecliveji od te doby co nas vzali na stredni skole kdysi na exkurzi na skladku.kdyz vidite ty hromady je mi z toho smutno. avsak i tim v uvozovkach malem co pro prirodu udelam nejen, ze mam hezky pocit , ale take tim malem napomohu k lepsim zivotnim podminkam.kdyby se tim vsak ridil kazdy.....

zuuzzaa
29. dub 2015

Třídění odpadu, praní co nejvíce eko a chození pěsky čí jízdu na kole kde to jde, beru jako samozřejmost. Bio vozím na kompost, kterým také na zahradě hnojíme. Příští rok mám v plánu na zahradě vyrobit úkryty pro malé pomocníky - ptáky, malé dravce, ježky, ještěrky...dokonce se prý dělají i zavěšené úkryty pro škvory! Ne že bych z té představy byla nadšená. Ať nám tihle všichni drobečkové pomohou s likvidací škůdců.

S čím ale stále bojuji jsou igelitové pytlíky. Rvou mi je téměř všude, shora, zdola. A když je odmítnu, koukají na mě jako bych přiletěla z vesmíru. Za chvíli se dostane i do obchoďáků horský čistý BIO vzduch v plechovce, proč všechno cpeme do igelitových pytlíků? To je jako ten věčný rozpor s plenkami. Látkové nebo jednorázovky...a co kompromis? 😒

zuuzzaa
29. dub 2015

No to je voda na igelitový mlýn!
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europ...