icon

Druhý potrat. Do třetice se musí podařit III.

avatar
mabe
3. čer 2009

Tak holky, je na case zalozit pokracovani naseho tematu. Tedka zakladam ja, snad to prinese stesti. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 22103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Po dvou po sobě jdoucích potratech se v diskusi doporučuje komplexní vyšetření zahrnující karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologii, imunologii a sérologii (chlamydie, CMV, rubeola, toxoplazma, borelióza).
  • V praxi byla zmíněna léčba a podpora včetně progesteronu (Utrogestan, uváděné dávkování 1-1-1), Duphaston, doplňků jako kyselina listová, Wobenzym a magne B6, a vyšetření partnera spermiogramem; při opakovaných ztrátách je doporučováno zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).
  • Časové rámce uvedené v diskusi: výsledky genetiky (karyotyp) cca 6 týdnů, hematologie cca 2 týdny a většina sérologických testů do jednoho týdne; běžná ambulantní návštěva je uvedena jako téměř bezplatná (zmínka o max. 30 Kč za vyšetření).


Nejčastější otázky

Q: Jaká vyšetření jsou standardně doporučována po opakovaném potratu?
A: Doporučují se karyotyp obou partnerů, vyšetření trombofilních mutací, hematologické vyšetření, imunologické testy, vyšetření štítné žlázy (endokrinologie) a sérologie na chlamydie, CMV, rubeolu, toxoplazmu a boreliózu; u partnera se často provede spermiogram.

Q: Jak dlouho trvá vyšetření karyotypu a kdy očekávat výsledky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že vyšetření karyotypu trvá přibližně 6 týdnů (cca 6 týdnů do obdržení výsledků).

Q: Jaké medikace a doplňky byly v diskusi zmiňovány pro podporu dalšího těhotenství?
A: Zmiňovány byly Utrogestan (progesteron, v diskusi doporučované dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová (Calibrum, Femibion zmíněny jako možnosti), Wobenzym, magne B6 a podpůrné přípravky proti větrům a refluxu jako Espumisan nebo Sab Simplex.

Q: Co dělat, když jsou všechna vyšetření v pořádku, ale potraty se opakují?
A: V takovém případě diskuse doporučovala zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR), provedení spermiogramu partnerovi a konzultaci možností asistované reprodukce.

Q: Kde provést vyšetření plodu při podezření na závažnou vrozenou vadu a jaká odběrová vyšetření existují?
A: V diskusi bylo zmíněno Centrum prenatální diagnostiky v Brně pro podrobné hodnocení (3D ultrazvuk, morfologické UTZ) a invazivní metody jako odběr plodové vody (amniocentéza) a odběr choriových klků (CVS) k upřesnění diagnózy.

Q: Jak se v praxi užívá progesteronová podpora (Utrogestan) po revizi nebo při podezření na rizikové těhotenství?
A: V diskusi lékaři doporučovali Utrogestan v dávce 1-1-1; pacientky uváděly ospalost jako častý nežádoucí účinek a některé užívaly tabletu zejména večer, přičemž pokračování či vysazení se řešilo podle výsledku těhotenského testu a doporučení lékaře.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučuje se provést genetická vyšetření (karyotyp), vyšetření trombofilních mutací, hematologii a serologii po opakovaných potratech.
  • Výsledky genetických testů trvají ca 6 týdnů; hematologická vyšetření a většina sérologií se vrací rychleji (cca 2 týdny nebo do týdne).
  • U partnera se doporučuje spermiogram a při opakovaných ztrátách je adekvátní zvážit kontakt s centrem asistované reprodukce (CAR).


Sporné názory

  • Někteří doporučují rozsáhlé vyšetření včetně imunologie a endokrinologie před dalším snažením; jiní považují některá vyšetření za zbytečná a doporučují „volnější“ přístup a minimální čekání.


Otevřené otázky

  • Zda a do jaké míry skutečně snižuje riziko opakovaného potratu progesteronová substituce (Utrogestan) v běžné praxi.
  • Jak velký vliv mají akutní infekce (např. chřipka) na riziko opakovaných potratů.
  • Optimální doba pauzy před dalším pokusem o početí (ihned po vyšetřeních vs. čekat např. 6 měsíců).


Zmíněné značky a firmy

Utrogestan, Duphaston, Wobenzym, Femibion, Calibrum, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, Centrum prenatální diagnostiky Brno, CAR (centrum asistované reprodukce), FertilityFriend, CNB

Zmíněné produkty a metody

Utrogestan (doporučené dávkování 1-1-1), Duphaston, kyselina listová, Calibrum, Femibion, Wobenzym, Magne B6, Espumisan, Sab Simplex, Nutrilon antireflux, Nutrilon Confort, karyotyp, vyšetření trombofilních mutací, hematologie, imunologie, 3D ultrazvuk, morfologické UTZ, odběr plodové vody (amniocentéza), odběr choriových klků (CVS), spermiogram, AFP

Místa a osoby

Brno, Praha, Orava, Passau, Lipno, Jeseník, Šumava, Rakousko, Hostice u Volyně

avatar
mabe
autor
7. dub 2010

ahoj holky, tak uz mame dva dr. za sebou a zitra treti. na ocicko jsme dostaly jiny kapky silnejsi - za tyden kontrola na ocnim. pak zadek rozmokvalej, takze jsme byly poslani na kozni. tam jdeme zitra mezi 8-9h. po telefonu rikala dr. nicim nemazat, nechat volne, takze az se mala probudi, tak bude naholo a jedine hypermanganem, ze je treba susit. to mame teda doktoru. jinak nos uz je v poradku, dneska jeste dokapem a hotovo.

avatar
sarlotta
7. dub 2010

Mabe to je dobře že jdete na kožní, malá dostane pořádnou mastičku a nebude se trápit🙂
no a očičko- taky sme měli- nepotěším Tě trvalo to pár měsíců než se to zsravilo... kapek milion antibiotických, ale byl to neprůchodný kanálek... nakonec se to spravilo samo - jak malý rostl.

avatar
mabe
autor
7. dub 2010

sarlotko, snad to pomuze na ten zadecek. ma tam rozmokvaly fleky. tedka mam jenom tim hypermanganem, mala totiz nechce spat. takze jsem to pretrela a je na holo nez to zaschne, za chvilku dam pleny a zkusim ji uspat. ona uz od rana nespala. takze je rozvrkocena. dr. rikala, ze na nepruchodny kanalek to nevypada, tak uvidime. ale je to boj - kapat do ocicka.ona ho ma silou zavreny a nejde ji otevrit, takze se s ni peru a ona breci. 😖 musim kapat kazdy 4h.

avatar
sarlotta
7. dub 2010

Mabe já masírovala kanálek při kojení 😅 na očním ti řeknou.
zkusilas látkové plenky ?

avatar
mabe
autor
7. dub 2010

latkovy nezkusila. ja masiruju po kapnuti a jak dlouho?

avatar
sarlotta
7. dub 2010

co jak dlouho ?
ten slzný kanálek je na straně nosu od koutku očka dolů... masíruje se 10x a 10x denně 😉 jemným tlakem a tahem od kouku dolů jedním prstem. ale počkej na oční, netrap ji🙂
mizím pro malého. držte se holky 😉

avatar
mabe
autor
7. dub 2010

sarlotko,me uz to prave rikaly, jakdlouho tres?

avatar
bambi7
8. dub 2010

cafte babulky moje
nef nef sa niky drzka a uz je lepsie?no ideme kartagom ja viem len nazov hotelu a ze je to z letiska len 30 minut ked uz doletime 😀 mne to bolo jedno hlavne ze e to hotel a plaz pre deti 😉 no ani neviem kd su papiere ze by som to kukla 😀

no mili ako sa mame
mabuska a co anicka zlatko male?

sarlot a elly ako sa dari pekne tie tyzdne naskakuju parada 😉

no vcera sme boli vonku klasika a domi dostala od babk a dedka trojkolku na narodky ale ze uz nech ju ma tak dnes ideme skusit vcera sa vozila po byte a stale sa rehnila ,
inak vsetko po starom nic nove.....
tak prajem pekny den

avatar
mili1
8. dub 2010

Ahojte....bam mame sa dobre,, už sme zaočkovaní ...dostali sme recept na vakcinu proti kiahnom, potom treba vybrat ak sa pojdeme ockovať ,,,ešte je čas ....
a mame 10 a pol kila ,,,že dobre pribral ...no ved ked furt len papa.. 😀
maly už chodi okolo nabytku sam a je zlaty... 😉
Vcera sme boli s mamkou na prechadzu a pozerala som v obchode taku trojkolku 3 v 1ale taku vacsiu tak mozno kupime...
idem varit
Už začíname prerabať v dome a ideme urobit aj malému detsku izbu sme sa rozhodli lebo ešte nemáme 😉
Bam dovca bude super 😉 aj nam by sa zišla ale len tak na budúci rok pôjdeme 😉

avatar
nefertitka
8. dub 2010

ahojte...my mame zas horucky,tak dnes ideme k lekarke,teda manzel,ja nemozem,ja som chora:(Neviem,ci jej to tak dlho trva z ockovania,alebo ci su to zubky...ach jaj...uz to trva dlho...vraj jej spravi aj vytery,tak uvidime,ale nevyzera,zeby bola prechladnuta.
Nikolka dostala na narodky tiez trojkolku,ale dame jej ju az v lete,este je skoro podla mna,aj tam pisu ze od 1,5 roka...
sme sa rozhodli,ze uz je nedame preockovat na tie kiahne...85% staci...zas zazivat tieto horucky tak dlho,dakujem pekne...to uz radsej nie

avatar
nefertitka
8. dub 2010

a kupila som vcera dudlikoteplomer;) super vec...

avatar
sarlotta
8. dub 2010

ahojík holky🙂

avatar
nefertitka
8. dub 2010

ahoj🙂

avatar
aanda
8. dub 2010

ahojte babulky,
ake ste davali deturencom susienky do vyzivky??? ja mam doma tie Sunarka, ale citala som, ze obsahuju lepok, vajcia aj soju.... teda nie sme alergici a maly ma uz 6 mesiacov... ale neviem ci mu to mozem davat? diky za radu

avatar
sarlotta
8. dub 2010

aanda kup si bezlepkové to bude nejlepší.... názory se různí někdo dává až od roku někdo zase tvrdí, že pokud alergie na lepek je tak je vrozená a je dobré ji začít kompenzovat co nejdřív - a to je co doktor to jiný názor. 😲 😉
já teda dávala kukuřičnou mouku do omáček a kukuř křupky malému do ručky🙂

avatar
nefertitka
8. dub 2010

aanda my davame tiez Sunarka...najprv sme ale davali detske piskoty od nestle,asi tak od 7.mesiaca sme zacali skusat....

avatar
mili1
8. dub 2010

nef ja som pozerala v dráčiku tú trojkolku a je od 10 mesiacov ... 😉 .
aanda my sme dávali sunarku 😉 najprv si držal v ručke a potom riadne do vyživy a a veľmi mu chutia ....teraz už kupujeme aj piškotky
sarlotka ma pravdu 🙂 čo lekár to iný názor 😒 ja suhlasim šarlot že ked už alergia je sa neda ovplyvniť... 😒
ja som sa pytala na bravčové mäso že či už môže jesť a lekar že ano tak už papame 😉
nef ja som ten teplomer kupila ešte na začiatku ale bol trocha velky tak ho nepoužívame 😒

avatar
mabe
autor
8. dub 2010

ahoj holky, tak dneska jsme byly na koznim. daly nam masticku na ty mokvajici mista, pak modrou tinkturu na ostatni a zasyp. za tyden na kontrolu. akorat pani dr. zapomela napsat tu mast, takze mamka se pro to stavi a doveze nam to odpoledne. jesteze nechodi do prace a ma takovy loudavy nohy. 😀 mala zase vyvadela, tedka spi a knuci, asi prdici, ale nerve, tak je to zatim dobry. vcera vecer uz jsem myslela, ze umru. bolely me strasne zada a hlava od toho, mala nechtela spat a porad brecela. bylo me do breku. pak nastesti manza dosel ze zapasu a uz ju hojdal on. od dr. toho mame dost, takze mazat, kapat, ....po tydnu na kontrolu. ve stredu jde se mnou mamka a ve ctvrtek tatka. manza ma moc prace, uz dneska mel z toho problem. a ja sama jeste nejdu, k dr. do pater se nesmi s kocarkem a ja autosedacku jeste neutahnu a anicku na rukach nechci nosit tak daleko.

avatar
nefertitka
8. dub 2010

no my mame tiez z dracika a ta je od 1,5roka...maju viac druhov🙂som zvedava kedy aj pochopi ako sa pouzivaju pedale;)
uz sli ti moji dvaja k lekarke...chuda moje male...
ja som chcela kupit ten teplomer co za 3 sekundy zosnima teplotu z cela,ani ho nemusis prilozit na pokozku,ale nemali ho a je aj tak moc drahy,tak nam poradila ten cumlik,lepsie ako teplomer pod pazuchu,to strasne vresti,ako keby sme jej neviem co robili;) tento tiez odmieta ten cumlikovy,ale menej...no nejak ju merat musime...

avatar
nefertitka
8. dub 2010

bam Dominika uz za chvilu oslavuje rocik🙂 wow ako to leti....bude velka oslava? 😀

avatar
mabe
autor
8. dub 2010

holky, a dneska nam ceka navecer prvni prochazka s tatkou. rikal, ze mame na neho pockat, ne abysme sly sami 😉

avatar
mabe
autor
8. dub 2010

nefi, co mala s tou horeckou?

avatar
nefertitka
8. dub 2010

konecne mabe🙂)))vonku v kociku bude vela hajat,uvidis....

avatar
nefertitka
8. dub 2010

no stale ju ma mabe,tak sli teraz k lekarke,nech sa na nu pozrie...

avatar
nefertitka
8. dub 2010

to musi byt pre take male telicko velka zataz tak dlho mat horucky...viem ako sa citim ja,ked mam horucku len 1 den ☹

avatar
mabe
autor
8. dub 2010

aha, ja myslela, ze uz si s ni byla. moc se tesim na venek, tedka k tem dr. to neni ono. zitra dopo prijde prababicka, tak mam naplanovany, ze s ni pujdu na chvilku ven. akorat jak ji oblict v tomto pocasi? mam teplej fusak, tak staci kosilka a dupacky, cepice, ne?

avatar
mabe
autor
8. dub 2010

chudak mala a kolik mela?

avatar
aanda
8. dub 2010

babulky dakujem, kupim tie piskoty.... ja radsej este ten mesiacik pockam s vecami s lepkom... nasa doktorka je opatrna, ona aj biele pecivo ze az od 8. mesiaca mam davat.... no ved mu nic neutecie
my mame teplomer od Topcomu, prilozi sa na celo a do 2 sekund to pipne.... je to fajna a da sa aj do uch pouzit.... najprv sa ho maly bal ale teraz sa rehoce ked caka na pipnutie...som mu ukazovala jaka je to svanda a teraz ho to bavi

avatar
mabe
autor
8. dub 2010

ja mam digitalni teplomer. ja ho mela na bazalni teplotu a tedka je pro anicku 🙂

Strana