Jak vaše miminko přijímá nové potraviny?

lidka_hipp
26. dub 2015

Zavádění příkrmů se může zdát jako věda. Tolik různých chutí a kombinací, a tak nemusí být vůbec snadné se správně rozhodnout. Podle čeho jste vybíraly první příkrmy a jaké jste měly úspěchy? 🙂 Začaly jste zeleninkou nebo jste nabídly ovoce? A jak to u vás bylo se zaváděním masa? Máte doma masožrouta nebo spíš někoho, kdo se masu vyhýbá? Jaké to bylo, když jste nabídli něco úplně nového? Budu ráda, když se s ostatními podělíte o své zkušenosti. Zároveň jsem vám plně k dispozici, když budete mít otázky ohledně dětské výživy.

petit_grisu
26. dub 2015

My máme doma strašně šikovného jedlíka... 😀 Hodně jsem se informovala na téma příkrmů než jsme je začali zavádět. 🙂 S prvním příkrmem jsme začali když měl syn uk. 4. měsíc, což bylo v lednu. 🙂 Bylo mi doporučeno začít s něčím jiným než je mrkev, že prý hodně ucpává. Začala jsem tedy první dýní od Hippu a byl to obrovský úspěch. Každou novou potravinu přijímal Lukášek s velikou chutí. První 2 týdny jsem dávala jednodruhovou zeleninu, poté jsem začala 2 týdny kombinovat. Když jsme měli zajeté snad všechny druhy zeleniny co jsou možné, začala jsem s masem a po týdnu s ovocem. 🙂 Na ovoce jsem nespěchala, jelikož jsem chtěla mít jistotu, že dobře zvládá zeleninu a nezačne mi jí díky sladkým chutím ovoce odmítat. 🙂 Lukášek je opravdu vděčný strávník. Není nic co by nejedl, zelenina, maso, sladké, zelené, červené, skleničky nebo domácí příkrmy, je to jedno. 😀 Vždycky je miska prázdná. Jediné co dávat nemůžeme jsou jahody, hned se mi po nich osype, ale je fakt že jahody dělají problém i mě. 🙂 Je pravda, že teď mi dělají trochu problémy kombinace a nejistota co zavádět můžu a co ne. Některé maminky dávají třeba kuskus, jáhly, rýži a já tak nějak pořád tápu s čím a co můžu dávat. Nějak nemám inspiraci a bojím se aby neměl jídelníček příliš jednotvárný. Někdy dávám skleničky, jindy domácí. Vždy si připravím druh zeleniny, naplním tvořítka na led, zmrazím, vyklepnu do sáčku a pak jen kombinuju zeleninu a maso z různých sáčků. Je to fajn. 🙂

lidka_hipp
autor
26. dub 2015

@petit_grisu Koukám, že si s příkrmy opravdu vyhrajete 🙂 Je super, že máte tak vděčného strávníka, kterého vám spoustu maminek může jen závidět 🙂

1velrybka
26. dub 2015

Maruška není velký jedlík, jí spíš méně než více, ale většina jídla jí zachutnala hned napoprvé. Např. první mrkvička (dali jsme Hipp) jí moc chutnala, hned napoprvé snědla tenkrát půl skleničky. Pak jsme tedy museli zvolnit a dát pár dní pauzu a začít znovu a postupně, protože ji bolelo bříško a začala odmítat mlíčko víc než předtím (to je asi jediné, co nechtěla - i když poměrně zásadní). Trochu jí trvalo, než pochopila, k čemu je chleba a rohlík. Všechno nejídlo strkala do pusy, ale chleba a rohlík ihned odhodila. Má moc ráda jogurty, banány, miluje těstoviny, nejraději je má s masíčkem a omáčkou, kde jsou rajčata a mrkvička. Je super, že Hipp má takových jídel (s těstovinami) na výběr spoustu.

karinvy
26. dub 2015

Moje Sofinka je velký jedlík. Od narození do půl roku byla jen kojena, měla jsem strach jak to bude se zaváděním jídla i čaje (flaštičky) když znala jen prso.. Nyní má 10,5m a nesetkala jsem s ničím co by mi nejedla, a že už těch ruzných kombinaci od ovoce, zeleniny až po maso vyzkoušela moooc 🙂 Když ji krmím někde na návštěvě tak všichni s údivem pozurují jaký je Sofi šikovný jedlík, u nás naopak máme problém že je vždycky smutná když vidí že už má všechno snězeno 😀 je to prostě miláček, tak doufám že ji to vydrží 🙂

yvonneullmann
26. dub 2015

Náš málej prijima nove potraviny radeji nez ty zaběhlé... Aneb zkomame chutě a vse nam zatím chutná 🙂 nestalo se mi snad aby se u neceho sekl ze to nebude... Co je nově to je dobré

lenkaatom
27. dub 2015

Náš Pavlík je velký jedlík a rád přijímá i nové potraviny vše mu zatím moc chutná, jak ovoce tak zelenina nemáme s ničím problém. 🙂

dasara
27. dub 2015

Velmi špatně. Sice už nemám miminko (chybí jí necelý měsíc do 2.narozenin), ale i dnes máme problémy s jídlem. Resp. sní mi to, co zná, to, co nezná, nesní. Navíc je problém s brambory - ty mi nesní nikdy! Jako miminku jí po bramborách (když byla plně kojená) bolívalo bříško - mívala z toho koliky, takže ani v příkrmech je nechtěla a na talíři vůbec. Nepomáhá ani kaše, prostě brambory v žádné formě - kromě kupovaných příkrmů. Malá si asi myslela, že bude na MM celý život. Dokonce někdy mezi 9. a 10. měsícem už to bylo dost špatné a MUDr. nás chtěla hnát do nemocnice, že nepřibírá. No, nakonec jsem musela přestat kojit - ale nebyla jsem o tom přesvědčená do jejího roku, takže se mi to "povedlo" (i když s trochou nevolí ) až někdy po 13.měs. Pak se jakžtakž rozjedla, ale stále je období, kdy nechce jíst (a nesouvisí to s růstem zoubků), i když už je takových období čím dál méně. Naučila jsem se to neřešit a "hubovat" ostatním (hlavně babičkám), aby ji nenutily jíst a hlavně jí nedávaly místo jídla sladké! Někdy je to boj... Jednou mi tchýně nutila nutelu - malé bylo 8 měsíců - a říká, namaž jí to na rohlík, to Ti sní bude jí to chutnat!!! No, ale to je na jinou diskuzi....

majavcelicka
27. dub 2015

U nás úplně ty první příkrmy byly zeleninové (mrkvička, dýně), ty mi hodně papal a dobře. Pak přišlo období, kdy mi chvilku odmítal jídlo (zkoušeli jsme nové a zjistila jsem, že mi zatím nezvládá brambory, maso, ryby). Takže teď pořád dáváme to osvědčené mrkvička, dýně, cuketa, batáty, tuřín. Ovocné příkrmy chci zavést až od 6. měsíce. Škoda, že není na trhu více jednodruhových skleniček a třeba i v menším množství, že by si maminky kombinovali co potřebují. Já kvůli bramborám malýmu nemůžu dávat některé skleničky od Hippu, protože například cuketu a špenát nemají samotné, ale s brambory, které mi nejí. Chybí mi ve skleničkách batáty. Pár návrhů, zda můžete předat dále 😉

lidka_hipp
autor
27. dub 2015

@1velrybka Koukám, že u vás je opravdu pestrý jídelníček 🙂 To máte plus 🙂 Jinak těstoviny s masíčkem a červenou omáčkou mi přijdou jako jedno z nejoblíbenějších dětských jídel vůbec 🙂

@karinvy Kojení, pokud trvá tak dlouho, jak to jen dítěti a mamince vyhovuje, rozhodně není na závadu, právě naopak 🙂 Takový strávník dělá jen radost 🙂

@yvonneullmann Koukám, že máte doma průzkumníka a objevitele 🙂

@lenkaatom To je super, že mu chutná 🙂

@dasara Okolí vždy "ví", co máte dělat a rádo "poradí", co? 😠 Trvalo mi docela dlouho, než jsem se naučila tyhle zaručené rady ignorovat. Anička jedla pěkně, ale jakmile přišly bolesti kvůli růstu zubů přestala jíst úplně. Dokonce jsme spolu skončily i v nemocnici ☹ Takže soucítím. Základ je jídlo nenutit a ani ho nenahrazovat sladkostmi, takže je na místě, že trváte na dodržování svých pravidel u babiček.

@majavcelicka Díky za spoustu nápadů! Chcete vyhledat seznam příkrmů HiPP, které jsou bez brambor?

dasara
27. dub 2015

@lidka_hipp jj, přesně...okolí vždy ví, co dělám špatně a co bych měla dělat lépe 😉 ale já se na to umím povznést a nevšímat si toho... naposledy rada od tchýně: Ale měla bys ji naučit jíst 5x denně. Já: Ale ona jí, někdy dokonce i 6x. Vadí jí, že nejí před tím, než jde v poledne spát. Mně to nevadí, vím, že oběd si dá kolem 3.hod., když se vzbudí, pak má ještě svačinku mezi 4-5 odpo a v 6 večeři, před spaním Sunar. Ráno snídá a taky dopoledne svačí a před poledním spánkem si dá Sunar. Myslím si, že to má tak, jak jí to vyhovuje a mně vyhovuje, že jí spořádaně (totiž jídlo, které má jíst). Spokojené jsme obě dvě. 🙂 a tak to má být 😉
Hezký den přeji...všem 🙂

mkrelo
27. dub 2015

Mám doma celkem šikovného jedlíka. Některé příkrmy jsem si dělala doma sama, jiné mám kupované od různých značek, abychom vyzkoušeli, co malému sedí. Chvilku trvalo, než se "rozjedl" a někdy má dny, že nestíhám nabírat na lžičku. Má 7měsíců a 1týden. Některý den mám pocit, že mu chutná více, někdy méně, záleží, jakou zvolím kombinaci. Nejvíce u nás "jede" ze zeleniny brokolice, dýně, špenát. 🙂
Za poslední 2týdny oběd nechtěl, nebo snědl pár lžiček. Co v takovém případě prosím dělat? 😒 S příkrmem podávám vodu, čaj. Nenutit ho, dokojit? Aby neměl hlad ☹

twoangels
27. dub 2015

U nás je to s jídlem boj... malý (už dva a půl roku) je vyloženě "nejedlík" nejradši by byl pořád jen na umělém mléčku a nějaké skleničce (samozřejmě Hipp 🙂) Zkouším sirup na podporu chuti k jídlu, pže vařím a nabízím vážně všechno a bez úspěchu. Závidím maminkám, které s láskou navaří, jako já a dostane se jim té odměny, že prckovi chutná... Snad se i ten náš malý štíhlík brzo rozpapá 🙂

lidka_hipp
autor
27. dub 2015

@dasara To hlavní, co miminko i větší dítě, je milující a pečující máma a to bez ohledu na rady tchýně 😀

@mkrelo Mluvila jsem s naší nutriční terapeutkou, abych vám mohla poradit co nejlépe. Je velmi pravděpodobné, že syn má teď období, kdy tolik neroste a potřebuje méně jídla a za čas bude sám chtít jíst více, protože jeho tělo bude potřebovat více energie k růstu. Pokud malý sní pár lžiček a víc nechce, nechte jej a nenuťte mu další jídlo. Pokud by se vám zdálo, že syn neprospívá, je neklidný, plačtivý a podobně, bude lepší když se obrátíte na svého pediatra.

@twoangels Přeji hodně trpělivosti. Píšete, že syn si dá příkrm i mléko, takže to není tak, že by vůbec nic nejedl 😉 Důležité je jídlo trpělivě nabízet, ale nenutit a sledovat, zda dítě prospívá. Pokud mi napohled "nic nechybí", nemusíte se trápit 🙂

verkaunka
27. dub 2015

Naše holčička miluje hlavně chleba a rohlík dohromady 😀. Opravdu luxusní oběd na sobotu.... s novými jídly nemáme žádný problém, malinko s masíčkem, tak ho musíme skrývat, aby to neviděla, teprve pak šup do pusinky... co miluje, je přesnídávka, jablíčko, banánek a paprika.... od Hipp fenyklový čajíček je prostě nej 🙂

billi
28. dub 2015

S mimčem a novými potravinami je to jak na houpačce, ale přišla jsem na to, že pokud k nové potravině má známou chuť, tak to je mnohem lepší.
Ale už od prvního dítěte se neraduju, protože vím, e malá mimča jsou většinou větší experimentátoři než batolata. Batolata to jsou často hrozné "konzervy" a už se umí lépe bránit před rodičovskými experimenty 🙂

lidka_hipp
autor
29. dub 2015

@verkaunka U nás to bylo přesně naopak, Anička vyžadovala masíčko a se zeleninkou někdy trochu bojovala. Má to i teď, když tvrdí, že jí jen "masíčkovou" zeleninku, tedy takovou co chutná (skoro) jako maso, protože se vařila s masem 😀 Jinak právě začala naše soutěž o HiPP čaje šetrné k dětským zoubkům, tak se můžete zapojit: https://www.modrykonik.cz/forum/dny-s-hipp/soutez-o-caje-hipp-setrne-k-detskym-zoubkum/

@billi Malé děti jsou až neuvěřitelně konzervativní, pokud jde jídlo. Sama to znám víc než dobře 😀 Navíc s obdobím vzdor přichází velká potřeba vymezit se vůči okolí a to často souvisí i s jídlem. Dokonce se může stát, že dítě začne bojkotovat potraviny, které má rádo. Takže to chce trpělivost a pevné nervy 😉