icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
nefertitka
16. únor 2010

co je to hrnecek s pitkem?🙂 ten nasosnik nevie pouzit,uz som skusala,nevie z toho tahat,je zvyknuta na ten dudlik...a najhorsie je,ze so to sama nechce ani za svet chytit...budeme musiet s tym dudlikom asi fakt prestat

avatar
sarlotta
16. únor 2010

s pítkem to je plastový hrnek a nahoře je víčko s násoskou a dírkou v tom, ale není tam ta silikon vložka, která brání vytečení, takže to normal teče, když to nahneš. já jsem to měla jako děcko taky🙂

Malý flašku nechtěl ani vidět, kojila jsem do 27měs, nikdy mi nevypil UM, jen to plival.

avatar
nefertitka
16. únor 2010

aha tak dik,to je super,ze sa ti tak dlho podarilo kojit;)mne to ledva slo tak do 6.mesiaca...nabuduce ak bude,by som to chcela nejak napravit...ak to ovsem pojde

avatar
mili1
16. únor 2010

Ahojtee, nef mala je krásavica a aké má krásnučké očká....
Nesiel na dlho prec zajtra sa ma vrátit... 😉 uz sa tešíme 🙂
Aj nam to trvalo dlhsie otehotniet 2 krat a na tretí sa hned zadarilo na prvy mesiac ..doteraz nechapem 😀
U nas je teraz krsná dcéra ale ani som sa nezastavila uz druhý den....dva deticky...dost 😉 my si este tiez trocha pockame 😉 ale chceli by sme dve...uvidíme... 😉 ja by som malé aj porodila ale horsie vynosit .. 😒
Mab držkam palceky ... 😉
elly a sarlotka tie tyzdne vam utekaju ako voda...o chvilu uz budete rodit 😀

avatar
mili1
16. únor 2010

My sme dnes velmi zle spali ..maly sa zobudil o 23. a nie a nie spat, uz sa aj napapal a nie , zaspal o 2.00..
Kazdy hovori ze to zubky ale zubky nie a nie vyjst ..nemame este ani jeden 😒 ale vraj to nevadi ,,ze niektore deti maju neskor...
Bambi je kde ? 😕 Ma cierny bod 😀

avatar
sarlotta
16. únor 2010

nef taky jsem myslela, že kojit nebudu vůbec po SC, pak jsem si říkala aspoň do toho 6měs a pak se malý šprajcl a UM nevzal do huby 😅 😎 takže jsem byla docena... on by se kojil snad do teď, kdybych ho neodstavila 😀

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

Ahoj holky, tak jsem doma. mame 2500g, pekne rosteme. prutoky a vse ok. jinak spineni dneska uz neni. urcite to je tou namahou. musim se fakt krotit. primar rikal, ze to neni ideal spineni, ale pokud to prestane a neni to krvaceni, tak se to vyskytuje. jinak sem se ptala na to pretoceni. jestli pomuzou ty babsky rady - kocka. rekl, ze to mam zkouset a pak zkusil ji chytit a posunout. rikal, ze jsem hubena a ze by to mozna jeste slo. takze pokud se nepretoci do pristiho utery, tak to zkusi. z toho mam strasnej strach, ale snad vedi, co delaji, ne? takze tedka budu furt v kocce a premlouvat anicku, at se sama pretoci. ach jo, nebylo by lepsi rodit koncem panevnim????no, nechci na to moc myslet, za tyden budeme moudrejsi. a uz mam jit na ambulanci porodniho salu. to se tak normalne chodi? jako ne na normalni ambulanci, ale porodni?

avatar
dorik
16. únor 2010

nefertitka, dakujem za povzbudive slova prave som bola pre vysledy a robili mi dalsie odbery sice neviem ako to ma ci na ma byt kazdopadne som v 5tt+3 mala HCG 1740 a dnes po dvoch dnoch ho mam vraj o 66% vyssi co by vraj malo byt v poriadku tak sa v to snazim plne verit. inak mala velka slecna je krasna 🙂

avatar
dorik
16. únor 2010

sarlotta, uz sa len spolahnut na to ze bude tak ako ty pises 🙂 prajem pekny den 🙂

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

mam ve zprave napsano: za tyden kontrola na ambulanci porodniho salu a domluva zevniho obratu. takze me to jeste treba delat nebudou, prohlidnou jestli muzou a popovidame si. taky bys to tak pochopila, ze?

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

tedka jsem cetla, ze se to dela v 37tt, takze je jeste brzy. vychazi to presne, priste se domluvit a prodiskutovat a pak za dalsi tyden kdyztak provest.

avatar
sarlotta
16. únor 2010

Mabe, no krásně rostete🙂)) ... takový chvat existuje, jo 😲 ... no třeba se přetočí sama za těch 14 dní🙂))

avatar
bambi7
16. únor 2010

cafte babulkyyyyyyyyyyyy moje
no vidim ze som chybala len mili 😀 si poklad 😉

no dnes som bola u lekara s tym nervom no mam bt v teple a setrit sa,,,,,a dal mi lieky a ked do tyzdna nic tak na neuralogike no snad sa to spravi.....inak sa mame ok....domi ma uz 6 zubkov

😵 😵 😵 😵 😵 😵
a dnes rano povedala tatinko 🙂 jaj moje zlatko krasne.....

no nef mala je sikulka a krasavica 😉

a ako ste sa dnes mali?ja som navarila klasika ,upratala,a spravila babovku a teraz sedim....

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

sarlotko, to neni 14 dni, ale tyden. vlastne kdybych souhlasila tak 14 dni. ale ja mam obrovskej strach. necham si priste rict pro a proti a uvidime. ja fakt nevim, nechci neco po....

banbi, ahoj, precti muj prispevek z dneska. 😝

avatar
sarlotta
16. únor 2010

mabe tak uvidíš, nech to rozhodnutí na potom... nemusíš se rozmyslet dneska 😉

avatar
bambi7
16. únor 2010

ahoj srdiecko. ako sa dnes mame idu robit sekciu?ja som mala tiez cisarsky a je to podla mna bezpecnejsie ako rodit ked je mala zle otocena neboj sa.....ono ani porod ani cisarsky kazde boli......ale zvladnes tooooo

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

sartlotko, stejne nic do tydne nevymyslim, akorat muzu byt porad na ctyrech. treba to pomuze a budu anicce domlouvat. jinak vaha parada a jsem rada, ze placenta funguje a porad jsme v brisku. 😉

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

bambi, ale oni mi ji jeste chteji zkusit otacet, vis? to me desi, ne cisar. za tyden jdu na kontrolu na ambulanci porodniho salu misto normalni gynekologicke a tam se pry domluvime. mam strach ze zevniho obratu.

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

dneska ji zkousel trosku posunout a bolelo to jak svina.

avatar
nefertitka
16. únor 2010

no to som este nepocula o tom obrate...zas viem nieco nove;) neboj,oni vedia co robia a urcite nic nepokazia;)ale ona sa rozhodne otocit sama,uvidis 😉

mili,tak si mala moznost si vyskusat,ake je to mat dve deti..neni to jednoduche,ze?🙂.a nerob si nic z tych zubkov,nam vysli najorv dva spodne a potom az do 1 roka nic a teraz jej lezu jeden po druhom...

a este raz dakujem za pochvaly...inak som total vystavena,to moje dieta neposedi pol sekundy,ja uz fakt nevladzem 😀 ...ani diety uz asi nemusim drzat 😉

bam,to Dominika vazne povedala tatinko?wow...sikulka jedna

avatar
bambi7
16. únor 2010

mabuska no uvidis ja by som nic neotacala 😀 chapem ze cisarsky je ako operacia a po tom to boli ako vsetko .....ale da sa to a ked budes mat anicku pri sebe jaj to bude ten najkrajsi moment v zivote 😵 😵 😵

a musia ju otacat?ked anicka nechce tak nechce.... 😉

avatar
bambi7
16. únor 2010

nef no skoro som odpadla mozno to bola nahoda ale ja mu tak poviem a domi povie uz mama tata dede baba a dnes ze tatinko no chapes? 😀
a ako sa mate?

avatar
bambi7
16. únor 2010

a mabuska nebojkaj ako pise nef ak im to nepojde nic nebudu robit neboj anicka ak bude chciet sa otoci ak nie tak nie 😉

avatar
bambi7
16. únor 2010

no a babka ju naucila aj tocit tak rukou ked sa opytas ako sa ma ....ze tat tak vseliak 😀 no ukaze ked sa jej chce

avatar
nefertitka
16. únor 2010

no teda🙂))sikulka to je....no mame sa fajn,stvrok tie ocka,tak som uz jak na trnoch...a lietame a lietame a nevladzem...strasne je ziva..mat take dve,tak neviem neviem... 😀

so mnou sa Nikolka stale hada...ona ze "neni" a ja ze "je"..a tak stale dokola🙂 a strasne sa smeje,ze jej opunujem...napriklad sa pokaka,ja sa jej spytam,ze je tam hovienko?a ona ze "neni" 🙂))klamarka jedna;)

a dnes som jej skusala dat pit z hrnceka,tak som sa total cela musela prezliect,jak ma poopluvala 😀 a zas sa na tom rehotala ako diva...sisinko jeden...

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

holky, diky. predbiham udalosti. uvidime za tyden. tady je problem s tim mnozstvim vody. ja ji mam min, tak treba chce, ale nejde ji to. jak ctu na netu, tak je to 50-50, nekdo pise v poho a nekdo spatne...

avatar
mabe
autor
16. únor 2010

nic holky, jdeme si lehnout. trosku nam ten primar poskakal brisko.

avatar
nefertitka
16. únor 2010

oponujem tam malo byt;)

avatar
bambi7
16. únor 2010

nef je zlata 🙂

no a nemaj strach ani domi mi neda posediet.....a spava malo poobede skoro vobec tak 2O minut.......a doobeda tu hodinku a stale ide za mnou a hra sa iba na mne 😀

avatar
nefertitka
16. únor 2010

keby sa Nikolka hrala tak,ze sedi a sem tam si polozi,popripade si pochodi,ale ona masiruje vkuse hore dole a ja musim ohnuta za n ou,keby chcela padnut na zem...a ked jej poviem ze Niki hacaj si na chvilu,tak sa hned jeduje a toci hlavickou ze nie 😀
a v noci spinkava v pohode?

Strana