Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
Ahojteee,,, elly aha pochopila som s tym kočikom, 😝 lebo sa mi zdal moc lacny čo som take ceny kočikov ešte nevidela 😒
Bambi aj my chodime kazdy den von ci je zima ci nie....samozrejme nie ak su extremne zimy-myslim ked fuka vietor atd... 😉 je to dobre na imunitu...
Mab tu vybavicku urcite treba, tak ako aj deku,,,zavinovacku a fusak do kocika v zime ho tam musis mat...my mame to vsetko...to nie je zbytocne... a necitaj diskusie ani ja ich uz necitam ...od vted co som bola tehu lebo ak som nieco citala sa lakala tak nakoniec radsej nevediet 😒
Nef to mi je luto malej Nikolky a z coho to moze mat? ale nebojkaj, urcite sa to napraví 😉
dobre ranko devcata,
tak ja spala jak dudek. sla jsem spat v 23:30 a pak se vzbudila, kdyz dosel manza kolem 2h. a vstavala jsem pred chvili. mohla bych jeste spat, ale jdu k nasim za darcou. takze tak kolem 10h vyrazim. pujdu jeste do Kiky, jestli nemaji nejaky slevy a pak pujdu s darcou ven. musim se poradne oblict, je tam porad zima. jinak dojdu za vama.
Ahojík holky, tak jsem tu z kontrol. Na dia mě doc pochválil)) dlouhodbý cukr z žíly mám 3,94 a na lačno 4,8... prý mám nejlepší hodnoty z čekárny
na kožní se doc taky tvářila mile, vyrážka se hojí, mění barvu ..ale je to ok, tak jsem dostala zásobu krémů... no a crp mám 7 což je v normě-zánět v těle nemám, a výtěry z nosu a krku taky ok.. žádný stafylokok nebo tak.
Tak dneska mám radost.
sarlott gratulujem ku kontolám 🙂
my už sme domka, drobinko vypadá úplne v poriadku, máme už 419g, nechcelo veľmi ukázať, čo je malo nohy v tureckom sede a ešte si tam držkalo ručičku, ale ževraj skôr dievčatko 😀 , no uvidíme, čo nám povedia večer na 3D
no snažím sa 😉 od rána sa vrtí stále ale kto vie či sa ešte viac neskrýva, keď vie, že sa ideme ešte raz pozrieť
😀
\Ahoj holky, tak jsem zpet od nasich. teda tam je zima. zase sem nakoupila moc veci v albertu a tahla se s tim. mam teda batoh, ale.... jsu blba, no. jinak se muzete mrknout do alba, co jsem zase koupila anicce - ten overal za 29kc a ta souprava za 89kc, tak to sem jim tam nemohla nechat.
sartlotko, gratulujuuuuu.
ellym, tobe taktez. ze by dalsi holcicka? 😀
ahojte, tak na 3D ideme o dva týždne na reparát,malinká mala toho asi dosť, tak sa otočila chrbátikom, hlavičku pokrčila a ešte si na ňu dala obe rúčky, doktor hovoril, že by som mohla pochodiť, alebo zmeníme termín, ale ja som už bola tiež unavená, tak sme to nechali tak, ale určite to bude dievčatko 😀 a urobil aj on morfológiu a všetko je ok 😉
ahojte devcata, tak ja se probudila, kdyz manza dosel domu v 2:30 a pak jsem 1,5h nezabrala. Tedka pujdu umyt nadobi a asi budu zehlit trosku. manza odpociva u knizky. na obed bude bramborovy gulas. dneska budem doma.
elly, tak gratuluju k holcicce, treba je stydliva 🙂
ahojte,,,gratulujem sarlott aj elly;0) aj som si inak myslela elly,ze to bude dievcatko🙂 baba jeda hanbliva,aj nasa si tak zakryvala stale 😉 ale tak to ma byt 😝
No Nikolka tie ocka ma asi z toho,ze je nedonosena,ale ze sa to moze este upravit,tak budeme dufat...je to strasne inak u tej ocnej, milion ludi,cakame 3 hodiny,vsetky deti su tam nervozne...a o mesiac to musime absolvovat zas...a v pondelok neurolog kvoli tym ockam,v utorok zas rizikova poradna pre nedonosene deti, a furt nieco...strasne nerada s nou takto chodim po lekaroch...ona mi tam neobsedi, a vsetko dokopy je to pre mna stresujuce...
no a nakoniec je aj chorucka,kasle,ma sopliky,teplotku len mierne zvysenu,tak zas cele noci nespime,nechapem ale,kde to chytila,nikde medzi ludi ju nevlacim...ach jaj...a cakam,kedy to od nej zas chytim ja
nefi, budu drzet palecky, at se ocicka zlepsi. u tech dr. je to na prd. vy toho teda mate. 😖 a jeste je chuderka nachlazena. 😖
no nef tak to nezávidím, chúďatko Nikolka, to musí byť pre takého drobca utrpenie, nechápem, prečo detičky neobjednávajú 😠. Hádam sa skoro vylieči.
mabe užívaj si pekne sobotu, môj manžel zdrhol na celý deň na lyžovačku ale nech len ide, potom ho už nepustím 😝 a aj tak sa učím 🙄
inak včera som zbehla do tesca a kúpila malej mikinku, dvoje tepláky a 3 body dokopy za 10 Eur, tak ani môj nepindal 🙂 užila som si tú ružovú 😀
elly, ja si na zacatku rikala, ze nebudu kupovat moc ruzovou, ale to se neda 🙂
asi nie, keď tomu sa nedá odolať 😉 , kuk do albumu s výbavičkou, dala som tam aj kočík
ahojky, tak ja dneska nic moc neudelala. vyprala jsem dve pracky a uvarila obed. boli me v krizi a to dost. a to bricho mam nafoukly....uz to asi fakt lepsi nebude. tedka jsem se rozhodla, ze jdu zehlit, aspon te anicce teda.
Ahojteee, dnes som prvá - po dlhooom čase.... 😉
U nás je dnes riadna zima,,,,
Včera sme boli na návšteve u sestry bolo fajn,, niky len kukal na detičky - páčili sa mu 😉
Väčšinou sme stále doma tak bol rád že sa povozil v autičku 😉 🙂
Vy sa ako máte? Kde ste všetky?
Ani aanda tu už dávno nebola,,, aanda všetko o.k?ako sa máte?
Tak sa majteeee
dobre rako devcata, tak sem dneska doma. premyslela jsem, ze pujdu do prace, musim jeste neco zaridit do 5.2. ohledne lidi, ale nechce se me. toto je jedinej volnej den s patkem v tomto tydnu. jinak mam dr., kurzy, basketbaly a tak. takze budu pekne doma, venku je stejne zima svinska. trosku poklidim a budu odpocivat. jinak mala si uz treti den ze me dela legraci, ukazuje se me. vpravo pod zebrama mam rano obrovskou boulu, jako vetrelec. premyslim co to je. asi hlava, ale vypada to spis na zadecek. ze by uz se otocila? zase by me kopala do zeber a ne do spodku, ze jo? zitra jdu do nemocnice na kontrolni UTZ, tak uvidime. snad ta ko dopadne dobre. piju jak o zivot.
dobre ranko babulky
no aj u nas zimaaaaaaaaaaaaa uz by to mohlo aj skoncit 😒 no pockam si 😀 domi akurat zaspala tak mam chvilku oddych,,,,,
jaj mam zapal sedacieho nervu tak o boli ale fungujem 😀 😀 😀 😀 no a domi stale pri mne a mama mama 😀
inak sa mame ok tento vikend tak ubehol ze ani neviem ako ☹ no ale neva coskoro je piatok 😀
zajtra ideme na kontrolu klbov tak snad je vsetko ok.....
a co mate na plane dnes?co varite?
mabuska zajtra na kntrolu drzkam moc palceeeeeeeeeeeeee len pekne tekutinky 😉 ale vy ste sikulky
ahoj bambi, mili, mala je taky posledni dva dny aktivni a to dost. rikam si, kdy ty holka spis?
tesim se, ze ji uvidim a doufam, ze bude vse ok. piju jak se da. no, uvidime zitra na UTZ v jake bude poloze. Mrzi me akorat, ze manza nemuze jit se mnou. Maji zase nejakou navstevu dulezitou a nemuze odejit. pry mam nechat udelat foto, tak jsem mu rikala, ze ona se na jednu fotku nevleze. tak rikal, ze mu mam donest hlavu a ruku jako "cau" .
holky, nemuzu uz se ji dockat. jasne, at jeste vydrzi 2 mesice, ale moc se na ni tesim. 🙂 kazdou noc se me o ni zda, uz je sice vetsi, ale uz je. 🙂
bambi, chudacku, to musi bolet.
jinak mamka rikala, ze si nemam davat epi, ze si to mam uzit. 😀 😝
jinak vsechny veci mam vyprany, vyzehleny. veci do porodky jeste nemam nachystany, ale to je hned. jeste musim koupit kojici podprdu. nemam jeste kocarek, postylku (tu budu mit asi od pribuznych, kdyztak koupime matraci), monitor dechu (to se taky koupi hned), vanicku a zavinovacku a fusak, to se objedna taky hned.
ja su hrozne sikovna - vcera jsem si delala na veceri kedlubnove hranolky s jogurtem ochucenym podle babice. Bylo to vyborny. akorat jsem si zmrvila sitko. mam ho umelohmotny a ja jim precedila ten olej z panvicky. 😀 jsu blba, no. 😀 dneska budu delat cinu s krutiho masa s ryzi a paprikou dusenou.
mabuska si sikulka aj tak 😉 a kocik a fuaek monitor je je hned kupene 😉 no parada

kocik poskladaný, ale návod písaný ako pre magorov 🙄 , sme si mysleli,že ideme reklamovať strišku a my sme ju zle dávali 😅
držte zajtra palce na morfo, aj náš krpo sa nejak menej hýbe