Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
dobré ránko 🙂
bam to je babenka tu z fóra, asi má slabý krčok, neviem ☹, ale je to smutné, keď som chodila do októbroviek tiež tam bola jedna taká baba ale tá už potratila dvakrát okolo dvadsiateho týždňa a potom sa jej narodil chlapček v 24 ale neprežil ☹ ☹ ☹ ☹ , tak to už obdivujem, že dokážu bojaovať ďalej.
ale nemyslime na zlé, práve sa chystáme do Kitsee do choco-csardy, je to taká predajňa čokolády pri fabrike, je to tam lacné a všetko môžem poskúšať, mňam 🙂
dobre ranko mnam cokoladka jaj dala by som si aj dve 😅 no sla by som s tebou 😀
a co mate na plane ?my ideme k svokrovcom a k nasim a zajtra lenosime 😀 domi tu beha v choditku a keca tu je uzasna 😉
no keby ten sneh uz nebol bola by som rada uz je toho dost.......
co dnes varite?
Ahoj holky, tak se hlasim. Vypada to,ze spineni ustate. tuk, tuk. vytok mam porad, ale takovy jako byl predtim. Kdyby to nahodou byl zanet, muze to anicce ublizit? Ja budu mit vysledky totiz az v patek.
Ahojík. Mabe určitě to Aničce neublíží. Výtok je v těhotenství normální, pokud nesvědí, nebo Tě nepálí při čurání, tak to není zánět.
ahojte, ako si užívate nedeľu? 🙂
my máme na obed fazuľovú polievku od včera, lebo som bola donútená urobiť 10l hrniec 🙄 😀 , to bude snáď ešte do stredy a boli sme na guľkách v Ikei, konečne sme malej vybrali skriňu 😎
Ahojky, tak holky, ja jsem dneska zase nejak totalne grogy. manza uz dvakrat umyval nadobi, vysal, udelal poradek ve vecech ve skrini, to je takovej sikovnej chlapecek. pripada me to tehu, cim dal tim vic namahavejsi. nejak mambricho porad nafoukly. nemuzu se moct najest. ja jsem uvarila slepici vyvar a upekla kure s ryzi a mela jsem asi tak 1/2 porci polivky a pak 1/3 porci kurete a uz jsem byla precpana, ze me bylo zle.to uz se nemuzu normalka najest?? 😝 😕
mab asi už malinká tlačí na žalúdok, aspoň nepriberieš, aj mne by moja mohla, ja som sa stráááááááááááášne rozožrala, ale za mesiac som pribrala len trištvrte kila, tak hádam to nie je také zlé 😉 , zatiaľ mám plus 3kg
tedka dovezl bratranec manzi postylku. nejdriv jsem ji nechtela, ale tedka vypada celkem dobre. je takova bytelna. tak ji manza dava dohromady. od kamosky bych mela mit novou matraci za 500kc a hotovo.
elly, ja mam +10kg, od minule ko jsem nepribrala. dr. rikala, ze to neva, ze je dulezity, aby mala pribirala, pry to bere ze me.
cafte babulky mabuska 1Okg ni je vela super 😉 a tie posledne tyzdne babo pribera najviac 😉
elly ze 3kg jajjjjjjjjjj tak malooooooooooooo len papaj 😀 😉
ja som zacala konecne cvicit tako mesiac vam poviem 😀 😀 no a kazde rano a poobede este uspavam domi to skackam tak pohoda 😀
no tak a vikend je fuc tak to ideeeeeeeeeeee .....domi uz spinka a dnes sa sama postavila v postielke a kukala si tam no mm hned dal postielku nizko 😀
no inak dnes som varila kuracie maso v cesticku a zemiacky a polievocku.....
dobre ranko devcata, tak dneska jsem se pekne vyspala. akorat musim k tomu zubakovi. 😝 mam trosku strach, aby me nemusela vrtat, ach jo. ona si vzdycky neco najde a tedka v tehu se kazi zuby vic, ze? za hodku jdu a pak jdu k nasim, jeste musim k obvodacce, aby me zmenila tu spatnou mutaci v tehu prukajde. jinak se citim dobre. mala si zase hraje na vetrelce, ale holky uplne drsne. dneska teda tu hlavu mela uplne vystrcenou, ne hrbolek, ale jakoby cela hlava. rikam si, jestli je to ok, takhle se vystrkovat????
dobré ránko 🙂
mabuška musí to byť krásne, ks sa ti malinká tak ukazuje, myslím, že je to normálne 🙂
aj ja sa dnes chystám do BA, musím ísť k doki po potvrdenie o trvaní PN a zaniesť ho do roboty, vôbec sa mi nechce vidieť šéfku. 😝
Ja som spala dobre, len sa mi zdalo, že malá ma tak kopla až som sa zobudila, ale naozaj neviem, či to bolo naozaj alebo sa mi to snívalo
😀
elly, treba te kopala 😉 . ja jsem poslala listek na penize po spolupracovnikovi, taky se me tam nechce. ale budu muset tam jit tento tyden na to osobni hodnoceni lidi. driv jsem tam chodila rada, ale tedka jsem si nejak odvykla a uz se mi nechce. kdybys ale videla, jak vycuhovala, fakt jak v tom vetrelcovi, jak ten chlap lezel na stole a bricho se mu uplne vzdouvalo. 😀
ten film som nevidela, ale viem si to predstaviť, no už tam má Anička málo miesta, tak keď sa chce ponaťahovať,musí sa niekde vystrčiť 😀 😀.
Ja vôbec netuším, ako sa malá točí, len približne na ktorej strane sa zdržiava, ale stále strká nôžky nejak do mňa, aj doki to povedal aj kopkanie niekedy cítim ako keby uprostred tela,asi keď do niečoho kopne, je to také zvláštne. 🙂
elly, ja mam to stejny. jak je otocena hlavou nahoru, tak me kope - do mocaku, do strev a jakoby do konecniku. jenom asi kdyz me kopne kolenem, tak je to v podbrisku. hlavou teda dost tlaci do zeber. vcera jsem nevedela, jak si sednout a nemohla jsem se poradne ani najest. 😒 dneska jsem mela zatim dva rohliky a dobry, tak uvidime, jak se budu moct najest pres den.
Ahojte babulky,,, ako sa mate? my sa mame super, uz sme pokrsteny, bolo krasne, maly bol zlatulinky aj fararka nas pochvalila a v kostole ak sa zacalo spievat zacal plakat tak sme sa poprechadzali a bolo fajn.... 😀
No ale musel sa ozvat ze ho krstia 😀 nech kazdy vie.... 😀
Oslava dopadla tiez dobre,,, dnes uz len oddychujemmmmm bolo toho dost....
Sme radi ze to mame za sebou .....
ahoj holky, tak jsem zpet od dr. Nakonec me vrtala dva kazy. 😒 Byly teda mensi, tak to netrvalo tak dlouho. Anicka se pekne mrvila. Jinak tedka cekam do 1h na jidlo. Koupila jsem anicce jeste jeden kabatek c.56 za 89KC v Kice a deku fleecovou oranzovou za 89Kc. Trosku slevuju z naroku. Koupila jsem tu deku misto te z Emitexu. Treba ji nakonec koupim, ale zatim bude stacit tato.
mili gratulujem, tak už ste "na poriadku", malinký je šikovný, ako to pekne zvládol. Predpokladám, že ste krstili v evanjelickom, keď farárka, ale tam sa spieva skoro stále, nie? 😀
mabe chúďa brrrrrrrrrrrrr ☹ , ja som k zubárovi radšej nešla, u nás to už nie je povinné a bola som na úpnom začiatku tehu.
aj ja by som chcela deku z emitexu a tiež som kúpila takú tenkú v ikea za 3 EUR, to je asi tak ako si kúpila ty, uvidíme podľa toho aká bude zima, Keď sa narodí, podľa toho dokúpim 🙂
Ahojík holčinky))))))))
uff konečně jsem dorazila od doc... byla jsem na gyndě... všechno ok, srdíčko, mimísek porostl na 6,7cm CRL/hlava-kostrč/. Doktor spokojený
Pak jsem jela pro PN na poštu a na pojiš´tovnu nechat si proplatit to NT a vitamínky. No a pak jsem čekala 3!!! hodiny u kožní ... jsem musela na kontrolu... mazec.
tak jsem se zpátky stavila na obídek v hospodě a už jsem tu.
cafte babulky
jaj mabuska zubarrrra ja nemusim ale co narobime ked treba 😒 si sikulka ze si to zvladla super ved ako inak
sarlota super ze je vsetko ok super len tak dalej 😉
mili srdiecko no gratulujem ku krstu super nas to len caka 😀 a daj foto ak budes moct aky ste krasny 😉
no my sme boli vonku tam si pospala ked sa ritka natriasa 😀 a stale v postielke stoji 😀 no a keca a keca to bude mat po mamicke 😀 😅
tak prajem pekny den babulky moje
co kde ste halooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 😒 😒 😒 😒 co spinkate? 😀
no nic tusim si budem pisat sama 😀
no tak zacinam 😀 mala poobede este spala 20 minut .....ale nie nebudem pisat sama pre seba 😀
tak pekny vecer babulky
Dobré ránko, tak dnes prvá 😉
Môj ma zobudil telefónom o siedmej a už sa mi nedá spať, to mám asi darček k našemu dnešnému 2. výročiu svadby 😠 .
Malinká už poskakuje v brušku, každý deň kopká silnejšie a silnejšie, sa tešíííííííííííííííííííííííím 😀
Dobre ranko devcata, holky, tak ja snad nebudu nikdy prvni. Usla jsem v noci jak nic, ale od 3h jsem po curani nezabrala asi tak 2h. 😝 Jinak se me mala vcera vecer ztratila a pripada me, ze se otocila. Je to vubec mozny? Nebo se posunula vic nahoru a predklonila hodne hlavu. Pripada me totiz, ze tak velkou hlavu nemuze mit. Nebo bude tak moc chytra. 🙂
sartlotko, gratuluju ke ko. 🙂
elly, je to krasny, kdyz ji citits, ze? 🙂
Mabuška je možné, že sa ešte otočila, ževraj až do 36tt sa môže bábätko otáčať, aspoň tak nám to povedal doki na 3D, že potom už je príliš veľké a ostane pravdepodobne v tej polohe. 🙂
pridala som fotku skrine pre drobca https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vRefe... a aktuálnu foto mega brucha 🙂 https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
elly, on me primar rikal, ze se uz neotoci, protoze ma malo te vody. kdo vi...proste se me ztratila vcera a tedka me pripada ten hrb vetsi, ze to neni hlavicka. uvidime za tyden. brisko mas peknucky, velky,... 😉
cafte babulky moje
mabuska moze to b zacocek 😉 😀 ale hlavne se je vsetko a ako sa citis ?
elly krasne brusino 😉
no babulky zasa snezi uz by nemuselo jajjjjjjjjjjjj snad ked pojdeme von teda chcela by som nebude snezit inak ani nemusim ist von 😠 no uvidime .....vcera bolo super vonku aj slniecko bolo no super tak dobre sa mi kocikovalo mala si spala 🙂 no uvidime dnes.....
a co je s mili kde je?neviete? a mili ak budes moct posli mi do IP lid cislo mam novy telefon a dako tam cislo nemam ....dakujemmmmm
ahojte...
very Elly,brusko uz je pekne vidiet;) a bude este viac🙂))
Mili,takze drobec je uz pokrsteny,jej;)
Bam a chodi uz mala,ked ju drzis za rucicky?
Katka nam uz asi porodila,co?

cafte babulky tak piatok coskoro prec jaj ale to ideeeee
elly tej kamosky mi je luto ☹ a preco sa to stalo ma dake problem ked pises ze uz 2X....
no babulky ako ste sa dnes mali?