Rychlá jídla na dovolené

matvej21
3. čer 2015

Holky poraďte, pište, piště, rychlá jídla ,která si mužeme připravit na dovolené. Připrava do 30 min!!!

lenka5731
5. čer 2015

nevím, jestli to tu už padlo, ale superrychlé jídlo jsou těstoviny s mákem .... mák je zdravý 🙂 Jen koupit mletý.

ninive211
5. čer 2015

@matvej21 No nevím, u moře bude někdy takový vedro, že ani nebudete mít na jídlo chuť...kór ty děti. My tedy "za mlada" jezdívaly s kamarádkama do Itálie pod stan, taky vlastní vaření, měly jsme jedno teplé jídlo denně a kolikrát jsme ho jedly jen proto, že jsme to tam táhly, tak aby se to snědlo a nezkazilo, nebyla na to ani chuť. většinou to byly špagety s kečupem, se sýrovou omáčkou, párky, maso (zavařené) s rýží, těstovinový salát, jeden den polívka z pytlíku...přes poledne jsme si kupovaly ovoce anebo kdo měl jaké zásoby čeho (instantní polívky, knackebroty...). No ale takto jsme se stravovaly jako puberťačky, s malýma dětma je jasný, že instantní moc nechceš, ale na tu dovolenou je to opravdu nejrychlejší.

ladyhacek
5. čer 2015

Pokud si předem nastrouháte nějakou šunku (popř. gothaj > měkký salám) a sýr tak jen smíchat s kečupem trochou hořtice, koření a vajíčko nandat na veku - toast a dát zapéct cca 20-30 minut asi na 200°C (pozor hlídat každá trouba peče jinak) Mamka nám to dělávala když jsem byli malé a jeli jsem k tetě na chatu moc nám to chutnalo.

jinak u nás narychlo dělám né příliž zajímavé jídlo - uvařím těstoviny a smíchám se sýrem a kečupem > manžel to má rád 😉

záleží hodně i na množství > palačinky jsou rychlé ,ale když děláš kopu tak to trvá něž je usmažíš
jak se tu zmiňovalo kuskus je rychlý a dá se smíchat se zeleninou já to jedla ke grilovanému masu a výborné.
rozhodně doporučuji si napsat seznam - jedno až dvě jídla si můžete udělat doma a zamrazit a pak na převoz do chladící tašky - nezkazí se jen postupně rozmrzne a to potřebujete 😉
večeře bych řešila asi namazaný chleba a zeleninu.
jinak přírodní kuř. plátek s rýží
těstovinový salát (zeleninu a majonézu nebo jogurt koupíte)
já osobně bych brambory nevolila - nemám ráda loupání a ono samotné zabere čas a pak ještě vařit

ninive211
5. čer 2015

@ladyhacek Já tedy palačinky za rychlé jídlo moc nepovažuju, mamka když dělávala z dvojité dávky (z litru mlíka), aby jsme se najedli celá rodina, protože palačinky máme rádi a klidně se jich přejíme, tak strávila skoro dvě hodiny u plotny. To se opravdu nevlezeš do půl hodiny.A stát u moře ve vedru přes hodinu (minimálně) u sporáku (vařiče) by mě mohlo, u těch palačinek tam fakt stát musíš, to není jak nějaký jídlo, co hodíš na sporák, zapneš minutku a po dvaceti minutách to vypneš, aniž to potřebuješ míchat a kontrolovat.

victress
5. čer 2015

@ninive211 dyť @ladyhacek to píše, že palačinky jsou rychlé, když smažíš 2, když smažíš 20, trvá to půl dne, já osobně dělám palačinky tak 4x do roka

ladyhacek
5. čer 2015

@ninive211
@victress jak jsem psala záleží na množství já dělám cca 8-10 palačinek k večeři pro mě a pro manžela a za 20 minut jsou > já sním 2-3 manžel 5
ale ve vedru je to skutečně peklo 😉

verjanja
5. čer 2015

takž to chce ráno manžela vyhnat pro čerstvě vylovené ryby a pak už je to hračka 🙂
Naše děti od malička (2let) neprotestovali, takže rýby,ryby,ryby 🙂

kacca11
5. čer 2015

Asi nezapadnu do proudu diskuze, ale na některá jídla doslova valím oči. Taky jsme s našima jezdívali k moři, kde jsme si sami vařili, ale tohle teda fakt ne. Z toho tvého meníčka mi vychází týden hladu, ne týden dovolené.

Když pominu salátová jídla (tzn. nakrájet, zamíchat, přelít dressingem), tak si myslím, že to jsou buď rychlovky na úkor kvality (konzervy a spol.) nebo jídla, která do 30ti min zdravě připravit nejdou (koprovka, buřtguláš,...).

Takže za mě něco takového:
- zeleninový salát s opečeným kuřecím masem/krevetami/tuňákem (za mě jedna z mála použitelných konzerv)
- těstoviny s mletým masem na cibulce a krájených rajčatech
- přírodní plátek masa/ryby s opečenou bagetkou a kouskem zeleniny
- pokud budeš mít troubu, tak třeba kuřecí kousky s pokrájenými brambory a zeleninou pečené v jednom pekáčku (to je sice na dýl, ale naházíš to do toho pekáče za 5 min. a pak jen naservíruješ).
- pokud hodláš věnovat čas dopředu, je spousta možností, co si zavařit do sklenic - od zeleniny přes pečené maso

Myslím, že když jedete na dovolenou, je škoda si to kazit týdnem na lančmídu a uzeninách, to bych radši nejela nikam.

imedeen
5. čer 2015

kacca11,nesmíš o tom přemýšlet jako o ozdravném táboru. Nikdo se přece tak nebude stravovat celý žovot. je to jen na pár dní a děti mi určitě raději skousnou těstovinu se sýrem,než nakrájenou mísu zeleniny. Tak budu raději,když sní alespoň něco,než si to kazit naprdlým dítětem nad talířem.

kacca11
5. čer 2015

@imedeen Nejde o ozdravný tábor, to máš pravdu. Ale já chci jíst na dovolené chutně, což není problém ani při rychlém vaření. Nevím jak ty, ale já se fakt lančmídu nenajím a o tom, jakou chuť bych na něj mohla mít někde v teplu ani nemluvím.

To o tom, co děti snědí raději je spíš ukázka toho, na co jsou zvyklé. Někdo se může ohradit, že ještě vlastní nemám, ale z pozorování můžu tvrdit, že kde se doma vaří zdravě, tam děti vyžadují zeleninu a ovoce. Kde se vaří "mimibazarovsky" chtějí taveňák a cukrovinky. Tím neříkám, že se to nemůže propojit, ale nevidím důvod, proč by děti obecně jedly těstoviny se sýrem raději než třeba zeleninu.

imedeen
5. čer 2015

kacca11,chápu,že žijeme v polreichovské éře a skoro všichni se stravují podle Zdeňka.A člověk by skoro bál vyslovit slovo kečup.Ale někdy je možná lepší se na to vykašlat a řídit se vlastním rozumem. Moje děti milují zeleninu. Ale syrovou,se zálivkou,nebo jinak předloženou ji odmítají. Milují čočkové karbanátky a kapustu. Špenát jakbysmet. Ale to jsou právě ta úskalí doby přípravy. Tohle za třicet minut nepřipravím a na dovči se mi ani nechce. A co se týče návyku dětí na zdravou stravu. Ne každé dítě,byť od malinka k tomu vedené, ti zeleninu bude milovat. Každí dítě je prostě jiné. A možná se budeš divit,ale děti by obecně nejraději jedly smažený sýr🙂)

kacca11
5. čer 2015

@imedeen Upřímně, neznám dítě, jehož nejmilejší jídlo by bylo smažák. Vlastně neznám nikoho, kdo by ho měl rád a nedával si ho spíš jako nouzovku, když nic chutného není.

Ale ve výsledku. Není ve výsledku jednodušší vzít plátek masa a otočit ho na 5 a 5 minut na pánvi, než se vařit s nějakým konzervovým mišmašem? V čem je to maso tak špatné, že je konzerva ze zvířecích odřezků lepší?

Mimochodem, já mám kečup moc ráda, ale neberu ho jako surovinu na vaření, ale jako hotovou omáčku. A podle Polreicha nevařím, spíš tedy naprosto výjimečně. Což nevylučuje to, že má naprostou pravdu v tom, že jsou potřeba kvalitní suroviny.

xpila
5. čer 2015

@imedeen Tak třeba červenou čočku máš za 15 minut hotovou a je to zdravé a zasytí 😉

@kacca11 Naprosto s tebou souhlasím, stačí si přečíst složení konzerv a to s masem nemá nic společného. Navíc o dovolené zpravidla bývá mnohem větší výběr všeho - čerstvých ryb, zeleniny, ovoce. To je taky jeden z důvodů, proč jezdíme do apartmánů.

halina0101
5. čer 2015

Smazak mam sice rada, ale obalovani, smazeni a nasledna konzumace ve vedru a vlhku u more me opravdu nelaka.Proc nevyuzit levne sezonni zeleniny, ovoce i prijatelnych cen ryb atd a nejist lehce, chutne a zdrave?Jednoduse a chutne upravene testoviny s rajcaty, cesnekem ci bazalkou a parmazanem stoji par korun a na stole jsou do deseti minut.
Placat si zaludek salamem a lunchem v tom hicu muze snad jen sebevrah.

imedeen
5. čer 2015

holky,tady ale nikdo nepsal,že si ten sýr máte balit u moře. 😕

kacca11
5. čer 2015

@imedeen A kde? Povezu s sebou vejce, strouhanku a mouku jen tak na chatku? Nebo si to připravím doma třeba tři dny předem? Já se fakt ptám, protože netuším, ale už bych se nedivila ničemu.

imedeen
5. čer 2015

kacca,balit bylo myšleno vůbec připravovat a jíst.. Zkus si přečíst zpět text,kde jsme psaly o tom,co děti rády jedí obecně,O sýru na dovolené tu psala jen Halina. Jdu péct buchtu.

halina0101
5. čer 2015

@imedeen O smazaku se jako o rychlem jidle pise uz na prvni strane a i ty ho zminujes v kontextu, ze deti by nic jineho pomalu nejedly.Asi te prekvapim, ale ne vsechny deti to maji jako vrchol kulinarskeho umeni.

kacca11
5. čer 2015

@imedeen Dobře, to jsme odbočily, začínám se v tom sýru ztrácet, ať už je smažený nebo na těstovinách. Pořád tomu ale nerozumím, ať už jde o to si někde připravovat smažák nebo považovat těstoviny s kečupem a sýrem za plnohodnotný oběd.

A pořád marně přemýšlím, proč vařit lančmídy, uzeniny a konzervy raději, než třeba čerstvé maso a zeleninu.

werumka
5. čer 2015

@matvej21 Ahoj, nevím, kam jedete, ale třeba v Itálii koupíte cestou z pláže čerstvé pesto s riccotou, k tomu uděláš maso na pánvi a je hotovo. Mají tam různé druhy pest u pultu. Opravdu pozor na druh jídla - když se u moře teplo, člověk nemá moc chuť na těžší jídla. My většinou jedeme na těstovinách na deset tisíc způsobů - třeba super jsou jejich grilovací klobásky - vymáčkneš je na pánev, dáš k tomu rajčata, trochu cibule a česneku a je to naprosto skvělé jídlo k těstovinám. Nepřipravuj si jednotlivá jídla dopředu, pokud to není nutné - je příjemnější koupit to, co zrovna mají, voní mi, líbí se mi... pokud budete mít v apartmánu troubu, dá se udělat těsto na pizzu - nechat vykynout v lednici před noc a pak dát rajčatovou passatu, trochu prosciutta, mozzarelu a máte skvělý oběd. Nebo se dá upéct kuře na rozmarýnu a citronu - k tomu čerstvé bagetky, dá se dojíst i večer.

suzanna123
5. čer 2015

@kacca11 taky zírám... Nevím, kam se dotyčné chystají na dovolenou, ale z představy, jak se někde u moře láduju buřtgulášem, taveňákovou omáčkou a lančmítem, se mi udělalo poněkud nevolno. A to ani nemluvím o té šmakuládě z gothaje, kečupu a hořčice - tím fakt někdo krmí děti? Já se snažím vařit rychlá jednoduchá jídla většinu všedních dní, ale určitě ne na úkor kvality (ať už výchozích ingrediencí nebo výsledného pokrmu). Z výše probíraných jídel bych svým dětem dala máloco 😕

suzanna123
5. čer 2015

a abych jen neprudila: https://www.modrykonik.cz/blog/suzanna123/album... - určitě se tam najde alespoň 10 lehkých, rychlých a snadných jídel

78marcela
6. čer 2015

My se bezne stravujeme taky docela zdrave, ale kdyz jedeme na dovolenou, tak ani moc ne. Nejezdime tedy k mori, jezdime hlavne na Slovensko do termalu, ale chci tam byt u vody a ne u plotny. Takze nase klasika jsou testoviny s bazalkovym pestem a parmezanem, vzdy uvarim testoviny cely sacek, rozdelim pulku na pesto a pulku na testovinovy salat, ten pak delam s cim me napadne,nekdy tunak, nekdy se sunkou a syrem, necham ho nastudeno na dalsi den v lednicce. Pak dalsi den nejake parky, bud spekacky z Lidlu, kdyz je gril, vetsinou byva, nebo jen tak. Jeden den si vzdy na obed nekam zajdeme. Tahle jidla mame na obed vzdycky, a pripadne dalsi dny pak poresime na miste.

babulinkab
6. čer 2015

Když jezdíme k moři, tak si obědy na pár dní zavařuji dopředu - třeba rajskou, základ na rizoto, pečený maso, atd. na místě jen ohřeju+udělám přílohu, případně zeleninový salát.
Samozřejmě na nějaký oběd využijeme i místní suroviny - třeba krevety.

evulik13
6. čer 2015

těstoviny,kus-kus,rýže-nasladko-tvaroh,skořice,cukr i slano-se zeleninou,sýrem,tunákem,rajč.v plechovce,když je hlad sní se vše,opravdu u plotny stát nebudu vyvařovat se s masem,rychlá je i červená čočka-nemusí se máčet,záleží kde budete

werumka
6. čer 2015

Jinak skvělým jídlem na dovolené jsou hamburgery - koupíte si mleté maso, plátkový sýr a čerstvou cibuli, rajčata, salát, čerstvé housky. Doma uděláš na pánvi placky z masa, když už jsou skoro hotové, položíš plátek sýra necháš rozpéct. A každý si může udělat hamburger podle svých představ. Děti si často nechají všechny ingredience nandat na talíř a zobají samostatně.

verjanja
6. čer 2015

VŽDYŤ JEDETE K MOŘI !!!!
TAk taveňáky a jiné blivajzy nechte doma. Vždyť je tam moře a v něm ryby. To je takový problém poslat chlapa pro ryby ? Pokzud vím, tak i do té nejmenší vesničky (pokud tam není trh) několikrát týdně přijede soukromník , který čerstvý ryby prodává - od sardinek, přes makrely, tuňáky až po krevety. Nabídka samozřejmě závisí na ročním období, ale stačí se zeptat majitele app. nebo nějakého místního souseda a určitě se dozvíte, kdy a kam jít nakoupit. Ještě vás rád vezme s sebou.
A pokud se chcete vymlouvat, že děti by to nejedly, tak tomu nevěřím . Pokud nejsou zvyklé na blivajzy z domu, tak s tím nebudou mít problém.
Pánvička je v každém app., a venkovní gril taky. Takže nabalit brikety, nebo koupit v místním supermarketu, k tomu přidat do tašky spoustu zeleniny, ovoce , přikoupit nějaký plátek vepřovýho nebo telecího a hurá do vaření. Jo, ještě nezapomeňte u mísních přikoupit domácí olivový olej a víno. A cestou domů utrhnout pár větviček rozmarýny. K tomu už swtačí jen sůl !
Omáčky, smažáky a pod. můžete jíst doma.

majkoz
6. čer 2015

Já si třeba i doma zamrazila dejme tomu vepřový s hráškem, boloňskou nebo jinou na špagáty,polívku atd, s sebou kuskus, těstoviny atd ., páč jsem nevěděla, jak to tam bude s trhem, no né že bychom "to" z domova nesnědli, ale čerstvá zelenina je holt čerstvá a ovoce jakbysmet... Jó a myslím, že někdo tu uváděl lívance!!! To jsem si sebe samu představila, jak v pařáku si ještě trochu přidám a stojím nad plotnou a dvě hodiny smažim lívance pro pětičlennou rodinu, to, prosím, raději snad lančmít 😝
A výborný pro hladový krky-doma si namíchat tzv. hrstkovku: hrách, čočka(i červená), fazole, cizrna, oves. vločky(ty to pak hezky zahustěj), třeba i ňáký to obilí a popř. sušená kořenová zelenina...Vzpomenout! si den předem, namočit, druhý den uvařit, jednou dochutit citrónem na kyselo, jindy česnekem a majoránkou, popř.kousek uzenýho a nebo i kaše se z toho dá spáchat...A pak se samozřejmě jít proběhnout 😀

imedeen
7. čer 2015

Holky,já myslím,že není třeba všechno komentovat slovy: to je blivajz,to bych snad na dovolenou ani nejela,apod. Jsme tady asi vesměs dospělé ženy a vše se dá napsat bez těchto zbytečných a urážlivých komentářů. At´si sama tazatelka vybere,co ji bude k jídlu vyhovovat. Každý se snaží pomoci a někomu prostě takové vaření vyhovuje.

pamal
9. čer 2015

Jedeme do Chorvatska do apartmánu a mám to rozmyšleno takto.
- vezmu s sebou toustovač a udělám tousty - mohou být k snídani, na pláž, k večeři
- děti jsou zvyklé mít každé ráno kaše, takže přibalím vločky, koupím na místě mléko a udělám kaši, kterou můžou mít případně i k večeři. Stejně tak milují puding, takže opět uvařím ve větším množství, dám do ledničky a může být k odpolední svačině.
- budu mít doma ve sklenkách zavařené maso, které jenom vyklepnu a chvíli ohřeju, k tomu těstoviny či rýže a salát.
- koupila jsem si dvě kvalitní konzevy uzeného masa a k tomu opět těstoviny, příp. brambory
- taktéž jsem koupila jednu sklenku kvalitních zavařených párků - k snídani či večeři
- přemýšlím i na hermelínem na grill a k tomu salát
- upeču perníčky, které si vezmem na pláž

A nebudeme se bránit ani obědům v restauracích při pláži. Vloni jsme si dávali "miešane maso pro 2 osoby" a najedli se s námi v pohodě i naši dva malí.

Večer při korzu po městě si dáme palačinky, pizzu či něco z pekárny. Večeře si děláme rychlé vlastní z výše uvedeného, protože děti chtějí na různé atrakce (trampolíny apod.) a čekání v restauraci by protrpěli anebo, kdyby jsme na ni šli až po atrakcích, tak by tam usli (s čímž máme zkušenost🙂