icon

Dá se otěhotnět týden před menstruací?

avatar
chrisula
6. kvě 2013

cyklus mam 29 dni,jde týden před menstruací otěhotnět?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 8. čer 2026 · 158 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Otěhotnět týden před očekávanou menstruací je možné, pokud dojde k pozdní ovulaci v tom období; plodné dny závisí na momentu ovulace a u různých žen se liší.
  • K určení ovulace a plodných dnů slouží metody jako ovulační testy (LH testy), měření bazální tělesné teploty (BT) a ultrazvuk u gynekologa; v diskusi byly zmíněny i konkrétní testy jako Mamatest.
  • Krátká luteální fáze ztěžuje uhnízdění oplodněného vajíčka; v diskuzi se uvádí luteální fáze typicky 11–16 dní, s uváděnou minimální délkou 9–10 dní, a jako možné podpůrné prostředky byly zmíněny pyridoxin (vitamin B6) a bylinné prostředky.


Q: Dá se otěhotnět týden před menstruací?
A: Ano, pokud u ženy nastane ovulace zhruba týden před očekávanou menstruací; v diskuzi se uvádí, že luteální fáze bývá obvykle 11–16 dní a jako minimální délka se zmiňují 9–10 dní, takže pozdní ovulace může umožnit oplodnění.

Q: Jak zjistit, kdy mám ovulaci?
A: V diskuzi byla doporučena kombinace metod: ovulační testy (LH testy, např. Mamatest), měření bazální tělesné teploty (BT) a sledování hlenu a čípku; gynekolog může ovulaci ověřit ultrazvukem.

Q: Kdy dělat těhotenský test po rizikovém styku?
A: Doporučení z diskuse bylo počkat do dne očekávané menstruace nebo asi 14 dní po styku; některé testy mohou ukázat výsledek dříve, ale 10 dní po styku bývá často brzy.

Q: Co znamená slabá druhá čárka na těhotenském testu?
A: Slabá druhá čárka může indikovat nízkou hladinu hCG v moči, tedy rané těhotenství, nebo hormonální rozhození; v diskuzi se doporučilo kontaktovat gynekologii a/nebo nechat vyšetřit krevní hCG pro potvrzení.

Q: Pomůže vitamin B6 (pyridoxin) při krátké luteální fázi?
A: V diskuzi uživatelky uváděly, že vyšší dávky pyridoxinu (vitamin B6) mohou pomoci postupně prodloužit luteální fázi a v některých případech vedly k početí během několika cyklů; pyridoxin je dostupný v lékárnách.

Q: Jak fungují ovulační testy a jak dlouho po pozitivním testu nastane ovulace?
A: Podle diskutujících nastává ovulace obvykle do 12–48 hodin po pozitivním ovulačním (LH) testu; poté může čárka na testu rychle slábnout, takže testovat je potřeba sledovat průběžně.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Otěhotnět lze v době, kdy u ženy probíhá ovulace; plodné dny jsou individuální a nelze je spolehlivě určit bez sledování.
  • K ověření ovulace se běžně používají ovulační testy, měření BT a ultrazvuk u gynekologa.
  • Krátká luteální fáze ztěžuje uhnízdění oplodněného vajíčka a v diskuzi se uvádělo, že luteální fáze by měla mít minimálně kolem 9–10 dní.


Sporné názory

  • Někteří diskutující uváděli, že luteální fáze by měla být minimálně 9 dní, jiní uváděli 10 dní jako prahovou hodnotu pro úspěšné uhnízdění.
  • Některé uživatelky tvrdily, že pyridoxin (vitamin B6) a bylinné přípravky (maliník, drmek, jeřáb) prodlouží luteální fázi a pomohou početí, zatímco jiní nezaručovali účinnost těchto metod.
  • Někteří uváděli, že ovulace může proběhnout i vícekrát nebo během menstruace, zatímco jiní tyto případy považovali za méně pravděpodobné nebo způsobené hormonálními poruchami.


Otevřené otázky

  • Jak častý je fenomén dvojí ovulace v jednom menstruačním cyklu u zdravých žen?
  • Do jaké míry a za jaké dávky pyridoxin (vitamin B6) spolehlivě prodlužuje luteální fázi u žen s krátkou LF?
  • Jak výrazně ovlivňují běžné léky (např. antibiotika, analgetika, injekce do zad) načasování ovulace a menstruace?


Zmíněné značky a firmy
Mamatest, Sarapis, Gynprodyl

Zmíněné produkty a metody
ovulační testy (LH testy), těhotenský test (TT, např. Mamatest), měření bazální tělesné teploty (BT), ultrazvuk (UTZ), pyridoxin (vitamin B6), grepový džus, maliník, drmek (vitex agnus-castus), jeřáb, „chytré teploměry“ (cenové rozpětí z diskuse 2 500–18 000 Kč uvedeno jako příklad), hormonální antikoncepce (HA), vysazení antikoncepce, luteální fáze, ovulační krvácení, implantace (zahnízdění)

Místa a osoby
žádné

Strana
z6
avatar
cocococo
29. zář 2016

Test si udělám v úterý. To bude 10 dní od styku 🙂

avatar
lavender19xx
29. zář 2016

@werumka grepový džus, dobrý tip, díky 🙂. Už jsem to psala výše, mám hodně pravidelný cyklus, 28 dní. Dříve jsem měla ten hlen + bolest v podbřišku, v srpnu jsem měla ty bolesti pořád, proto jsem pak šla k té doktorce.. Čípek sleduju poslední měsíc a před minulou MS mi nezměkl, až pár hodin po začátku ms, proto jsem tohle změknutí 24DC brala spíš jako ovulaci než jako signál na ms.

avatar
werumka
29. zář 2016

@lavender19xx Ten čípek to chce sledovat trochu delší dobu, aby sis vypozorovala, jak se standardně v jednotlivých cyklech chová. Před menstruací je změknutí jinak běžné taky. Jinak menstruace se počítá až ode dne, kdy začneš skutečně krvácet - špinění se řadí ještě do starého cyklu.

avatar
petuliee
29. zář 2016

i já otěhotněla před MS ;)

avatar
andelka
29. zář 2016

@cocococo počítej s tím že 10 dní od styku bude spíše bílo. Dělala bych tak po 14 dnech.

avatar
andelka
29. zář 2016

@werumka grepovy džus slyším prvně,to je novinka? Dříve se doporučoval maliník.

avatar
werumka
29. zář 2016

@andelka To nevím, jak moc novinka 😒 .... už o tom vím delší dobu. Ale fakt to zabírá 🙂 Hlavně to nemusíš pít od začátku cyklu, stačí pár dní před ovulací.

avatar
andelka
29. zář 2016

@werumka něco o pozitivnosti grepu jsem slyšela, ale až teď na co vlastně má být. Za mě (když jsem se tím zabývala, kurz a tak, před nějakými 7 lety frčel Sarapis a maliník 😀 koukám že doba pokročila) Na doplnění progesteronu jsem před 5-7 lety zkoušela drmek, a dneska koukám jede jeřáb (zase měřím BT, takže hodlám vyzkoušet) 🙂

avatar
andelka
29. zář 2016

A je nějaké dávkování toho džusu? Teda ne že bych to potřebovala, teď těhotnět nehodlám, ale pořád ještě radím s STM tak na to občas narazím.

avatar
lavender19xx
29. zář 2016

@werumka já vím, že to je krátká doba na sledování, ale minulou ms změkl fakt až pár hodin po začátku krvácení. Teď změkl 24DC a pak před tou ms ještě zase ztvrdl a prodloužil se. Budu sledovat dál 🙂.

@petuliee a ta ms teda ještě přišla, byla normální a projevilo se to až po měsíci? Tady jen každý napíše, že jo, ale už nedodá, jak to probíhalo 😀.

avatar
petuliee
29. zář 2016

@lavender19xx nee nepřišla poslední byla 4.11 po mikuláši sem byla u dr, a ta že tehotná nejsem zvětšená sliznice a nic nenapovídalo, a 22.12 // 4m po porodu to byl teda trošku šok :D

avatar
werumka
29. zář 2016

@petuliee Tak to jsi ale neotěhotněla před menstruací, ale jen se Ti posunula ovulace - to je trochu jiný případ 🙂 Kdybys neotěhotněla, tak by stejně ta menstruace v tom termínu nepřišla a přišla by až +-14 dní po ovulaci.

avatar
werumka
29. zář 2016

@andelka Tři deci denně stačí, nemělo by se víc jak litr. Ale třeba půllitřík není od věci 😀

avatar
petuliee
29. zář 2016

@werumka ovlka se pisunula ale kousek pred MS

avatar
werumka
29. zář 2016

@petuliee Jojo, to se právě může stát 🙂 Ale nedá se pak použát termín, že jsi měla ovulaci dva dny před menstruací, protože ta menstruace by fakticky za ty dva dny stejně nepřišla - termín menstruace se vždycky odvíjí až od ovulace. Do té doby je to jen plus mínus autobus (u někoho větší autobus, u někoho jen malej 😀)

avatar
petuliee
29. zář 2016

@werumka ona to byla shoda nahod ted dle mereni je klasicky uprostred cyklu 😁

avatar
werumka
29. zář 2016

@petuliee Jojo, a tenhle ovulační úlet je důvodem nejednoho těhotenství 😀

avatar
petuliee
29. zář 2016

@werumka i pres HA 😉😆

avatar
werumka
29. zář 2016

@petuliee Tak při brání HA normálně žena vůbec neovuluje. Takže když k té ovulaci už dojde kvůli nějaké hormonální nerovnováze, může to být fakt kdykoli. Tys otěhotněla přes HA?

avatar
cocococo
30. zář 2016

Tak ms se stále nedostavila. Po dvou dnech vynechání akorát narůžovělý hlen. Co to prosím může znamenat? Děkuji za reakce.

avatar
lavender19xx
30. zář 2016

@cocococo teoreticky podle toho času to může být zahnízďování vajíčka v děloze, to se může slabě krvácet nebo špinit. Nebo rozjezd ms, těžko říct, je stále ještě brzy.

avatar
pap8
30. zář 2016

Ahoj, já měla cyklus tak 35 dní, pak mi to přišlo jak hodinky přesně po 28. No a počali jsme asi 22. den cyklu. Čtyři dny po očekávané MS byl stále sněhobílý test a ducha jsem měla až 6. den po očekávané MS, tak se neboj, vytrvej, držím palec. Jo a čípek jsem při tom duchovi měla pěkně tvrdej... Každá jsme jiná🙂

avatar
cocococo
30. zář 2016

a může při zahnizďování vajíčka bojet podbříšek jako při ms?

avatar
lavender19xx
30. zář 2016

@cocococo může, i když někdo tu bolest popisuje trochu jinak (tady nemůžu posloužit vlastní zkušeností).

avatar
cocococo
1. říj 2016

Tak jsem ms dnes dostala. Ale o 3 dny pozdeji. Je i tak mozne tehotenstvi ? Styk jsme s pritelem meli presne pred tydnem. Vcera jsem spinila, naruzovely hlen a pak hnedy a dnes uz ta ms se spozdenim..

avatar
lavender19xx
1. říj 2016

@cocococo nechci v tobě vzbuzovat klamné naděje, můžeš ještě vyčkat na další příznaky, ale spíš to vypadá, že ne. Sleduj, jak ta ms probíhá, jestli trvá stejně dlouho, pak uvidíš 😉

avatar
cocococo
1. říj 2016

@lavender19xx Jasný, jsem v pohodě. Teprve před týdnem jsme si řekli, že na miminku budeme pracovat a nebudeme to řešit. Měla jsem 5 dní před ms, tak jsem s tím ani moc nepočítala, vím, že to výjde brzy, takže jsem v klidu..spíš jen se člověk pořád kontroluje a vnímá vše jinak, když ví, že by "z toho" mohlo něco být 🙂

avatar
pap8
1. říj 2016

@cocococo jé, někdy to trvá dlouho, moje sestřenice 3/4 roku, i gynekolog mi říkal, ze půl roku žádnej čas, ať se nestresuju🙂 pak máš pocit, že honíš dvě čárky a ne tu podstatu

avatar
magdalenax
1. říj 2016

Možná jsem to tu už psala. Já jsem otěhotněla těsně po ní....

avatar
cocococo
1. říj 2016

@pap8 vždyt jasny ;) Ja ale verim, ze to ted vyjde. Clovek musi verit 🙂

Strana
z6