Maminky z dvojcata.cz
Ahoj holky,
tak šup šup 🙂 ať jste tu...
Stručné shrnutí
- Maminky po porodu v diskuzi zmiňovaly několik přístupů k hubnutí: dieta podle krevních skupin (empatia.cz), dieta Lenky Kořínkové a dělená strava jako dostupné možnosti jídelníčků a rozpisů.
- Většina diskutujících doporučuje pravidelné jídlo 5× denně, dostatek tekutin (min. 2 l) a pohyb (plavání, chůze, step, fitbox, spinning nebo chůze s krokoměrem) jako primární metody pro úbytek váhy po porodu.
- V diskuzi byly zmíněny komerční přípravky a pomůcky s rozdílnými zkušenostmi: Alli (orlistat) a Meridia (sibutramin) s hlášenými nežádoucími účinky, Ab Rocket a L‑karnitin jako doplňky, a doporučení používat e‑kalkulačku na www.flora.cz a krokoměr (www.10000kroku.cz) pro monitorování.
Nejčastější otázky
Q: Co je to dieta podle krevních skupin a kde najdu konkrétní jídelníček?
A: Dieta podle krevních skupin byla v diskuzi prezentována s odkazem na článek na Empatia.cz (http://www.empatia.cz/pro-zdrave-telo/krevni-sk...) a uživatelky sdílely, že existují tabulky s doporučeným složením jídel podle skupiny.
Q: Jak spočítat denní energetický příjem pro pomalé hubnutí?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že pro pozvolné hubnutí lze cílit kolem 7 000 kJ/den a že denní příjem lze počítat pomocí e‑kalkulačky na www.flora.cz.
Q: Jaké nežádoucí účinky hlásily ženy po lécích na hubnutí zmíněných v diskuzi?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že Meridia vedla u jedné osoby k úbytku 7 kg za 2 měsíce, ale také k nauzee, zvracení, bolestem hlavy, bušení srdce a abnormalitám jaterních testů; u Alli uživatelka uvedla počáteční užití 5 tablet s pocitem nevolnosti a následné snížení na 2 tablety denně.
Q: Jaký pohyb a pomůcky doporučily účastnice pro maminky po porodu?
A: Doporučovaly se plavání, rychlá chůze, stepper, step aerobik, fitbox, spinning, cvičení na míči a používání krokoměru; za krokový cíl byla zmíněna kampaň 10 000 kroků a web www.10000kroku.cz.
Q: Kde najdu online cvičení a cvičební DVD uvedené v diskuzi?
A: V diskuzi byly zmíněny online lekce na Hejbejse.tv (http://www.hejbejse.tv/on-line-televize), DVD cvičení s pilates a cvičení z Mladé fronty a prodej na CoreWellness.cz (http://www.corewellness.cz/flash/).
Q: Fungují přístroje typu Ab Rocket nebo výrobky z teleshoppingu?
A: V diskuzi jedna účastnice napsala, že Ab Rocket na ni neměl patrný účinek, a více příspěvků vyjadřovalo skepsi vůči výrobkům z teleshoppingu; konkrétní účinnost nebyla podložena kontrolovanými daty.
Q: Je lepší jíst 5× denně a pít vodu, nebo držet hladovku?
A: V diskuzi převažoval názor, že jíst pravidelně 5× denně a pít hodně vody (min. 2 l) je udržitelnější strategie; hladovky byly zmiňovány jako krátkodobě účinné, ale s vysokým rizikem jo‑jo efektu.
Q: Jak rychle se dá realisticky zhubnout po porodu podle zkušeností v diskuzi?
A: V diskuzi se uváděly individuální výsledky: např. 4 kg za měsíc při snížených porcích a fit chlebu, 1–3 kg týdně u přísnějších režimů u některých žen, ale účinky se lišily a několik diskutujících hlásilo návrat kil po ukončení restriktivních diet.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho diskutujících doporučuje jíst 5× denně, pít hodně tekutin a zařadit pravidelný pohyb jako první kroky hubnutí po porodu.
- Řada žen hlásila problémy s povolenými břišními svaly a rozestupem po porodu a zmiňovala potřebu cílených rehabilitačních cviků nebo pilates.
- Krátkodobé drastické diety (např. „tukožroutská polévka“) často vedly k rychlému úbytku hmotnosti, ale také k pozdějšímu návratu kilogramů.
Sporné názory
- Dieta podle krevních skupin: jedna strana uvádí, že „funguje“ a pomohla zhubnout (konkrétní případy), druhá strana zmiňuje, že doporučení jsou omezující a ne vždy praktičtá.
- Farmakologické přípravky na hubnutí: jedna možnost je užít Alli nebo Meridia kvůli úbytku váhy, druhá možnost varuje před nežádoucími účinky včetně problémů s játry a kardiálními příznaky.
Otevřené otázky
- Jaká je dlouhodobá bezpečnost a účinnost přípravků Alli a Meridia u žen po porodu a u kojících matek?
- Kdy a jak bezpečně zařadit břišní cviky (např. sedy‑lehy) po porodu při rozestupu břišních svalů?
- Jaké konkrétní jídelníčky jsou udržitelně nejúčinnější pro různé typy žen po porodu (krevní skupina, stav laktace, metabolismus)?
Zmíněné značky a firmy
Empatia.cz, Flora.cz, 10000kroku.cz, CoreWellness.cz, Hejbejse.tv, Mladá fronta, Modrý koník, Seznam.cz
Zmíněné produkty a metody
dieta podle krevních skupin, Lenka Kořínková (dieta), dělená strava, tukožroutská polévka, Alli, Meridia, Ab Rocket, L‑karnitin, krokoměr, e‑kalkulačka na www.flora.cz, 10 000 kroků (www.10000kroku.cz), pilates, stepper, step aerobik, fitbox, spinning, plavání, cvičení na míči, sedy‑lehy (crunches), fitness chleba, domácí pekárna, cvičební DVD
Místa a osoby
Uherský Brod, Ostrava, Svitavy, Moravská Třebová, Běchovice, Lenka Kořínková
Dobré ránko,tak mě nějak skolila teplota,ale tchýně si vzala kluky a vrátí je až odpoledne tak budu moct chvilku ležet,ani do práce nejdu.Jinak já včera neodolala a vlezla znova na váhu no a světe div se zase kilčo dole,tak jsem se hned odměnila čokoládou horkou z automatu,fuj to bylo sladký,že ted sladim kafe umělým sladidlem a cikr jsem odbourala,tak se mi to lepilo na jazyk.Jinak já jím vícezrné pečivo a tmavý chléb taky se snažím normál jídla i když mín oleje a tak a hodně zeleniny,ale malé porce na malé talířky. 🙂 🙂 🙂 ,Ale už jsem se taky přichytila,že automaticky oblíznu lžičku po smetánku,když dávám klukům,nebo sem tam nějaký drobek ze sušenky... 😀 😀 😀
ahoj holky, teda gratuluji vsem co uz shodili, ja se nevazim..ale mam pocit, ze i kdyz se snazim tak na tom asi budu nejhur, ale jen to pomysleni me pekne depta..i kdyz se ma myslet jen a jen pozitivne ... tak uvidime.
bisonkova: take by me zahimalo jakou dietu drzis ..a jakou mas ks? díky za odpověd.
Ahojky holky. To není dieta,jím menší porce na malé talířky,tmavé pečivo,hodně zeleniny jako přílohy,ale dám si i normal jídlo,ale jen málo no a 5x denně.1 týden jsem jedla jen mín,2 týden jsem to rozjela jako by na dělenou stravu a shodila jsem 4 kg no a ted od pondělí už bych tomu dělená strava neříkala 🙂 i když se snažím,ale měla jsem i guláš 🙂).Já si říkám,že je na mě co shazovat,proto to jde,ale čekám,že tak za 2-3 týdny se mi vha zastaví a bude záležet na mé vůli,jestli vydržím a pak to zase půjde.
A i trochu pohybu,ale s tím to nepřeháním.
Jinak krevní skupina jsem A.
A Lenčo já tomu taky nevěřila a vidíš,chce to jen vydržet a nemyslet na to,ber to jako zábavu.
Jo a jím jen do 18hod a když se nestihnu najíst,tak si dám jen zeleninu třeba 2 rajčata.
A ještě dodám,že dere v před,že mi nikdo nevěřil,hlavně chlap doma,že zhubnu,páč vědí jak miluju jídlo a hlavně v noci jsem ujížděla dost často na číně a hranolkách,taky si jí udělám no ale bez těch hranolek jen zeleninku a třeba chléb tmavý a samo málo oleje
Ahoj, já se dneska musím přiznat, že hřeším, děti jsem uložila a vratil se mi dřív manžel z práce, tak jsem si rozdělala vínečko.
Tahezký ráno všem.
Jak to jde?Já včera večeřela až při ordinaci 😔 😔 😔 hrůůůza.
Co vy ?
Danča
ahoj holky,
já byla včera šikovná. Žádné sladké, večer jsem jedla naposledy v 18 hodin, pak jsem ještě večer vařila kuřecí polévku s mrkví, tu mám k obídku, vzala jsem si jen kousek uvarene mrkve, jinak ani jsem neochutnala ... takjsem zvedava na dnesni obidek ... 🙂 tak snad dnesek bude min stejne uspesny jako vcerejsek.
dankar: to nevadi, pokud jsi sla spat cca po 10 tak to je v pohode 🙂
Ahoj,no já v půl sedmé,docela to stíhám do těch sedmi,on i manža nechce dýl jíst tak i tu večeři nachystá 😀
Už jsem měla pokušení skočit na váhu,ale nenene až v pondělí!
Ahoj holky! Jak to jde? Já se snažím, sem tam zahřeším, tak uvidíme. Dnes jdeme na oslavu narozenin a zítra do Brodu na tradiční jarmark, chjo, snad odolám těm všem dobrotám ... hlavně trdelníkům 😅 . Přeji všem hezký víkend. Dáša.
Ahoj, mě to jde na prd, cejtím se nějaká nafouklá. Sice nehřeším, kromě toho vína, ale asi to dolu půjde hodně těžko. 😒 Prosím tě co to je trdelník????
Hani, trdelník je takový dutý válec z těsta, asi nějakého kynutého. Peče se to přímo ve stánku a pak se to hned obalí ve směsi s ořechy, nebo ve skořici, kokosu, ... podle chuti. A je to hříšně dobré 😠. No, mě navíc začala perioda - takže jsem šíleně nafouklá, a navíc mám strašnou chuť na sladké, tak snad to nějak přežiju 😖. A vzhledem k tomu všemu mám obavy, že i když jsem se drželo, váha dolů neklesne. Uvidíme, pa pa 😉
taky zdravím,já ty víkendy moc nezvládám,vždycky někam s manžou a dětmi vyrážíme-pravidelné jídlo ani náhodou nestíhám....
Dášo to budeš jednička jestli odoláš na narozkách a na jarmarku---pak se pochlub 😀 😀 😀
Jdu sekat zahradu tak si trochu zacvičím se sekačkou.Danča
Ahoj holky,no my měli dneska sladký oběd 😅 ale dala jsem si míň než obvykle.No a pak ještě přikvačila tchýně se štrůdlem 😀 neodolala jsem a jeden kousek jsem si teda dala. 😝
Dobré ránko
Holky já jsem zhřešila a to celý víkend.Já jsem na sebe tak naštvaná to je hrozný ☹ .Sakriš proč má člověk takový problém s vůlí ach jo 😒
Dobré ráno!!!!
tož se hlásím jako první....váha 69kg takže velká 0 ☹ budu se muset nad sebou zamyslet.Tak jsem zvědavá na vaše výsledky a snad jste dopadli po prvním týdnu líp jak já 😉
Dobré ránko, tak já jsem byla od čtvrtka do neděle u mamky v Praze a to byl masakr....štrůdl, výpečky se zelím a knedlíkem, smažený sýr, pizza.....no co k tomu říct.... 😒 Dnes ráno mám 73,4Kg.......ach jo....moc mi ta dieta nejde 😖 ...ale tak znáte to...jak se jede k babičce...u nás se teda alespoň vždycky žere úplně neskutečně...
Dobré ránko tak jsem hupla k sousedce na váhu a i přes můj neštastný víkend ☹ mám 75kg -1kg 🙂
Ahoj kočeny,
tak hlásím 73,5kg -1,5kg = možná by se mi ty 2 kg povedly, ale to bych nesměla být v sobotu na Hrnčířským jarmarku, kde náááádherně voněly langoše 😉. Tam jsem ještě odolala, ale včera jsem podlehla a udělali jsme si je doma ☹. Ale i tak jsem vděčná 🙂, tak snad si to další týden nepodělám 😀.

já mám pocit že jsem četla že se pije ráno, taky ho tak teda piju,jj ted to čtu začít ráno malou sklenicí teplé vody s vymačkanou šťávou z 1/2 citronu, napomáhá to omezení tvorby hlenu v trávícím traktu a podporuje to vylučování.