Dítě bez svatby
Zdravím, chtěla bych Vás poprosit o Váš názor. S přítelem jsme spolu deset let (oba 26let) a máme, řekla bych krásný vztah a jsme oba moc spokojení. Poslední rok jsem si moc přála, aby přišla žádost o ruku (řišila jsem s holkama na beremku), ale ta se nějak neudála. Resp.přítel naznačování nepochopil 😀 Ted poslední dva týdny zase naznačuje on, jakoby žádost nebyla daleko. Já jsem se však dostala do ještě podivnější fáze, a to je "chtění miminka". Příteli jsem to řekla, a ten to přijal kladně s tím, že musíme dozařídit pár věcí ohledně bydlení, a pak ano. Dítě je teď pro mě prioritou, svatba ustoupila do pozadí, byť vím, že by měla dítěti předcházet. Nelíbí se mi úplně představa toho, že budu vdávat těhotná a ostatní si budou šuškat, že se bereme, protože musíme, a taky svatba s malým prckem je určitě náročnější. O miminko bych se tak chtěla začít snažit co nejdříve, třeba již tuto zimu, ale svatba by tudíž skutečně nebyla. Nebo byla, ale až po narození miminka. Vím, že to není úplně ideální, žít spolu na hromádce a bez oddacího listu. Nevím ale proč, mám zkrátka pocit, že touha po dítěti je silnější. Bojím se však, co na to lidi okolo...
Stručné shrnutí
- V současné společnosti je běžné, že se rodičovství realizuje i bez předchozí svatby; v diskuzi zaznělo, že přibližně 40 % dětí se rodí mimo manželství.
- Sňatek přináší konkrétní praktické a právní výhody jako společné příjmení, jednodušší dědictví, přístup k informacím v nemocnici, vyřízení pojištění a vypořádání majetku; tyto záležitosti lze částečně ošetřit i bez svatby (závěť, životní pojištění, notářské úpravy).
- Svatební obřad lze mnohdy zorganizovat rychle (příklady z diskuze: obřad za 9 dní, přípravy 2 měsíce při 4. měsíci těhotenství) a financovat dary hostů (v diskuzi příklad 60 hostů a hrazená svatba z darů).
Nejčastější otázky
Q: Jak vyřešit příjmení dítěte, když rodiče nejsou manželé?
A: Dítě může mít příjmení po otci, pokud otec otcovství přizná; alternativně dítě nese příjmení matky; zápis jména a otcovství se řeší v porodnici a na matrice při vyplňování rodného listu.
Q: Jaké právní kroky lze udělat bez sňatku, aby byla rodina chráněná?
A: Doporučované kroky jsou sepsat závěť, sjednat životní pojištění na partnera, uzavřít majetkoprávní ujednání u notářky a mít vyřešené pojistky, čímž se zmírní rizika vyplývající z absence manželství.
Q: Jak rychle lze stihnout svatbu, pokud je žena těhotná?
A: Z praxe v diskuzi: svatba může proběhnout za dny až měsíce (uvedeny příklady: obřad za 9 dní; přípravy cca 2 měsíce; svatba ve 4. měsíci těhotenství), stačí domluvit datum, místo, oddávajícího, šaty, oblek a restauraci.
Q: Jak svatbu financovat, pokud manželé nemají velké úspory?
A: Vhodné řešení uvedené v diskuzi je požádat hosty o peníze místo věcných dárků; příklad: svatba ~60 hostů, kdy se náklady pokryly z peněžních darů.
Q: Jaké jsou praktické výhody manželství pro rodiče a děti?
A: Praktické výhody zmiňované v diskuzi zahrnují společné příjmení, jednodušší vyřizování zásilek na poště, právo na informace v nemocnici, dědictví a nároky typu vdovského a sirotčího důchodu.
Q: Co dělat, když partner váhá s žádostí o ruku, ale chci dítě?
A: Doporučení z diskuze: mluvit otevřeně a na rovinu (nadhodit téma, navrhnout termín svatby), dohodnout se na praktických věcech (příjmení dítěte, matrika) nebo řešit právní ochranu bez svatby (notář, pojištění).
Závěry z diskuze
Shoda
- Dnešní společnost obvykle neřeší, zda se dítě narodí před svatbou nebo po ní.
- Sňatek přináší právní a praktické výhody (společné příjmení, dědictví, přístup k informacím v nemocnici, pojištění), které lze částečně nahradit notářskými a pojišťovacími opatřeními.
- Svatbu lze často uspořádat i rychle a částečně ji financovat z peněžních darů hostů.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují manželství za zásadní pro stabilitu rodiny, dědictví a společné příjmení, zatímco jiní považují manželství za „papír“ bez nutné hodnoty a preferují soužití bez svatby.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální pořadí pro konkrétní pár: svatba nejdříve nebo dítě co nejdříve, když se liší osobní priority a okolnosti?
- Jak dalece by měly obavy z názoru okolí ovlivnit rozhodnutí o sňatku či plánování dítěte?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
zásnubní prsten, snubní prstýnky, kočárek, postýlka, autosedačka, pleny, vyžádání peněžních darů místo věcných dárků, přiznání otcovství, zápis na matrice, sepsání závěti, životní pojištění, notářské majetkoprávní úpravy, vdovský a sirotčí důchod
Místa a osoby
žádné
@japona ja bych pulku baraku pro sebe nechtela, kdyz do toho neinvestuju sve penize, ale v tomto pripade byc h chtela, aby pravnicky patrila cast jejich spolecne dceri - proste az prijde cas, ze to zdedi ona-jako jeho dedicka.....
@drzticka81 Já bych tedy v situaci, co je sisstin (spolecne dítě, ja zajišťuji komplet servis a vzdávám se své prace, budujeme dum pro společný zivot) pulku chtěla🙂.
@drzticka81 Ok a nebo to napsat na dceru - jestli je to mozne. Proste se vyvarovat situace, že ja budu podporovat partnera a on me za pár let vyhodí na ulici..
Já se nestačím divit.. tolik katastrofických scenářů - to je na několik dílů Ordinace 🙂 @sisstin obdivuju tě, ta masírka je slušná 🙂 Baví mě, jak některým maminkám leží na srdci tvůj osud a jaksi neberou v potaz, že vám to pravděpodobně funguje. My máme podobný model a funguje už 9 let v pohodě s tím, že nadstandardy platí vždy ten, kdo to vymyslí a má víc peněz 🙂
Holky, diky za nazory, vazim si toho. Strasne jsem se tu zasekla jak uz dlouho ne na nejake diskuzi, uz tu travim moc casu. Diky a mejte hezky den ;)
@drzticka81 ale jo, ale přece normální je, že když dosáhnu jednoho snu nebo cíle, tak vyhlídnu další. mě to přijde lidské, přirozené. nejde o to jak velké sny, jak velké plány. ono se z toho často mnoho nesplní, ale snění je zadarmo, je to hnací motor, tak to beru 😉 rozhodně pokud jsou všichni v rodině spokojení, tak je to super a je jedno, na jakém základu toho dosáhli a co si o tom myslí ostatní. je fakt, že každá jsme jiná, máme jiné priority i ty startovní pozice, dost nás tvaruje i rodina a nabité zkušenosti a s tím pak holt dál pracujeme a bojujeme.
@sisstin Nee nemyslim si, ze moc kojis ani ze moc nosis, to ani nejde 🙂 A ven s kamaradkama taky moc nemusim, myslela jsem to akorat tak, ze si (ja osobne) myslim, ze je fajn, kdyz partner muze maminku maximalne zastoupit, protoze obcas se to muze hodit. A ten chlap pak i vidi a ocenuje vic to, co ty delas. Heled' hlavne at jsi spokojena a jestli jsi, tak je to dobre. Akorat jsem ti chtela napsat svuj pohled na vec, protoze ja bych to takhle mit nemohla 🙂
@karlajasmine jo, to urcite jo. Ono to tak nejak vyplynulo i tim, jak neni doma no. Ale kdyz jsem ve skole, tak s ni cas travi. Asi kdyby musel, tak by zvladnul i to prebaleni atd. Ale mas pravdu, ze treba noc by byla katastrofa, to si predstavit neumim a i kvuli tomu odkladam operaci zlucniku. No to doufam, ze proste nenastane. Proste v urcitych vecech jsem ja nenahraditelna zatim a nezastoupi me fakt nikdo. O syna se postara v pohode od zacatku, i s nim jezdi sam pryc na nekolik dni.
@sisstin ja jsem sla taky na operaci zlucniku az v dcerinych skoro dvou letech (prvni problemy uz po jejim narozeni), kdyz jsem si byla jista, ze to zvladne 🙂)) a zvladli to s muzem v pohode-i kojeni pokracovalo -kojim doted, ma 2.5 🙂))
@drzticka81 tak dcera je dědička automaticky ze zákona, to nemusejí teď nijak ošetřovat 😉
@blahova_andrea jj to vim........tam je blbe, ze vsechny pripadne deti budou dedici.....vlastne i u vas......s tim pocitate? ze i vasi nevlastni budou mit narok na vas barak?
@kamino možná holky sisstin píšou proto, že jim zas až tak spokojená nepřijde? 🙂 Přijde mi, jak dřív týraný pejsek, co se nesměle krčí u dveří a za to, že na něj páníček nekřičí, nekope ho a nechá ho uvnitř domu, mu oddaně líže ruku. 🤐 Se přiznám, že její příběh je na MK jeden ze dvou, který mě baví sledovat. Jen si občas říkám, jestli je opravdu skutečná... 🙂 Ale jelikož je konzistentní už asi 8 let, tak asi bude 🙂
@drzticka81 no a právě proto musíme majetek pořešit. protože je rozdíl jestli moje nebude nic a vše půjde dětem, takže :4 a nebo jestli teda půlka je moje a až druhá půlka chlapa se bude dělit mezi mě a 4 děti. proto říkám, u nás svatba a majetek...vyloženě z rozumu. nehodlám budovat a platit, aby to pak shrábla ex.
@blahova_andrea takhle to resil muj tatka- mam dva o dvacet let starsi sourozence -s mou mamkou koupili dva byty a aby nedostali oni nic ( sestra je bohata a zaobstarana, bratr zije v kanade a taky se nema zle)- byty byly ihned prepsany do vlastnictvi moji mamky s tatkovym svolenim - ted mam oba uz ja (jeden je bratra, ale toho by urco nekdo oskubal).......
@drzticka81 no tak to u nás zas až tak nebude. rozhodně je nehodláme vydědit, ale oni mají i svou další rodinu, moji mají jen mě. já na ně musím myslet a zajistit je, takže je potřeba, aby v případě neštěstí v rodině byl většinový podíl domu můj a mých dětí. jednou se to bude muset řešit dál. buď je vyplatit my, aby měli děti pak klid nebo teda děti, kdybychom to my nestihli, ale to už je moc daleko, na to teď nemyslím. musíme se dopracovávat postupně 😅 na mě to celé asi ani napsat nemůže, když hypo je na něj, ne?

@drzticka81 Nikde není psáno, že se musí brát (pokud se boji dluhu manžela). Ale nepřijde mi fer, aby vše financovala skoro sama a chlap si syslil do svého baráku. Mel by si uvědomit, že dítě a pece o dítě něco stojí a třeba ji mesicne posílat nějakou částku (nebo nechtít pulku nájmu). Sisstin by si mohla spořit na horší časy/dovolenou/krouzky pro deti.. Čemu pomůže, že po nem nic nechce? Bude si ji za to vic vazit? Ne, bude ji buzerovat čim dal víc, a ve svým baráku tuplem.. a jsme zase na začátku s igelitkou v ruce. Zaplatpanbu za garsonku..