icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
katka22r
8. led 2010

bru noc

avatar
katka22r
9. led 2010

kocky kde ste vsetky_?

avatar
bambi7
9. led 2010

cafte babulky tak ako vikendujete?
akurat dal malu mm do postielky dnes je dako unavena a ta si tam sadla 😅 ledva kuka .....
boli sme vonku teda sli sme aspon do obchodu po chlieb a tak prsalooo otrasne pocasie...
vidim ze vsetky oddychujete tak vam prajem peknu nedelu 😉

avatar
mili1
9. led 2010

Ahojte babulky,,, ja som dnes taka unavena.. maly je uz treti den velmi zly a nechce spat, ak ho dam na chrbat v momente je na bruchu a nie aby lozil ale oprie sa o brusko a je ako tulen... 😀 zacne mrncat a to robi cely den 😒 inac je unaveny , ocka sa mu zatvaraju a on nie a nie spat a vcera zaspal o 22. a to od 14 nespal vobec...dnes sme sli na prechadzku a zaspal v kociku a spal 3 hodiny.... v postielke nechcel spat a to spaval doteraz stale zaspal bez problemov 😉 🙂 neviem ci mu idu zubky ale ziadne mu nevidno 😒
Dufam ze to prejde a bude zasa dobry.... 😉 🙂klop klop
Takze nejako sa mi nedari zaciatkom roku s nicim 😒
Vy sa ako mate??? prajem pekny zbytok vikendu...

avatar
bambi7
9. led 2010

ahoj moja to mi je luto ze nespinka dobre ale dnes sa nedalo ani malej spat bola velmi unavena a po chvilke v postielke uz plakala tak sme ju este dali k nam a hrala sa do 21h ...no musime dufat ze sa to spravi 😉

a neboj vsetko bude zasa ok 😉

ja este kukam po nete ani sama neviem co 😀 dnes som daka cula 😀 co sa nestava

tak prajem dobru noc

avatar
katka22r
10. led 2010

dobre ranko...no mili aj mne je luto ze nemas vsetko podla svojhich priani ale ono sa to zlepsi 😉

avatar
mabe
autor
10. led 2010

nazdarek devcata,

tak kacena se pece. uvidime, co z toho vznikne. 🙂 Polivka se taky dela v papinaku. Jezis, ja mam dneska nejakou spatnou naladu a nechce se me nic. Snad ten obed nejak preziju. Nechcou se me poslouchat ty kecy. Ja su dneska nejaka protivna. Vcera me manza nastval, zepry at zbytecne nic nekupuju a s tim fusakem pockam. Na co? Stejne ho chci, tak jako tak. A je jedno jestli ho koupim tedka nebo az na podzim, je stejne do 3 let. 😖 Ja ho proste objednam a hotovo. Kdyztak se domluvim s mamkou a objednam ho na ni. Nebo se s nema domluvim, ze me ho daji k narozkam v breznu a penize uz me nemusi davat nebo jak budou chtit. Byly jsme na basketu vcera a pak s kamaradama na pivku. Cekaji chlapecka v kvetnu - jsou o 1,5 mesice mladsi. Kamoska byla vzdycky trosku vetsi, ale ona ma pupisko... 😕 Vetsi o hodne nez ja. Kamos rikal, kde ji mas? 😕 Ona zatim nic neresi, je takovej flegmos, ale jak ja jsem psala, chci to mit co nejdriv, at mam klid.

kati, tak porad dva v jednom? 🙂

avatar
katka22r
10. led 2010

no mabe ja som v 31tt tiez este skoro nic nemala jedine pobalenu tasku do porodnice...vsetko som zacala chystat od 36tt 😉

avatar
mabe
autor
10. led 2010

kati, vidis a ja uz to chci mit, at mam klid. 🙂

avatar
nefertitka
10. led 2010

ahojte....vidim,ze aj vasi drobci maju problem so spinkanim...hm...ono byvaju take obdobia...snad sa to coskoro upravi...
Mili moze to mat maly zo zubkov,nemusi ich byt este vidiet,mozu byt ale uz aktivne pod dasienkom... ked sa prerezu,uz to tak neboli potom...

inak ma asi porazi,uvarila som jej papanie na dva dni a cele sami to vylialo do umyvadla 😖 😒 🙄...moje nervy...

katka vidim,ze je z teba stale kinderko🙂

avatar
bambi7
10. led 2010

cafte babule akurat sme sa dohrali trosku sme blbli s domi ,o 13 ide papat a potom idu k babke je to peso kusok a ja idem zehlit a piect bublaninu 😉

no tak mam co robit ja som tiez malej spraila jest na dva dni tak este poobede spravim vyzivu hruskovu tu na najradsej a je to ved to mam hned tie kupovane nechce a vyhadzala sa mi z nich a su dake kysle....no proste ich nechce.....

a co mate na plane ?

avatar
ellysa
10. led 2010

ahojte, dúfam, že ste túto noc spali všetci dobre, ja ako drevo do pol desiatej 🙂.
Včera sme kúpili troje tepláčky, 4 bodinká a dve čiapočky, ešte dokúpim nejaké ponožky, rukavičky a teplejšiu bundičku alebo svetrík ak bude zima a myslím, že oblečko zatiaľ stačí, možno ešte kúpim niečo keď už budeme vedieť pohlavie. 😉
Dnes je drobček nejak tichúčko iba sem tam ma pošteklí, včera inak vystrájal, muž sa smeje, že vie, že je nedeľa a má oddychovať.
dnes sa chystáme len oddychovať a večer ku kamarátke na chvíľočku.

avatar
ellysa
10. led 2010

a dobrú chuť 😀

avatar
katka22r
10. led 2010

my dnes prelezime asi cely den kedze pocasie je otrasne 😒

avatar
bambi7
10. led 2010

no tak sa hlasim vsetko nam spravene a cakam tie moje dve lasky 🙂 este su vonku ....asi mala zaspala v kociku...
este periem teda pracka a potom zasa zehlim 😀 klasika teraz je ozehlene vsetko na chvilocku 😅 😀

bublanina je tiez hotova a pekne to tu rozvoniava 😝
no dobre babulky tak pekne oddychujte a peknu nedelu prajem

avatar
mabe
autor
10. led 2010

Ahoj holky, tak jsem tedka vstala. Byla jsem uplne grogy z toho obedu a uklidu. Od rana jsem varila a do toho uklid, prach, vysat, umyt podlahu,...manza me pomahal, ale stejne jsem byla celou dobu na nohach. Nohy kolem poledne uz bolely a ty zada... 😒 Tak tchyne chvalila polivku - slepici vyvar s masem a nudlemi a pak ta kacena vyborna. Ona se segrou moc nemusi kacenu, ale jeste si pridavaly. Tak me pochvalily 😲 😀 , asi jim to fakt chutnalo. Odesly v 15h a ja si sla lehnout. Tedka manza umyva nadobi, ja uz mam dneska dost. 😝

jdu docist.

avatar
mabe
autor
11. led 2010

dobra ranko devcata,

tak tedka snidame a za chvilku jedu cvicit. v noci jsem spala jak zabita po tom vcerejsku. jinak se vratim domu na obed a budu zehlit a prat oblecky. je to takovy zvlastni, jak tam ty maly vecicky visi v koupelne. 🙂

avatar
katka22r
11. led 2010

mabe ahojko tak len si pocvic aj zamna 🙂 ja som taka nevyspata ale dnes idem poupratovat a asi lahnem a spim cely den

avatar
mabe
autor
11. led 2010

ahoj kati, ty uz mas na to narok lezet. ja vcera byla totalne vyrizena.

avatar
katka22r
11. led 2010

ale keby sa mi chcelo aspon mala nekope ako blazonko ked sa hybem

avatar
mabe
autor
11. led 2010

kati, ma to byt spis naopak, ne? kdyz jses v klidu, tak se hejbe.

avatar
katka22r
11. led 2010

noo ved tak som to myslela ze nekope ak sa hybem preto sa musim hybat 🙂

avatar
mabe
autor
11. led 2010

aha, promin asi demence 😀 . no nic opoustim vas, jdu cvicit - posledni cviceni pro tehule. myslim, ze je to akorat. doma se sem tam protahnu, ale uz ta hodka je narocna. 🙂

avatar
katka22r
11. led 2010

noo tak len chod ja idem upratat pekny den 🙂

avatar
bambi7
11. led 2010

cafte babule ako sa dnes mame?

no spankom ze zle zaspava budu to zubky teda myslim ze uz citim dalsi ked jej natieram dasna stolickuuuu 😵 😵

lebo je taka stale na mne nalepena co sa sice rada mojka ale teraz az moccccccccccccccc 😀 😀 😀 ani nachvilku ma nespusti z oci 😀

inak sa mame ok,teraz tu beha v choditku davam ju nachvilocku ,pytala som sa lekara ze chvilka nikomu neublizi 😉

tak prajem pekny den

avatar
mili1
11. led 2010

Ahojteee, bambi vy mate uz kolko zubkov? My ani jeden a ani tam nevidim, maly je tiez na mna, stale ma musi vidiet ak nie zacne mrncat, cely den bol v celku dobry, bola u nas mamka a ho varovala a hrala sa snim, a vecer zaspal o 23. aj to tazko., ja neviem co sa s nim stalo stale spaval o 7. uz spal az do rana jooj dufam ze to prejde,,, myslite si ze by to mohli byť zubky?
ja idem upratovat , potom pojdeme na prechadzku a budem zehlit,

avatar
bambi7
11. led 2010

caf mili

avatar
bambi7
11. led 2010

no mozu to byt zubky aj nasa je taka ina ona byva stale pri mne ale teraz este viac 😀 mame 3 teda myslim no musim to pokukat 😅 😀
ale moc do pusky nedoval iba ak mam ten gel

avatar
bambi7
11. led 2010

no idem jej dat vyzivku co som jej robila tu miluje .....napapa sa a snad aj pojde spat....

avatar
mili1
11. led 2010

Bambi si tu ešte? Aj on si dava spolu pery a nedovoli nič , už ani cumel nechce... 😒 ja si myslim ze to budu zubky teda neviem... 😒

Strana