Jak dlouho jste kojila vaše děťátko? 💙

monika_nutriklub
Moderátor
7. črc 2020

Maminky, věděly jste, že mateřské mléko má unikátní složení a přizpůsobuje se "na míru" potřebám miminka? Jak dlouho jste měla možnost kojit vaše děťátko právě vy? 🙂
#💙Nutrilon

jjasmina
7. črc 2020

Zatím kojím skoro 5 měsíců a budu, jak bude potřeba, pokud nemusím, nebudu do ní cpat UM zbytečně

lennus
7. črc 2020

@monika_nutriklub Prvorozeného syna jsem kojila 22 měsíců, teď kojím dceru skoro 27, dá si tak 3x denně max

opicaa
7. črc 2020

První jsem kojila do 18 měsíců, druhé ještě kojím.. Má 24 měsíců... Ale uz jsem s největší pravděpodobností těhotná potřetí, tak bude mít konec.. Ve 2.-3 měsíci jsem měla šíleně bolesti prsou a kojeni jsem nezvládla.

palja
7. črc 2020

Dcera má dva roky a dva měsíce, pořád jí ještě kojím 👣

papousekpaja
7. črc 2020

@jade85 fn Lochotin Plzen. Mel sice jen 2150 g, ale cily, krasne si drzel teplotu a byl i donoseny, na svet prisel jen 16 dni pred terminem. Jen byl proste malinky. Ale od jeho prvnich hodin po narozeni do nez zacali cpat Bebu.

palja
7. črc 2020

@jade85 to jste krásně napsala. Mně hned v porodnici řekla dětská sestra, že se svýma prsama nikdy kojit nebudu. Dceru kojím už 26 měsíců, UM nikdy neměla,ikdyz začátek kojení byl náročnější.

merope
7. črc 2020

@palja Mně chtěli zastavovat laktaci, že mám léky, s nimiž kojit nemůžu a že budu stejně tak max šestinedělí, tak to nemá cenu.

Mláděti je 16 měsíců a teprve v posledních pár týdnech má tolik "práce", že na mlíko od mamky není čas a postupně už v podstatě není. Na UM byl tedy od začátku - vedle dárcovského mlíčka (na neonatologii) mě Nutlilon nenatal. Pak částečně klasický nutrilon - v cca půl roce začal umělé odmítat a byl jenom kojený, což vydrželo do roku a kousek, kdy vzal na milost i jiné tekutiny (jak začly vedra).

verysucha
7. črc 2020

Já kojila do necelých dvou let 😊

jade85
7. črc 2020

@papousekpaja To je neskutečný 😖 Uvažovala jste o stížnosti? Naopak jste měli dostat maximální podporu ke kojení! Nejspíš řešili tabulky a báli se, aby nespadnul pod 2 kg, tak ho preventivně nacpali UM ☹️

merope
7. črc 2020

@papousekpaja Každá jsme jiná, ale pokud o kojení opravdu stojíš, tak se dá ledacos - já cca 4-5 měsíců odstříkávala, malý se zpočátku vůbec nepřisával, jedna bradavka se mu ani nevešla do pusy, postupně se přisávat začal a mě pak přestalo bavit odstříkávat, že už má 3 měsíce korigovaně, tak mu to prostě stačí a ať si vysaje sám - chvíli trvalo, než se fakt naučil, ale stal se z něj totální prsomil a odstavuje se až teď o rok později, kdy mlíka je míň, on už potřebuje víc, do toho léto a není. Takže pomazlit, poňuňat a tekutiny z flašky (mlíko moc nemusí).

merope
7. črc 2020

@jade85 Tak zase jsou fakt holky, kde to nejde a takovéto příspěvky tvářící se, že každé to musí jít - to dost holkám ubližuje, pokud to opravdu z mnoha důvodů nejde. Já si kojení vyloženě "vydupala" a i tak byl mladý už od narození dokrmovaný UM. Prvních cca 14 dní se moje mlíko vylívalo. Odstříkávala jsem jen kvůli udržení laktace. Nepřisával se. Postupně se teda naučil, ale dost holkám se nenaučí - a já taky byla jak zombie - protože pořád odstříkávat, krmit, přebalovat...

jade85
7. črc 2020

@palja děkuju! To hodnocení prsou/bradavek v porodnici je naprosto zbytečný, nerespektující a hlavně tak hloupý, každá aspoň trochu vzdělaná sestra by měla vědět, že tvar a velikost prsou ani bradavek na kojení absolutně nemá vliv :( super, že jste to s dcerou zvládly!

merope
7. črc 2020

@jade85 Velikost vliv má - pokud to dítě do pusy nenarve, musí se počkat, až dítě trošku povyroste 😀.

jade85
7. črc 2020

@merope Není to vždycky jednoduchý a větší či menší krizi jsme si podle mě zažila každá. Žádné "musí" by v diskuzi o kojení vůbec nemělo být, ale o to víc by mělo být zdůrazňováno, že (téměř) každá žena kojit MŮŽE. Chtěla bych, aby to ženy vnímaly jako podporu v tom, že problémy s kojením jsou řešitelné, pokud kojit chtějí, ne jako nátlak, že kojit musí. Ale prostě žádné UM se mateřskému mléku nevyrovná a není správné, aby tak bylo UM propagováno.

merope
7. črc 2020

@jade85 Tak to jo - mně zase v okolí přijde, že se tak propaguje to kojení, že pak nevím, jak mluvit s holkami, co prostě mlíko z různých důvodů nemají - třeba prostě ze dne na den najednou zmizelo, nikdo netuší proč. No a já si v pohodě kojím přes rok... Je vidět, že jsou z toho minimálně nějak smutné, rády by taky kojily déle. Prostě se to občas obrací.

Ale ano, máš pravdu - hlavně je potřeba prosazovat, že může (na obě strany) a nikoli musí.

jade85
7. črc 2020

@merope mlíko jen tak ze dne na den nezmizí 🙂 většinou má třeba žena pocit, že mléko není, protože se ustálí laktace, prsa se nenalévají, plus do toho miminku začne první spurt nebo koliky - takže pocit prázdných prsou a řvoucí nespokojené miminko, žena si automaticky odvodí, že nemá mléko a dá UM. Přitom by stačilo zavolat si laktační poradkyni nebo mít osvíceného pediatra nebo dětskou sestru, kteří by zkontrolovali, co se děje a ženu uklidnili/podpořili. Plně se rozkojit může i adoptivní maminka, která dítě neporodila. Je to jen o podpoře, informacích a odhodlání 🙂

chrystyanna
7. črc 2020

@jade85 ano o podpoře.. ale ta bývá často jen na papíru(porodnice, pediatr...)

mourovatakocka
7. črc 2020

@monika_nutriklub "Propagace" kojení ze strany výrobců UM mi přijde hodně absurdní.

jade85
7. črc 2020

@chrystyanna je to tak, bohužel. Ženy, co chtějí o kojení zabojovat, musí jít často cestou soukromých konzultací s laktační poradkyní, kterou si musí samy najít, zkontaktovat a zaplatit. Za to "řešení" ve formě UM je jim naservírováno už v porodnici nebo u pediatra a dostupné je na každém rohu.

martt
7. črc 2020

@jade85 To také není tak úplně pravda, že v porodnici servírují UM při sebemenším problémů s kojením. Mne takhle v porodnici přivedli syna až k dehydrataci a málem skončil na kapačkách. Jen díky názoru, že téměř "každá" matka se musí rozkojit. Když jsem jim rikala ze mliko nemám, tak pořád musíte rozkojit a podobne. Skončilo to tak, že já jsem neměla ani kapicku mléka a synovi po 48 hodinách co se narodil vylitli horečky jak brečel hlady. Až pak teprve mu dali milostive dávku UM a další mu dali až za 8 hodin když uz jsem si to vydupala a na doktorku, která předepisuje v porodnici um vystrcila prsa aby mi ukázala, kde to mliko teda mám vzít když nemám ani kapicku.

pavcatko
7. črc 2020

Pouze 2m..bohužel

jade85
7. črc 2020

@martt to je samozřejmě taky špatně, ale stejně nakonec bylo to um, předpokládám, že z lahve nebo stříkačky. Proč jste se nerozkojila nikdo neřešil, přisátí a sání nekontroloval...Dokrm z kalíšku nebo cévkou po prsu, tedy metodou, která nenaruší přisátí a podpoří laktaci nejspíš taky nenabídli. Takže ve výsledku stejně kojení nepodporující, jako kdyby um dali v prvních hodinách...

zuzita15
7. črc 2020

@jade85 male v porodnici taky narvali flasku, ale s darcovskym MM (predcasnatko). Ja mela mliko az 5. den a byla jsem za darcovske MM vdecna, flasku jsem teda obrecela, ze urcite kvuli tomu nebudu kojit. Uklidnovali me, ze s tim maji dobre zkusenosti, ze 95% deti jim odchazi kojenych. No ti uplni nedonosenci, co tam lezi 3 mesice, mozna, muj lehky nedonosenec odchazel domu po 2 tydnech s flaskou, ale diky bohu s mym MM. Trvalo mi dalsi mesic, nez jsem za podpory LP flasku odbourala, ale kojila jsem pak (kojim) dalsich 22 mesicu.... Kdyz jsem odchazela z porodnice, tak mi doporucili koupit Hipp a vyzkouset, jestli to mala bude pit, protoze jsem mela mliko na hrane. Doted lituju, ze jsem ji tu jednu jedinou davku UM dala... ale co uz....

martt
7. črc 2020

@jade85 Tohle se stalo už u druhého dítka. První jsem též nekojila z důvodu toho že jsem neměla mliko. Potvrdili mi to i 4 laktační poradkyně nezávislé na sobě u kterých jsem byla a zaplatila si je.

jade85
7. črc 2020

@martt tím spíš se vám měli víc věnovat a kojení kontrolovat a případně dát včas dokrm, říct "rozkojíte se", zvlášť když se to u prvního nepodařilo, je úplně k ničemu.

urtica
7. črc 2020

Kojím 18. měsíc a vypadá to, že to budu dělat do synovy puberty. UM jsem zkoušela, znechuceně to vyplivl co že mu to cpu...Nedělám to ani tak proto, že bych kojit chtěla, jen prostě zatím nemám nervy na to slzavé údolí při pokusu sebrat prso..

urtica
7. črc 2020

@martt Ano, záleží jak kde..někde to hrotí zas na druhou stranu a ten tlak na kojení je tak velký, že matka , která se okamžitě nerozkojí , si připadá jak postižená...

loylii
7. črc 2020

@monika_nutriklub mě od začátku kojeni hrozne bolelo, tak jsem odstrikavala.

izz76
7. črc 2020

Tak dlouho jak chtěly, 2,5 roku a druhou přes 3roky..

zanda1313
7. črc 2020

@monika_nutriklub Syna jsem čistě jen kojila bez prikrmovani až do 9 měsíců, pak už s dalšími jídly do 4,5 let a pak jsem to musela kvůli častým bolestem hlavy a nutné medikaci ukončit. Myslela jsem, že to nepřežije, ale on se trápil asi den a půl, zato já se s tim vyrovnávala měsíc a půl, protože to byly jedny z nejhezčích a hlavně nejklidnějších chvilek v dětství... A spousta lidí a dokonce i dětská sestra mě od tak dlouhého kojení zrazovali, ale já se nedala a zdravější dítě jsem neviděla. Zoubky bez problémů, žádné břichaboly, nadýmání, průjmy, zvracení, alergie. Myslím, že to je dar a přála bych to každé mamince.