icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
katka22r
13. led 2010

dobre ranko elly tak si spravim cez vikend lebo budeme este doma,neviem isto ale to male nechce ist vonku som zvedava co zajtra povedia

avatar
aanda
13. led 2010

dobre ranko.... baby, bacha na tie bielky surove v tiramisu....ja som tiez mala recept od lenky ako aj bambi a tam isla slahacka praskova namiesto bielkov 😉

avatar
katka22r
13. led 2010

tak dobre nahradit aj tym asi neviem kedze som to este nikdy nejedla ani nerobila 😒

avatar
mabe
autor
13. led 2010

dobre ranko, tak jsem zpet od dr. byla jsem na krvi se stitnici. vcera teda ten zlucnik bolel jak svina. dneska uz je to lepsi. budu mit dietku. na kurzu me rekla PA, ze je to z te kaceny se zelim. 😖 jinak jsem trosku nachlazena, tak dneska jsem doma a lecim se cajikama a vitaminkama. zitra jdu totiz plavat. premyslim, jestli pujdu nebo ne, ale zase na ty zada to potrebuju. poradne se oblecu.

co tady noveho? musim docist.

jinak odpo budu zehlit anicce veci a uz skladat do komody. ma cenu kupovat drahou kosmetiku? videla jsem Sebamed a to je teda palka.

avatar
katka22r
13. led 2010

kocky idem ja lahnut dnes sa mi chce plakat som akasi podrazdena ak sa ukludnim dojdem ak nie zajtra namna myslite mam poradnu a ctg keby nieco ozvem sa po sms mili majte sa

avatar
sarlotta
13. led 2010

Ahojík holky, hlásím, že žiju, akorát Vás nestíhám dočítat🙂)) Máme se pořád stejně, ráno šoufl, pak už ok. Zatím nepřibírám. Zítra se půjdu asi mrknout na prcka, tak Vám písnu. ještě nevím, byla jsem minulý týden v pondělí a doc říkal, že mám přijít kdykoliv, no a ordinačku má čtvrtek, pondělí... tak mě to láká🙂)) Jinak odpočítávám dny do 25.1. na NT.

avatar
sarlotta
13. led 2010

mabe.. kosmetiku kup hlavně celou od jedné značky... takže zkus napřed mýdlo a olej na celé tělo a uvidíš, jak to mimi snese. Pak si dokup zbytek z té značky. Nemíchej dvě různé. Já jsem spokojená s bubchenem. Sebamed je určitě kvalitní a fajn kosmetika. Na tom bych nešetřila. Kdybys musela s mimi na kožní, tak tam necháš i 800,- za jeden krémeček 😲 😒 a to nemluvím o tom pláči.

avatar
mabe
autor
13. led 2010

sarlotko, jsem rada, ze jste ok. budu drzet palecky na NT 🙂

avatar
nefertitka
13. led 2010

ahojte..ja to tiramisu robim tak,ze mascarpone zmiesam s dvoma zltkami a so slahackou ...vyslahanou...a s vanilkovym cukrom...
a co inak robkate?ja pojdem o chvilu nakrmit Nikolku a pojdem ju dat hajat,hadam pospi aspon hodku,lebo vedla mame zas taku super susedku,uz sme jej hovorili ci si nemoze dat telku tichsie kvoli malej,ona si rozcapi okno,pusti to na cely den naplno a este do toho aj huli a je tu smrad ako v...no hrozne,ta osoba nic nerobi cele dni len cumi do telky od rana do noci...

avatar
mabe
autor
13. led 2010

sarltoko, diky, tak ja zitra nakoupim sebamed sampon a olejicek a hotovo.

avatar
sarlotta
13. led 2010

mabe kup si obyč kostku mýdla od sebamed -tím se nejlíp malé mimíša mydlí🙂 šampon nepotřebuješ 😉

avatar
mabe
autor
13. led 2010

ja myslela mydlo, kdyz jsem to psala 🙂

avatar
sarlotta
13. led 2010

no jo těhule 😎 😀 😀

avatar
ellysa
13. led 2010

ahojte, no ja som tam dala tie bielky, hádam sa nič nestane.
sarlot, pekne ti to pribúda, ja by som sa šla na krpa pozrieť 🙂
mabe ja idem na krv na endo zajtra, mala som ísť už v 18tt ale nestííííííííííííham 😒, dúfam, že nebudem musieť jesť žiadne lieky, kozmetiku ževraj stačí to mydielko, a olejček a masť na ritku a roztok na čistenie pupočníka, ale nech nám poradia babule, čo používali.
nef, ja by som takú susedu prizabila, som rada, že tu sa chodí fajčiť len pred barák, neviem, či je zákaz fajčiť doma alebo je to jednoducho zvyk. Ale asi len raz som na chodbe cítila cigarety a už som bola na nervy-neznášam to 😠
držte palce dnes som objednala kočíi až z holandska-kvôli cene, tak som dve hodiny maturovala ako mám zadať príkaz naúhradu do zahraničia, no dúfam, že som to urobila dobre, lebo by som bola dosť nerada, keby sa tie peniaze niekde stratili, je to slušný balík 😕 😕
kati možno už čochvíľa to príde, ževraj tesne pred tým sa všetci cítia tak naprd, držím palce

avatar
mili1
13. led 2010

Ahojtee, elly vyskusam aj ja to tiramisu , ten mascarpone som ešte nekupovala tak kupim 😉 určite to bude chutne ako nef baileys....uz ho nemáme ....chcem zasa urobit 😀
A myslim aj ja som mala ten recept od leni ale neviem kde už je , nechce sa mi hladať 😒
šartlotka aj som som spokojna s bubchenom..... 😉 🙂
čo robite babulky?

avatar
sarlotta
13. led 2010

no na zadeček rybylku, a nebo krém na zadeček od té kosmetiky co kupujete. na pupík líh a sterilní čtverečky.

ellysa a jaký kočárek ?

avatar
mabe
autor
13. led 2010

sarlotko, jojo, tehule 🙂

elly, tak ja beru prasky porad na stitnici. akorat me zveda davky podle hodnot a tt tehu

mili, ahoj

avatar
ellysa
13. led 2010

mili urob, mňam mňam, mys me včera spapali po kúsku, potom som dala ešte susedom, čo boli na návšteve a ostali ešte dva kúsky, sa s mojím večer pobijeme-musím to zjesť kým je v robote 😀 😀 😀
sarlott objednali sme bugaboo cameleon oranžovo sivý, mne sa ten kočík strašne nepáčil a u nás ho majú všetci, ale kamoška s ktorou chodí kočíkovať ho má tiež a neuveriteľne sa ovláda a je ľahučký, a aj s mužom sme sa zhodli jedine na ňom,dúfam, že budem spokojná, je straaaaaaaaaaaaaaašne drahý ale tak som si povedala, že sme na malé čakali tak dlho, tak si urobím radosť a prípadne bude aj na ďalšie 😉
http://www.babytrader.eu/shop/Bugaboo-Cameleon-...

avatar
mili1
13. led 2010

Mab ahoj.. ako? Anička poslucha?
Sarlotka aj my mame rybilku,,,
elly idem pokukat kocik

avatar
mabe
autor
13. led 2010

ahoj mili, no tlaci me do zlucniku, ale jinak dobry. tedka jsem trosku nachlazena, tak se doma lecim. nic velkyho, ale radsi jsem doma a piju cajicek. a zlobi me zlucnik. ja jedla ne, po, ut kacenu se zelim a asi me to nesedlo. takze dneska dietka a cajicky. jinak je hodna holka. zitra jdu na ko, tak jsem zvedava.

elly, to je zvlastni kocarek. takovej jsem jeste nevidela

avatar
mili1
13. led 2010

Elly teraz skoro všetky kociky pekne a dobre su drahe.... 😉 skoda že ho nevidno ako vyzera poskladany....
😉

avatar
nefertitka
13. led 2010

ahojte...tak Niki uz haja...v noci sa neustale budila s placom...ach jaj..asi tie zubky,alebo uz neviem

avatar
ellysa
13. led 2010

mabe, no ja sa smejem, že keď s ním prídem k našim, tak budú na nich ľudia pozerať, že majú ufo, ale vo Viedni iný nechodí. Mne spočiatku pripomínal krabicu a vôbec som mu neverila, ale v praxi sa naozaj osvedčil

avatar
nefertitka
13. led 2010

mili,aj my sme uz vypili... 😒 sak zas niekedy urobim🙂

avatar
sarlotta
13. led 2010

ellysa.. ten kočárek je o zvyku... já mám trojkolku a mamina se to učila řídit týden🙂)) ale nedá se to srovnat- ta lehkost ovládání a komfort kočárku pro mimi.

avatar
ellysa
13. led 2010

jaj ja som sa pekne rozbehla s nakupovaním, už máme aj autosedačku, kúpili sme z bazáru, ale skoro nepoužívanú, za polovičnú cenu, a včera som si kúpila aj tašku na kočík v DM, za 24 EUR, vypadá parádne, za tašku som fakt nechcela dať 100 EUR. A moji rodičia mi včera oznámili, že nám dajú 300 EUR na výbavičku, tak bude postieľka a určite výjde aj kopec iných vecí, postieľku chceme ísť kúpiť do poľska a tam výjde aj s povlečením, tak okolo 200 EUR 🙂
ale teraz si už aspoň do polky februára dávam pauzu 😀

avatar
katka22r
13. led 2010

ellysa no snad to je pred prichodom babenka take ze zena nevie co zo sebou...a k tej postielke tak my sme kupili obycajnu drevenu postielku ake boli kedysi tmavohnedu kedze mame aj my taky nabytok a to za 40 eur,matrac za 10 eur a baldachyn s celou supravou neviem cenu lebo to sme dostalod krstnej predcasne...ale tiez sme boli nakupovat v polsku v leluchowe no mm ja som bola doma

avatar
bambi7
13. led 2010

cafte babulky ko sa dnes mate ja akurat robim jablkovo skoricovy kolac pre mojho a spravila som este polievku na zajtra a dorobim zemlovku teda ja robim z vianocky je to take lahodnejsie 😉

no co sa tyka kocikov je ich naozaj mocccccccccccccccc.....
elly mi mame tak ako je ten co si si vybrala len ta sportova cast malej nevyhovuje koli tomu ze mozicky sa tam nedaju uplne vystriet ked lezi .....mala tam nechce byt a bol tiez drahy a super sa ovlada aj dizajn sa mi moc paci ale uz 2X by som tak draho nekupila 😅 ale co uz.....
a pozerala som ten bugaboo v rakusku je pekny len nizko pre mna ok ale moj ked ho zbadal ze nieeeeeeeeeeeeee 😀 bol na neho mal a bolo to komicke...ale jasmne kazdej sa paci ine 😉

a co robkate?

avatar
mabe
autor
13. led 2010

Ahoj holky, tak ja si myslim, ze nemam podrazdeny zlucnik, ale tlaci me na neho anicka. boli to i bez jidla. kdyz jim tekutou stravu, tak se to da, ale rohlik a tak boli jak blazen. uvidime, co me rekne dr. zitra.

ahoj bambi 🙂

avatar
katka22r
13. led 2010

mabe nebojaj bude dobre mne uz tiez vsetko tlaci inak tie ktore mate deticky mohli ste v pohode dychat pred porodom?

Strana