Chci dítě, ale říkám si, zda není brzo. Je mi 24 let
Ahoj vsem uz ve 20 jsemsi rikala ze bych chtela dite, ale rikala jsem si ze jsem byla dost mlada a casu dost, uteklo par let 4 roky presne a ja mam zas otazku zda opravdu neni cas nebo je to normalni vek??? Co myslite?
Stručné shrnutí
- Gynekolog Antonín Doležal uvádí, že biologicky optimální věk pro první těhotenství je zhruba 18–25 let.
- Pro páry s potížemi s početím jsou zmiňovány možnosti jako IVF, změna životního stylu, užívání Nosifolu nebo Fertilanu, vitaminu E, a cvičení podle Ludmily Mojzisové.
- Praktická rozhodnutí před početím zahrnují ověření partnerovy podpory, stabilní příjem, bydlení a dostupnost rodinné pomoci; vědci v diskuzi uvádějí 20–24 let jako ideální rozmezí a 1. těhotenství po 38. roce jako vysoce rizikové.
Q: Jaký je biologicky optimální věk pro první těhotenství?
A: Gynekolog Antonín Doležal uvádí zhruba 18–25 let a vědci v diskuzi specifikovali 20–24 let jako ideální rozmezí pro první těhotenství.
Q: Co dělat před vysazením hormonální antikoncepce, pokud chci otěhotnět?
A: Některé ženy v diskuzi popisovaly postup vysazení HA a téměř roční sledování návratu a pravidelnosti menstruace; doporučený krok je sledovat, zda tělo bez HA funguje, než začnete plánovat početí.
Q: Jaké doplňky a metody lidé zmiňují při potížích s početím?
A: V diskuzi byly zmíněny Nosifol, Fertilan, vitamin E, L‑karnitin, L‑arginin, cílené cvičení podle Ludmily Mojzisové a zlepšení kondice muže kvůli pohyblivosti spermií; také byla uvedena metoda IVF jako možnost.
Q: Kdy zvážit IVF nebo odborné vyšetření plodnosti?
A: IVF byla uvedena jako řešení pro páry, kterým se nedaří otěhotnět dlouhodobě; pokud početí trvá měsíce až roky, doporučuje se konzultace s gynekologem či fertilitním centrem.
Q: Jaké zdravotní riziko roste s věkem matky?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že s věkem roste riziko vrozených vad a onemocnění; první těhotenství po 38. roce je považováno za vysoce rizikové.
Q: Jaké praktické věci si zajistit před početím?
A: Mezi konkrétní faktory patří stabilní zaměstnání a příjem, vhodné bydlení, úspory, partnerova emoční a finanční podpora a dostupnost rodinné pomoci (babičky, dědečkové, tetky).
Závěry z diskuze
Shoda
- Věk není hlavní faktor; důležitější je partnerova podpora, stabilní příjem, bydlení a dostupnost rodinné pomoci.
- Z biologického hlediska se často uvádí, že 20–25 let je pro první těhotenství příznivé období.
Sporné názory
- Někteří zastávají názor "čím dřív, tím líp" kvůli biologii a energii, zatímco jiní doporučují odložit kvůli studiu, kariéře a finanční stabilitě.
Otevřené otázky
- Jak dlouho bude trvat otěhotnění u konkrétního páru a kdy vyhledat specialistu?
- Jak se změní partnerova role a vztah během těhotenství a po porodu?
- Do jaké míry pomohou doplňky stravy a cvičení (Nosifol, Fertilan, vitaminy, cvičení Ludmily Mojzisové) konkrétním párům s neplodností?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
Nosifol, Fertilan, vitamin E, L‑karnitin, L‑arginin, cviky Ludmily Mojzisové, IVF, hormonální antikoncepce (HA)
Místa a osoby
Antonín Doležal, Ludmila Mojzisová
@julie89 Já rodila týden po 24. narozeninách🙂 Brzy není, jestli se na to s partnerem cítíte🙂
@julie89 Ahoj, já myslím, že je to akorát. Já mám teď kousek do porodu a letos mi bude 24. Nepřipadá mi to nějak zvlášť brzo. Záleží, jestli máš práci, kde bydlet, stálého přítele atd.
Já měla první skorem ve 24 letech a nelituju malá je poklad🙂 Nemohla bych čekat třeba do 30 nebo tak a měla jsem i menší zdravotní problémy takže jsem ráda že se vůbec povedlo...
Mě je 24 a mám doma skoro 3letého klučíka podle mě už máš nejvyšší čas, já říkám čím dříve tím lépe, pak můžou nastat zdravotní problémy a nemusí to pak jít.
ahojky mqě je 24let a o mimi se snažíme už 4roky myslím že určitě není brzy podařilo se mám ivf ,ale po nějaké době bylo po všem a i když mi bylo 23 ta to v člověku zanechá smutek a jak ozoruji děti na ulici s rodiči tak se těším na další pokus a doufám že výjde🙂
Věk není všechno. Důležité je, jestli máš dobré startovní podmínky pro mimi - partnera/manžela, dostatečné finance a chuť na to mít děti. Po porodu se vše změní. 😉
Já se vdávala ve 22, otěhotněla dva týdny před svatbou a teď mám jen pár dní do porodu. Manželovi je 27 a oba víme, že zrovna u nás je to nejlepší čas pro to mít mimi. Budeme mladí rodiče, plni energie, ale zároveň už jsme si taky stihli v životě něco zažít a užít. 😉 😀
Ahoj, přesně za měsíc mi bude 26 a rozhodli jsme se s manželem (tomu bude v létě 31), že už je ideální čas. Ještě třeba před rokem nebo i před půl rokem jsme si nebyli úplně jistí a to asi člověk není nikdy, ale najednou se na to tak nějak vnitřně cítíme. Takže po zimní lyžovačce hurá do akce 🙂 Jinak HA jsem brala nepřetržitě 10 let, tak jsem ji vysadila už téměř před rokem, abych měla čas zjistit, zda vůbec bez ní moje tělo funguje - jestli dostanu menstruaci, zda bude pravidelná, atd. Abych se pak jednoho dne nedivila :( Naštěstí se zdá, že vše funguje tak, jak má 🙂
No a do dostudování druhé VŠ mi taky chybí ještě rok a kousek, ale co, proč by se to nedalo zvládnout s mimčem.
Já toužím po mimču od 16, co se mi narodil mladší brácha 😀 to mi přišlo brzo, ale 24 už je určitě fajn, záleží jak už někdo psal, jestli máte kde bydlet atd...ale i to se dá vždycky nějak zařídit. Jinak je mi 22 a rodím v červenci..pro mě už skoro pozdě 😀
Já jsem první cítila, že chci v 22 a pak co dva roky to na mě přišlo, nakonec první bude ve 30, víš není to jen o tobě, musí být připravený i tvůj partner na to být rodičem, jsem ráda, že jsem si počkala, sice mě to předtím tak nepřišlo ale teď už vím, že to stálo za to a navíc stihla jsem se za ty roky toho hodně naučit, něco si odpracovat a užít, takže to bych dřív jistě neměla šanci.
Ahoj, mně bude 25 a ve dvaceti se mi narodil první syn a ve 23 druhý syn. Oba byli plánovaní a já i manžel jsme moc rádi že je máme. Dokonce tak moc, že se chceme začít snažit o třetí 😉
Já měla prvního syna ve 22 letech, druhého ve 26. A slyšeli jsme z okolí (hlavně tchýně) že jsme mladí (já v době početí 21, manžel 27, rok po svatbě, bydlení v RD 3+1) 😉
Trochu nevýhodou je to, že ve svých 34 letech se necítím zas tak stará a chtěla bych to zažít ještě jednou...
Projevily se ale teď u mě mutací genu, tak jsem ráda, že ty dva mám.
Já mám teď čerstvě 25 a jsem v 6. měsící a kdybych měla tu možnost, otěhotněla bych už dřív, strašně se těším, že moje děti až budou dospělé, že ještě nebudu úplná stařešina a že si pak užiju i nějaké cestování. Teď jsem naladěna na to mít děťátko a být maminka, až někteří mí spolužáci teprve budou hlásit děti do škol, já je už budu mít z domu a budu si užívat svobodu, vnoučata a tak. Tak si to teda nějak zidealizovaně představuju :D
Já měla první dítko ve 22 a druhé ve 33,letos mi bude 37 a přemýšlím o třetím 🙂
@julie89 kdyz jsem porodila prvni dceru,tak mi za 14 dni na to bylo 23. A jsem neskutecne rada za to,ze svoje prvni dite jsem mela takhle brzo.Ted cekame druhe a me je 27. Je to pecka. Male krasne stiham,mam spoustu energie,neberu veci tak upjate jako maminky kolem me,ktere maji deti az po 30, tolik veci neresim, beru je s nadhledem,protoze dcera je prece male dite, nejsem z ni unavena ani ted co jsem tehotna, dokazu s ni radit jako male dite.Nemam vubec pocit,ze by mi neco uniklo ze spolecenskeho party zivota a to jsme s holkama chodily na party kazdy vikend. Ty kluby se nezmenily,potkam tam stejne furt ty same lidi,hudba se nezmenila, a radeji pojedu s detma za sportem nebo na vylet,obohatim ducha,poznam neco noveho,nez abych vyspavala kocovinu.Je to zbytecna ztrata casu.Muj zivot v podstate zacal az s mym muzem a nasi dcerou a diky bohu,ze tak brzo. Az budou druhemu prckovi 3 roky,me bude 30, furt budu mlada a budu mit energii na to si vybudovat karieru a uzivat zivota s rodinou. A az deti odrostou? Tak budu furt mlada na to,abychom jsme si mohli s muzem uzivat zivot jen my dva.
je mi 21let..a uz od 17 let se s pritelem snazime mit miminko a porad nic jsem z toho uplne na nervy ..strasne si preji mit miminko .
@julie89 Pokud máš dobrého partnera, tak jistě brzy není. Já pořád čekala, až přijde ten pravý... Měla jsem první dítě skoro v 35 a musím říci, že to je opravdu pozdě. Lituji dnes jedině toho, že jsem nezačala dříve.
Měla jsem první v 20 letech a neměnila bych. Krásně jsem si to užívala 😉 Tenkrát jsme se sice o miminku bavili, ale těhotenství bylo krásné překvapení 🙂
@pink84 ahoj četla jsem tvůj příspěvěk z ledna a koukám že se zadařilo...tak to je super...můžu se zeptat jestli přirozeně nebo uměle?
já měla první taky ve 24 letech, sice to bylo překvapení, ale přijde mi to akorát🙂
@ladkaspackova ahoj,doktori nam 6 let tloukly do hlavy ze nikdy prirozene neotehotnime,ale na IVF jsme jit nechtela a nevzdavali to....povedlo se prirozene😄a stacilo jen cvicit cviky podle Ludmily Mojzisove a papkala jsem Nosifol a jejdaaaa hned dalsi cyklus se nefostavila Ms😊Jeste musim podotknout ze manzelovi jsem teda kupovala pravidelne vitamin E a zacal taky cvicit teda ve fitku ale pry to chlapum pomaha na pohyblivost spermiim🙂) do toho papkal takove ty doplnky na cviceni co obsahuje L-karnitin,L-argininu nebo vse najde v tabletkach Fertilan ty taky obcas papkal....I kdyz u vas treba neni problem u spermii stejne to neuskodi🙂)) drzim palce!!! hlavne na to moc nemyslet,a v okamzik kdy to budete nejmin cekat to prijde!!! My byli s toho v soku asi tyden😄
@pink84 hrozně pěkně se to čte...moc gratuluji...já bych ještě potřebovala něco na hlavu abych to nevzdávala a něco pro to začala dělat...ale asi nemám sílu něco pro to dělat víc než se jen snažit... ☹
Taky mám 24 a určitě není ani brzo ani pozdě, pokud jsi si jistá partnerem ,tak není co řešit 😉

@julie89 Ahoj...me je bude v lete uz 30 let a od 24 let se s manzelem snazime otehotnet☹
u nas neni zjisteny problem oba jsme uplne zdavy🙂 Takze verime ze se jednou musi zadarit....
na druhou stranu jsem rada ze jsem ve 24 letech vysadila antikoncepci,a zacaly se snazit...
nikdy nevis zda to pujde nebo ne...Dnes je bohuzel takova doba,vic a vic paru ma problem s otehotnenim☹
Verim ze se urcite zadari....
Tim jsem ti chtela rict ze pokud chcete oba mimiko jdete do toho protoze opravdu nikdy nevim kdy se vam zadari zda to pujde trvat mesic nebo 5 let☹