Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.
Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂
Stručné shrnutí
- Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
- V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
- Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.
Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).
Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.
Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.
Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.
Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
- Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
- U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
Sporné názory
- Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.
Otevřené otázky
- Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
- Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
- Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).
Zmíněné značky a firmy
Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP
Místa a osoby
Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně
Musím jít ležet s prckama, jeden mi visí na krku a druhý kope v bříšku, je to fajn 😉
bambi, myslim, myslim, ale fakt ze tedka se me honi hlavou tolik veci. jsem nervozni, nevim, co mam cekat, ....omlouvam se, jak bych mohla na tebe zapomenout 😉
bambi, vzdyt ty si nase slunicko a zachrankyne. drzela si me nad vodou a ja verila, ze vse bude ok a vidis jsme na konci. jeste ten posledni krok. 🙂
chapem mabus viem ze clovek nevie co ho caka ale nebojkaj vsetko dopadne dobre a budes super maminka a budes mat krasnu anickuuuuuuuuu 😵 😵 😵 😵 😵 a zvladnete vsetko ste sikulky a uz toho mate dost za sebou a ked ju uvidis zabudnes na vsetko je to krasny pocit vidiet ten malicky uzlicek 😉 a je lennnn tvojjjjjjj
bambi, je to fakt neuveritelny. je to proste zazrak zivota 🙂 . jsem nesmirne stastna a to jeste prijde 😉
a co vy? jak se mate s domcou?
my sa mame ok ta uz len chodit a chodit jasne ze ju dzim ,sama sa postavi kde ju napadne tak len kukam kde je 😀 je podarena a aka bola malinka teraz jej kupujem veci od 9-12 mes a su jej akurat no bude vysoka po tatovi 😉
a co mamina uz lepsie?
to je sikulka 🙂 , jak bude tapat, tak to bude hlidaniho 🙂
mamka dobry. oni ji tam leci hlavne na ty jeji zada a aby se dostala z toho vycerpani. byla uplne na rozsypani, jak nejedla, nespala. prasky bere porad stejny na tu jeji aktivitu. uz tam i spi a dobre ji. hlavne se tam zklidnila. nikdy u niceho nevydrzela, byla takova rozvrkocena a tedka tam kresli, to musi delat pomalu, soustredit se na to. tedka v nedeli jde pres den domu, tak k nasim jdeme na obed. pristi vikend jde na celej domu. mela by tam byt cca do konce brezna.potom bude dochazet ambulantne k te sve psycholozce. ja si myslim, ze to dobre dopadlo, zatim. ja jsem tedka klidna, tatka taky.
no super hlavne vas teraz potrebuje 😉 a dobre ze nejde k babke tie reci nepotrebuje....no a coskoro bude mamca a tatka dedko a babka 🙂 a to mamce urco pomoze
no, mamka a tatka se mooc tesi a budou uzasni prarodice. tatkovy sestrenice, ktery jsou ode me o 3 a 4 roky, maji kazda dve deti a vzdycky kdyz jsme u nich, tak mamka s tatkou s nema tak blbnou. proste si hraji, blbnou v bazene a tak. to tchanovci jasne, ze ji budou mit radi a tak, ale nemyslim si, ze by tak byly schopni blbnout, hrat detsky hry a tak. akorat si mamka myslela, ze si vezme dovcu tyden a pomuze me na zacatku a to nebude moct. tak to ju trosku trapi, ale ja ji rekla, ze mam manzu a nahore babicka s dedou potom.
no vies ako to je chcela by byt pri tebe ved je mamina 😉 ale je tiez dolezite aby bola fit a nic jej neujde ved si anicku slniecko uzijuuuuuu 😉 no a tebe padne vhod ked ju pokocikuju 😉
bude to super vsetko uvidis 🙂 bude slniecko ako ty 🙂
bambi, jojo, bude to krasny. vis a jak minuly leto jsem byla s manzou na chaloupce v jesenikach. sedely jsme u ohne vecer a ja si rikala, ze neco chybi, proste ten treti clovicek. letos to bude parada. 🙂
tedka jsem volala s tatkou. volame si kazdej den a kecame. davame si vzajemnou podporu. 🙂 zasmejeme se a tak, je to fajn.
super ze mate s tatom super vztah aj ja mam tak doma 😉 s oboma a je to super a jasne v trojici je to ine az km sme nemali domi som si ani neuvedomila ze to bolo take prazdne neviem si predstavit zivot bez nej ked je u babky uz mi chyba 😵 je to moj teda nas poklad naj v zivoteeeeeeeeeeeeeeeee
a byt maminou je nieco uzasne ked povie mama a dvyha ruky jajjjjjjjjjjjjjjj som hotovaaaa 😀
bambi, je to proste neco uzasnyho. ty uz to zazivas a ke me to teprve prijde. 🙂
jdu se uz natahnout, anicce se nelibi , ze ji tlacim, musim se narovnat 🙂
dobrou 🙂
Ahoj holky, tak my porad 2v1 🙂 . Divame se s manzou na film a pritom se pece kuratko. tedka akorat mame pretrzku. mamka volala, ze musi do nemocnice na zensky kvuli zanetu, tak manza tam s ni jel, protoze se nemuze dovolat tatkovi. jinak ja dneska porad ryma a spadlo me nachlazeni na hlasivky, takze jeste nic moc. snad to brzo prejde. jsem pod perinama a nic nedelam. 🙂
jinak mam uz +14,5kg navrch.
Dobré ránečko holky🙂 tak co nového tady🙂
My byly včera v bazénu dopol a po obědě jsem vytuhla na 3 hodiny🙂)))))) super, že by druhé kolo těhu únavy ? 🙂)))))))))
Ahoj holky, tak dneska se nachlazeni prohloubilo. mam rymu jak svina, boli me hlava a oci a mam desne ucpanej nos. v lekarne sem si koupila nejaky cucaci bonbony a caje, ktery muzu a paralen. jinak mam do nosa kapky. tedka jsem hodku spala a byla jsem na zachode a zacla jsem spinit. asi hlenova zatka. doufam, ze anicka vydrzi jeste nejakej den, abych tu rymu dala pryc, jinak teda nevim. no, musela bych porodit, ze? nic jinyho by me nezbylo. trosku me poboliva bricho a v krizi. 😝
Ahojte babulky,
ja som tu nebola uz sto rokov, akosi nemam na nic cas...
Mabe, podla mna uz mas porod na spadnutie.... Ja som bola na tom velmi podobne a do tyzdna sa maly narodil. Lekarka mi povedala, ze tesne pred porodom to byva casto, vraj kvoli oslabenej imunite....
Drzim palceky aby Anicka v poriadku prisla na svet... Davajte si na seba pozor a dufam, ze ti to prejde do porodu, lebo v takomto stave byt v porodnici a starat sa o drobca nie je vobec prijemne....
Pa pa
PS: musim vas niekedy docitat..... no nemam cas, lebo mam velke problemy s chrbticou od porodu a navyse nas Samko je taky "energizer"
aadny, ahoj, vsak ja nastupuju ve ctvrtek do porodnice, pokud to neprijde samo do te doby. aspon z te nejhorsi rymy se dostat. on byl manza minulej tyden nemocnej, vis? 😒
mabe to som nevedela, ze vo stvrtok - najneskor - uz budes mat Anicku doma....
Ja to chapem, ze je to tazko.... ale verim, ze sa ti podari trochu vyzdraviet..... Ale je parada, ze uz mas len par dni do porodu! A ze tam Anicka vydrzala az do konca... Si statocna mamina, vela si musela vydrzat.....
Tesim sa na fotecky malej Anicky. 😉
ahojte kočky, aký bol víkend?
mabuš ešte si tuuuuuuuu 😀
my sme boli cez víkend u našich, stále snežilo, už mi to liezlo na nervy, zobrali sme si všetky veci, čo sme mali pre malú, tak to u nás vypadá ako v sklade, zatiaľ je všetko pod posteľou.
Inka máme chrobáka v hlave, susedie predávaju ich trojizbák, vždy sme si hovorili, že ten byt je super, že ak ho budú predávať tak ho kúpime, je veľký len bez balkóna, ale teraz máme dilemu, lebo v apríli nám majú povedať, či začnú stavať radovku o ktorú by sme prípadne mali záujem, tak sa nevieme rozhodnúť. 😖
dobre ranko devcata,
tak nemoc nic moc. je me nejak slabo a mam tu rymu zatracenou a potim se. dneska teda budu lezet a pit cajiky. snad anicka do zitrka jeste vydrzi do kontroly.
ahojte...chuda mabe...snad ti to prejde do stvrtka...
a ako ste vikendovali?
Aanda,vidim,ze si total zaneprazdnena;)) poznam 😀
Ja som cez vikend bola na vinko s par spoluziakmi zo ZS,tak som sa troska odreagovala🙂bolo fajn...
Mili,bam ako sa mate?
Ahojík holčinky, tak jsem tu . Skončila jsem v práci, teda bylo to dramatické... šéf mě vyhodil/ měla jsem jen ústní dohoda a prachy na ruku/ bylo to osobní... nejlepší, že je to ten samý co mě přemlouval ať jim pomůžu s jarní sezonou a te´d udělá kravál kvůli kravině.... noooo, je to šéf .... aj slzičky byly... mi řekl, že mi to nezaplatí ty hodiny... pak se teda vrátil za deset minut a demonstrativně mi ty prachy dal na stůl .... kuva jestli mě to stálo za to... za dobrotu na žebrotu jak jinak, že...
uff tak jsem si postěžovala 😉
ahoj sarlotko, sefovo jsou .......piiiip. ten muj je taky debil. nejdriv skemraji a pak...nevideji si do huby. 😠
nefi, snad to prejde. ja mam takovou obavu, aby anicka vydrzela do toho ctvrtka. nevim, mam takovej pocit. nevim proc. sem tam mam ten vytok zbarvenej do hneda az ruzova, pak me tam popichuje a tak.

ahojte babulky ako sa mate?mabuska ja ze uz na nas nemyslis 😀 chapem mas ine myslienky teraz 😉